POLSKAŚWIAT

Kłamstwa TVP i PiS. Prawda o UE ws. pomocy dot. walki z koronawirusem. KE: 22 mld złotych zatwierdzone

Unia Europejska a propaganda PiS-u

Komisja Europejska zatwierdziła polski program gwarancji o wartości 4,8 mld euro, który ma wspierać gospodarkę w związku z pandemią koronawirusa.

Propagandowa – jak to inni mówią: „rządowa”, pisowska”, czy „reżimowa” – polska telewizja oczernia „unijne kraje, że chronią bezpieczeństwo obywateli. Niemcom wolno, Polskę Bruksela chce karać”.
KE odpowiada: To nieprawda, że „Niemcom wolno, Polskę Bruksela chciała karać”. Komisja Europejska skutecznie interweniowała, kiedy Niemcy wstrzymały eksport masek medycznych, tak samo teraz skutecznie apelowała do Polski o korektę zakazów eksportu wewnątrz UE.

Wiadomości TVP: Dla Brukseli ważniejsze są unijne zasady niż bezpieczeństwo Polaków. Komisja Europejska chce, żeby nasz kraj eksportował swoje środki ochronne i medyczne za granicę. Komisja na tym nie poprzestaje i grozi karami. Komisja Europejska grozi Polsce karami, za to, że polski rząd na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo swoich obywateli. Taka reakcja nie miała miejsca, kiedy eksport swojego sprzętu medycznego zablokowali Niemcy.
KE odpowiada: To nieprawda, że „dla Brukseli bezpieczeństwo Polaków nie jest najważniejsze”. To nieprawda, że „unijni urzędnicy chcą karać za ochronę Polaków”. Ponadto polski rząd odblokował już eksport leków, zgodnie z sugestią Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia gospodarki

Komisja Europejska zgodziła się na polski program pomocy gospodarczej o wartości 22 miliardów złotych (4,8 mld euro) w walce z koronawirusem.

Bank Gospodarstwa Krajowego w Polsce będzie udzielał gwarancji publicznych na pożyczki. Wszystkie duże i średnie polskie przedsiębiorstwa będą mogły z niego korzystać, by mieć płynność finansową na walkę z możliwą upadłością w związku z koronawirusem.

Komisja domaga się od Polski „rzetelnego informowania o zaangażowaniu unijnych pieniędzy w zwalczanie pandemii i skutków koronawirusa”. Polski rząd ma „tendencję do pomniejszania roli Unii, relatywizowania jej pomocy, a często całkowitego pomijania”.

Przykładem jest wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego w Sejmie, który twierdził, że „Unia Europejska nie dała jeszcze ani eurocenta na walkę z wirusem”.

W związku z powracającymi zarzutami, że Unia Europejska nie przekazała Polsce ani eurocenta na walkę z pandemią koronawirusa oraz pozostaje bezradna wobec epidemii przypominamy jakie są fakty:

Działania UE dot. COVID-19 (fot. KE)
Działania UE dot. COVID-19 (fot. KE)

Dzięki mechanizmowi ochrony ludności Unia Europejska sprowadza Europejczyków, w tym Polaków, do domów:

  • W ciągu kolejnych dni planowanych jest prawie 100 lotów.
  • KE zaproponowała zwiększenie budżetu UE o 45 mln euro, aby wspomóc wysiłki repatriacyjne.

2,6 mld złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego na dofinansowanie pensji i składek pracowników w ramach ogłoszonej przez polski rząd Tarczy Antykryzysowej!

Leczenie ponad granicami

Pandemia koronawirusa powoduje, że systemy opieki zdrowotnej w całej UE znalazły się pod bezprecedensową i ciągle rosnącą presję. Aby wspierać i stymulować transgraniczną współpracę w zakresie opieki zdrowotnej między władzami krajowymi, regionalnymi i lokalnymi, Komisja wydała dziś praktyczne wytyczne dla państw członkowskich. Współpraca transgraniczna może przyczynić się do złagodzenia presji wywieranej na przeciążone szpitale poprzez transfer pacjentów chorych na koronawirusa na leczenie w państwach członkowskich, w których dostępne są miejsca w szpitalach. Komisja będzie również wspierać państwa członkowskie lub organizacje pozarządowe w zakresie wysyłania wykwalifikowanych zespołów personelu medycznego w celu udzielania pomocy ponad granicami.

Jak w praktyce wygląda wsparcie UE podczas pandemii koronawirusa? Od środy samorządy mogą w ramach programu #ZdalnaSzkoła składać w Centrum Projektów Polska Cyfrowa wnioski o sprzęt komputerowy dla uczniów i nauczycieli do zdalnej nauki.

Przykłady pomocy Unii Europejskiej:

– Blisko 13 mln zł na zakup sprzętu dla Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

Komora laminarna, respiratory, aparaty do tlenoterapii, urządzenia do dekontaminacji, ekrany ochronne, kardiomonitory, hełmy, odczynniki – to zaledwie część sprzętu i materiałów zatwierdzonych do zakupienia przez Szpital Uniwersytecki podczas drugiego posiedzenia Komitetu Sterującego ds. Koordynacji Nakładów na Sektor Ochrony Zdrowia. Zakupy będą możliwe dzięki środkom pochodzącym z Unii Europejskiej.

– Lubuska Samorządowa Osłona dla Przedsiębiorców to m.in. 20 mln zł ze środków UE na wsparcie dla firm, które mają przestój ekonomiczny.

– Woj. zachodniopomorskie szykuje granty z funduszy UE dla uczelni wyższych, które badaniami i produkcją sprzętu ochronnego wspierają walkę z COVID-19.

– Szpitale potrzebują masek i respiratorów, ale jego sprowadzanie do Europy może być drogie, dlatego Komisja Europejska znosi niektóre cła i podatki VAT od przywozu sprzętu medycznego z państw niebędących członkami Unii Europejskiej.

– Łatwiejszy transport pacjentów i personelu medycznego między krajami członkowskimi UE oraz bardziej skoordynowana wymiana informacji o wolnych miejscach w szpitalach.

Unia Europejska podejmuje zdecydowane działania w obszarach:

  • Zdrowie publiczne
  • Podróże i transport
  • Gospodarka
  • Badania naukowe
  • Dezinformacja
Działania UE dot. COVID-19 (fot. KE)

100 mld euro na ratowanie miejsc pracy

Ratowanie życia i wspieranie źródeł utrzymania w czasach ostrego kryzysu mają nadrzędne znaczenie. Komisja Europejska zwiększa swoje wsparcie, proponując stworzenie instrumentu solidarności w wysokości 100 mld euro, zwanego SURE, aby pomóc pracownikom w utrzymaniu dochodów, a przedsiębiorstwom w utrzymaniu się na rynku.

Wsparcie otrzymają również rolnicy i rybacy, a także osoby najbardziej potrzebujące. Wszystkie te środki opierają się na obecnym budżecie UE i wykorzystają każde dostępne euro. Wskazują one na potrzebę solidnego i elastycznego długoterminowego budżetu UE. Komisja będzie podejmować działania, aby UE dysponowała silnym budżetem, który umożliwi jej wyjście z kryzysu oraz poczynienie postępów na drodze do ożywienia gospodarczego.

COVID-19: będzie szybki test

Irlandzka firma dołączy do 17 zespołów badaczy i naukowców, którzy w ramach programu „Horyzont 2020” pracują na rzecz walki z koronawirusem. Zespoły mają w sumie do dyspozycji prawie 50 mln euro. Irlandczycy opracowują szybki test molekularny.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button