Kolumbijski boa tęczowy znaleziony w… kieleckiej sortowni paczek

Poczta Polska

Pracownicy Poczty Polskiej w sortowni w Kielcach odkryli między przesyłkami kolumbijskiego boa tęczowego.

To nie pierwszy przypadek wysyłania żywych zwierząt przesyłkami pocztowymi niezgodnie z regulaminem usług. Klienci Poczty mogą skorzystać jedynie z możliwości wysyłania ptaków i owadów.

Zdumieni pocztowcy z kieleckiej sortowni odkryli 9 czerwca nad ranem węża (Epicrates cenchria maurus), który pełzał pomiędzy paczkami. Wezwane zostały policja i straż pożarna, które schwytały zwierzę. Wąż został przekazany do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami – Oddział Kielce, które szuka teraz nowego lub starego właściciela gada. Nie ma pewności, kiedy wąż uciekł, z której przesyłki oraz jak długo mógł się ukrywać między paczkami przed znalezieniem.

Warto jednocześnie podkreślić, że jest to gatunek podlegający rejestracji na podstawie artykułu 64 ust.1 ustawy o ochronie przyrody, w związku z czym wymaga się zaświadczenia o urodzeniu w hodowli (lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość kupowanego zwierzęcia, np. zezwolenia na import do Polski).
Jest także wymieniony w załączniku II ratyfikowanej przez Polskę Konwencji Waszyngtońskiej czyli CITES.

W tym momencie wąż znajduje się pod opieką specjalisty, jest ogrzany i bezpieczny, jego dalszy los zależy od czynności prowadzonych przez Inspekcję Weterynaryjną i kielecką Policję.

– Zgodnie z regulaminami usług pocztowych w paczkach i przesyłkach kurierskich można wysyłać jedynie żywe ptaki lub owady. Apelujemy o odpowiednie zapakowanie tych zwierząt i właściwe oznakowanie przesyłki. Niedozwolone jest wysyłanie innych zwierząt, jednak znalezienie węża lub innego egzotycznego i niebezpiecznego zwierzęcia, które wyszło z przesyłki zdarzało się już niejednokrotnie. Doręczaliśmy też kiedyś pawia, któremu z paczki wystawał ogon – mówi Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej. – Przesyłanie żywych zwierząt, innych niż dozwolone, może być niebezpieczne dla zwierzęcia, a jednocześnie stanowić zagrożenie dla pracowników Poczty – podkreśla Justyna Siwek.

Realizacja wysyłki przesyłek z zawartością żywych ptaków oraz owadów (w szczególności piskląt ptactwa domowego oraz pszczół) zgodnie z regulaminami usług Poczty Polskiej następuje wyłącznie w paczce pocztowej lub usłudze kurierskiej z obligatoryjną opcją „ostrożnie”.

Nadawca zobowiązany jest do zapewnienia opakowania dostosowanego do przesyłanej zawartości i spełniającego wymogi określone w przepisach o ochronie zwierząt, a także do oznaczenia przesyłki nalepką lub wyraźnym napisem, w kolorze czerwonym: „ŻYWE ZWIERZĘ” i „OSTROŻNIE” oraz napisami wskazującymi górę i dół przesyłki.

Exit mobile version