Kijów. Szef BPM na spotkaniu Trójkąta Lubelskiego. O „formule pokoju” prezydenta Zełenskiego

Wojna na Ukrainie

Jakub Kumoch, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP i Szef Biura Polityki Międzynarodowej odbył w Kijowie rozmowy trójstronne z Szefem Gabinetu Prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem oraz Doradczynią Prezydenta Republiki Litewskiej ds. polityki międzynarodowej Astą Skaisgirytė.

Spotkanie odbyło się w formule Trójkąta Lubelskiego.

Głównymi tematami rozmów były: koordynacja i wzmocnienie współpracy pomiędzy trzema krajami w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, wsparcie europejskich i euroatlantyckich aspiracji Kijowa, a także sytuacja bezpieczeństwa w regionie.

Na początku spotkania Andrij Jermak przedstawił sytuację na froncie oraz najpilniejsze potrzeby ukraińskiej armii. Podziękował Polsce i Litwie za dotychczas udzieloną pomoc, w tym wsparcie w przywracaniu funkcjonowania infrastruktury energetycznej niszczonej przez rosyjskie ataki rakietowe.

Minister Kumoch potwierdził stałe polskie wsparcie dla aspiracji Kijowa w odniesieniu do członkostwa w Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckim.

– Prezydent Duda już trzeciego dnia rosyjskiej agresji, tj. 26 lutego 2022 r., opowiedział się za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej oraz możliwością korzystania ze środków europejskich w procesie odbudowy kraju po wojnie – powiedział.

Prezydencki minister dodał, że Warszawa należy do ścisłego grona największych donorów, a Polska od pierwszego dnia wojny stanowi bezpieczne schronienie dla największej liczby ukraińskich uchodźców. Podkreślił wagę szerokiego i solidarnego międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy. Poinformował, że powyższa kwestia została przez niego podniesiona podczas konferencji w Paryżu 13.12.2022 r. Jakub Kumoch przekonywał wówczas, że im więcej państw poprze m.in. finansowo Ukrainę, tym większe są szanse na szybkie zakończenie działań wojennych.

Rozmówcy omówili także tzw. „formułę pokoju” prezydenta Zełenskiego. Jest to 10–punktowy plan pokojowy zaproponowany przez ukraińskiego przywódcę podczas wystąpienia do uczestników Szczytu G20, które miało miejsce 15.11.2022 r. Przedyskutowali również wpływ rosyjskiej agresji na sytuację bezpieczeństwa w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na Białorusi oraz w Mołdawii i Gruzji.

Trójkąt Lubelski został utworzony w lipcu 2020 r. Z kolei pierwsze spotkanie na szczeblu głów państw odbyło się w grudniu 2021 r. Trójkąt Lubelski stanowi ważną formułę współpracy pomiędzy Polską, Litwą a Ukrainą. Było to już kolejne spotkanie prezydenckich ministrów i doradców ds. polityki międzynarodowej.

Exit mobile version