POLSKA

Kolejna śmierć we Wrocławiu po brutalnej interwencji policji. 29-letni Łukasz z licznymi obrażeniami zmarł w szpitalu

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął sprawę

Kolejny mężczyzna zmarł po interwencji policji we Wrocławiu.

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął sprawę z urzędu i wystąpił o informacje do policji oraz prokuratury.
Pyta m.in. czy w trakcie interwencji działały kamerki nasobne funkcjonariuszy?!

2 sierpnia 2021 r. wobec 29-letniego Łukasza Łągiewki z Psiego Pola użyto środków przymusu bezpośredniego, w tym gazu. Mógł on być pod wpływem środków odurzających – dlatego być może nie rozpoznawał członków rodziny, którzy chcieli się dostać do jego mieszkania. Potem miał wymachiwać nożem przed policjantami i nie stosował się do ich poleceń. Po ich interwencji z licznymi obrażeniami trafił do szpitala, gdzie tego samego dnia zmarł.

Pełnomocnik Terenowy RPO we Wrocławiu prosi nadinsp. Dariusza Wesołowskiego, komendanta wojewódzkiego policji we Wrocławiu, o informacje o czynnościach wyjaśniających. Chodzi zwłaszcza o to, czy funkcjonariusze działali zgodnie z zasadami stosowania środków przymusu bezpośredniego.

RPO chce też wiedzieć, czy w trakcie interwencji działały kamerki nasobne funkcjonariuszy – a jeśli nie, to czy kwestia ta również jest przedmiotem postępowania wyjaśniającego.

Według mediów w sprawie wszczęto postępowanie przygotowawcze obejmujące także ewentualne przekroczenie uprawnień przez funkcjonariuszy.

W związku z tym Pełnomocnik Terenowy RPO we Wrocławiu prosi Prokuraturę Rejonową dla Wrocławia Psie Pole o następujące informacje:

1. Jaka jest sygnatura akt prowadzonej sprawy oraz który prokurator prowadzi przedmiotowe śledztwo?

2. Jaki jest aktualny stan postępowania przygotowawczego prowadzonego w tej sprawie i jego wstępne ustalenia, w tym w szczególności – jakie czynności zostały już wykonane?

3. Czy do prokuratury wpłynęły wnioski osób wykonujących uprawnienia pokrzywdzonych lub ich pełnomocników o udostępnienie w całości lub części materiałów zgromadzonych w toku postępowania oraz w jaki sposób wnioski te zostały zrealizowane?

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button