Kolejni ogłoszeni artyści na Tauron Nowa Muzyka Katowice 2020

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2020

Klasycznie wykształceni instrumentaliści, którzy nie stronią od elektronicznych eksperymentów oraz najciekawsi przedstawiciele sceny klubowej dołączają do składu 15. edycji katowickiego festiwalu.

Między 11 a 14 czerwca wystąpią m.in. ulubieńcy festiwalowiczów, czyli izraelski zespół Red Axes, gwiazda techno Donato Dozzy i nieustannie zaskakujący dj Vladimir Ivkovic. Na Scenie Kameralnej NOSPR usłyszymy improwizujący duet Tomaga, włoskiego multiinstrumentalistę Bruno Bavota, a także dwunastoosobową grupę wokalną Shards i ekscentrycznego perkusistę Qbę Janickiego. Tym samym dotychczas ogłoszony skład 15. edycji powiększa się do dwudziestu artystów, a to nadal nie koniec!

Izraelski duet Red Axes zasłynął z autorskiej, psychodelicznej wersji acid house, która zdobyła w ostatnich latach dużą liczbę fanów i naśladowców w całej Europie. W Katowicach wystąpią w podwójnej roli. W sobotę na Tauron Music Hall dadzą pełnoprawny koncert, który z pewnością będzie obfitował w przesterowane gitary i wokale oraz liczne postpunkowe wątki z obu albumów grupy. Natomiast w niedzielę 14 czerwca Red Axes po raz kolejny zamkną festiwal w roli didżejów podczas bezpłatnej imprezy FAJRANT! na Sztauwajerach.

Fanów techno ucieszy na pewno wiadomość o występie Donato Dozzy’ego. Włoski DJ i producent, znany także z duetu Voices From The Lake, wystąpi w sobotę 13 czerwca. To wybitny twórca zniuansowanych, hipnotycznych struktur dźwiękowych, których punktem wyjścia jest muzyka techno. Równie intrygujący występ zapewni Vladimir Ivkovic. To obecnie jeden z najlepszych selektorów „ukrytych muzycznych klejnotów”. DJ związany z kultowym Salon des Amateurs w Düsseldorfie potrafi grać jedyne w swoim rodzaju sety, wznoszące się ponad podziałami stylistycznymi i gatunkowymi.

Tauron Nowa Muzyka Katowice od lat imponuje bogactwem muzycznych wątków. Oprócz światowych gwiazd i tytanów elektroniki, na festiwalu znajduje się miejsce dla przedstawicieli muzyki eksperymentalnej, improwizowanej i neoklasycznej. Jak co roku, również podczas 15. edycji wydarzenia nie zabraknie wyjątkowych instrumentalistów, którzy nieustannie przesuwają granice muzycznych eksperymentów.

Na stale obleganej przez publiczność Scenie Kameralnej NOSPR usłyszymy improwizujący duet Tomaga. Grupa łączy tak odległe na pozór stylistyki, jak industrial, jazz, psychodelia i minimalizm. Wpływowy brytyjski magazyn muzyczny NME uznał duet za „jeden z 5 zespołów, które powinniśmy znać”. Z kolei dwunastosobowa grupa wokalna Shards zasłynęła współpracą z Nilsem Frahmem. Podczas występów na żywo członkowie grupy prezentują możliwości ludzkiego głosu w całkowicie nietradycyjny sposób. Włoski multiinstrumentalista Bruno Bavota za pomocą zapętlania sekwencji fortepianowych i gitarowych tworzy melodie, które przenoszą najgłębsze emocje i uczucia. Dzięki pieczołowicie dobranym efektom pedałowym, prowadzi tradycyjne dźwięki fortepianu w nieoczekiwane strony. Program Sceny Kameralnej zamyka urodzony w Bydgoszczy Qba Janicki. Gra na perkusji od czwartego roku życia, a na festiwalu wystąpi z projektem „Matematyka Intuicyjna”, zarejestrowanym przy użyciu amplifikowanych instrumentów perkusyjnych i instrumentu własnej budowy – „deski dźwięków”.

Nowi artyści i daty ich występów:

Red Axes live (13 i 14.06)
Donato Dozzy (13.06)
Vladimir Ivkovic (13.06)
Bruno Bavota (12.06)
Tomaga (13.06)
Shards (12.06)
Qba Janicki (13.06)

To jeszcze nie koniec odsłaniania programu 15. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice! Kolejne ogłoszenia już niebawem! Podobnie jak w 2019 roku, festiwalowa niedziela będzie darmowa. Odbędzie się wówczas kolejny Fajrant!, czyli darmowy, taneczny maraton na katowickich Sztauwajerach.

Tauron Nowa Muzyka Katowice
11.06 – 14.06.2020

● Underworld ● Cigarettes After Sex ● Floating Points ● Anna Calvi ● Soap&Skin ● Acid Arab live ●
● Andy Stott ● DJ Tennis ● Red Axes live ● Donato Dozzy ● Gerd Janson ● Jennifer Cardini ● Rival Consoles ● Vladimir Ivkovic ● Tomaga ● Shards ● Bruno Bavota ● SEED Ensemble ● Afrodeutsche ● Qba Janicki

ARTYŚCI:

Red Axes live

Dwaj przyjaciele z Tel Awiwu oraz ich “maszyny, mikstury i bezwarunkowa pasja do muzyki”. Red Axes kleją ze sobą pozornie nieprzystające do siebie wątki, zachwycając świat nową falą powolnych, hipnotycznych beatów. Bardzo płodni, w krótkim czasie opublikowali ponad 20 wyborowych wydawnictw. Ich historia rozpoczęła się w postpunkowym zespole Red Cotton, który z biegiem czasu przepoczwarzył się w duet didżejsko-producencki. W zeszłym roku Red Axes opublikowali drugi album w dorobku grupy. „The Beach Goths” to rozległa podróż pełna psychodelicznych wątków i żywych gitar i perkusji. W lipcu 2018 roku Red Axes nagrali dwugodzinny miks dla prestiżowej audycji BBC Essential Mix.

Donato Dozzy

Niewielu djów i producentów może poszczycić się tak szerokim i powszechnym uznaniem w świecie techno, jak Donato Dozzy. Włoski artysta posiadł rzadką umiejętność do opanowywania ludzkich umysłów. Nigdy nie zwraca uwagi na aktualne mody, zamiast nich woli zajmować się hipnotycznymi pejzażami dźwiękowymi, które zabierają słuchacza w podróż. Enigmatyczny i wyluzowany, jednocześnie jest bardzo pracowity, nieustannie prezentując nowe produkcje, solowo lub w duecie Voices From The Lake. Współprowadzi wytwórnię Spazio Disponibile, tworzy instalacje do przestrzeni publicznych i muzeów, poszukuje nietypowych instrumentów muzycznych i kooperuje z podobnie myślącymi producentami i wokalistami. Donato Dozzy to artysta, który nieustannie rzuca sobie nowe wyzwania.

Vladimir Ivkovic

Urodzony i wychowany w Belgradzie w byłej Jugosławii. Dorastając obserwował szczyt alternatywnej kultury i dezintegrację społeczeństwa. Na początku lat 90. przeprowadził się do Niemiec, gdzie zajmował się managementem i organizacją wydarzeń klubowych. Długoletni rezydent kultowego Salon des Amateurs w Düsseldorfie. Stoi za wytwórnią Offen Music, specjalizującą się w „autentycznym subiektywizmie”. Vladimir Ivkovic to jeden z najlepszych selektorów ukrytych muzycznych klejnotów, który czerpie z najbardziej głębokich źródeł.

Tomaga

Valentina Magaletti i Tom Relleen zajmują się muzyczną eksploracją takich nurtów, jak industrial, jazz, psychodelia i minimalizm. Londyński duet obsesyjnie dekonstruuje to, co dobrze znane, jednocześnie szukając napięć między improwizacją a formą. Tomaga powstała w 2014 roku i ma na koncie 9 wydawnictw długogrających, z których ostatnie to „Bandieria Di Carta”, nagrane w kooperacji z konstruktorem instrumentów Pierre’em Bastienem. Wpływowy brytyjski magazyn muzyczny NME uznał duet za „jeden z 5 zespołów, które powinniśmy znać”. W 2017 roku muzycy Tomaga weszli w skład CAN Project, czyli zespołu, który wykonał na żywo muzykę legendarnej krautrockowej grupy.

Shards

Dwunastoosobowa grupa wokalna, której liderem jest wokalista, kompozytor i producent Kieran Blunt. Projekt powstał w 2016 roku podczas poszukiwań członków chóru do wspólnego występu z Nilsem Frahmem. Jednorazowa współpraca zaowocowała zaproszeniem do udziału w nagraniu albumu Nilsa Frahma „All Melody”, a później kolejnych propozycji współpracy od takich artystów, jak Michael Price, Masayoshi Fujita, Luke Howard i inni. Grupa Shards prezentuje możliwości ludzkiego głosu w całkowicie nietradycyjny sposób. Zamiast dążyć do płynnych połączeń lub absolutnej precyzji, podkreśla różnice i odkrywa unikalne tekstury. Debiutancki album grupy ukazał się pod koniec sierpnia nakładem Erased Tapes.

Bruno Bavota

Włoski multiinstrumentalista i kompozytor neoklasyczny. Urodzony w Neapolu, nauczył się grać na gitarze akustycznej, zanim wybrał fortepian jako główny instrument. Pod opublikowaniu dwóch albumów fortepianowych, przeniósł poszukiwania artystyczne w stronę pejzaży dźwiękowych i ciemniejszej strony muzyki. Dzięki pieczołowicie dobranym efektom pedałowym, prowadzi tradycyjne dźwięki fortepianu w nieoczekiwane strony. Prezentuje rozmaite style muzyczne, od neoklasyki, przez ambient, po eksperymenty, elektronikę i kameralny folk. Za pomocą zapętlania sekwencji fortepianowych i gitarowych tworzy melodie, które przenoszą najgłębsze emocje i uczucia. Bruno Bavota opublikował dotychczas 8 albumów, z których dwa ostatnie w 2019 roku. Jego utwory trafiały do ścieżek dźwiękowych popularnych seriali oraz reklam.

Qba Janicki

Urodzony w Bydgoszczy, gra na perkusji od czwartego roku życia. Od najmłodszych lat związany ze środowiskiem funkcjonującym w klubie Mózg. Zagrał setki koncertów z takimi artystami jak m.in. Jerzy Mazzoll, Sławek Janicki, Roscoe Mitchell, Toshinori Kondo, Peter Brotzmann czy Fred Frith, a aktualnie grywa m.in. w takich zespołach, jak Wojtek Mazolewski Quintet, Malediwy, Kondensator Przepływu i YO NELLY!. Produkował muzykę do spektakli teatralnych oraz album „Hore” rapera Vienio. Jako współzałożyciel MÓZG FOUNDATIO\N, współpracuje przy organizacji wydarzeń kulturalnych w Bydgoszczy i Warszawie. Na festiwalu wystąpi z projektem „Matematyka Intuicyjna”, zarejestrowanym przy użyciu amplifikowanych instrumentów perkusyjnych i instrumentu własnej budowy – „deski dźwięków”.

Exit mobile version