ŚWIAT

Kijów. Prezydent Joe Biden: „Wygracie tę wojnę”. Odsłonięcie tabliczki na Alei Odwagi

Wojna na Ukrainie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że ​​jego negocjacje z prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki Joe Bidenem w Kijowie były ważne i znaczące.

Zaś ich rezultaty będą odczuwalne na polu walki – we wzmocnieniu ukraińskich żołnierzy oraz w deokupacji terytoriów.

„Właśnie odbyliśmy rozmowy z Panem Prezydentem Stanów Zjednoczonych w formacie tête-à-tête oraz w formacie rozszerzonym i była to rozmowa, która naprawdę przybliża nas do wspólnego zwycięstwa w tej wojnie. Możemy i musimy uczynić ten rok 2023 rokiem zwycięstwa” – powiedział prezydent Ukrainy na spotkaniu po negocjacjach z Bidenem.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że ta niesprowokowana i zbrodnicza wojna Rosji z Ukrainą, całą Europą i demokratycznym światem powinna zakończyć się oczyszczeniem ziem ukraińskich spod rosyjskiej okupacji i mocnymi gwarancjami długoterminowego bezpieczeństwa jego państwa, Europy i świata.

„Właśnie teraz, właśnie na Ukrainie, rozstrzygają się losy porządku światowego opartego na zasadach. Razem z panem prezydentem Bidenem, z naszymi sojusznikami i partnerami musimy nadal robić wszystko co możliwe, aby demokratyczny świat wygrał tę historyczną bitwę” – przekonuje głowa państwa Ukrainy.

Kijów. Joe Biden i Wołodymyr Zełenski (fot. president.gov.ua)

Wołodymyr Zełenski zwrócił uwagę na nieustanną uwagę Bidena na naród i państwo ukraińskie

Zaznaczył, że jest to pierwsza od prawie 15 lat wizyta prezydenta USA na Ukrainie, która jest jednocześnie najważniejszą wizytą w całej historii stosunków ukraińsko-amerykańskich.

„Decyzja Stanów Zjednoczonych w sprawie Abramsów dla Ukrainy położyła podwaliny pod koalicję czołgów. Nasz postęp w dziedzinie obrony przeciwlotniczej ma znaczenie historyczne, a system Patriot stanowi fundamentalne wzmocnienie obrony naszych miast. Dzisiaj rozmawialiśmy również o broni dalekiego zasięgu i broni, którą można dostarczyć na Ukrainę, a wcześniej jej nie było. To jest bardzo ważne. Panie Prezydencie, wiem, że spodziewany jest potężny pakiet wsparcia obronnego dla Ukrainy. A teraz tak ciężka przesyłka jest jednoznacznym sygnałem, że rosyjskie próby odwetu nie będą miały szans” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

„Koordynowaliśmy dalszą presję na państwo terrorystyczne. Wspólnie pracujemy nad wzmocnieniem sankcji wobec Rosji zarówno na poziomie dwustronnym, jak i w ramach G7. W rzeczywistości mamy wspólny pogląd na treść wielu punktów naszej formuły pokojowej. Jego elementy bezpieczeństwa, zadanie przywrócenia pełnej mocy Karty Narodów Zjednoczonych, ochrona porządku międzynarodowego opartego na zasadach, jest wspólnym zadaniem wszystkich krajów zainteresowanych bezpieczeństwem międzynarodowym” – powiedział prezydent Ukrainy.

Rozmówcy poruszyli także kwestię przywrócenia sprawiedliwości wszystkim, którzy ucierpieli w wyniku rosyjskiej agresji, a także ogólnie państwu ukraińskiemu.

„Agresor musi ponieść odpowiedzialność za agresję i zrekompensować wyrządzone przez nią szkody. Dziękuję Panu Prezydentowi za wsparcie naszych prac nad przywróceniem sprawiedliwości, w szczególności pracy wszystkich naszych instytucji w tym kierunku. Naszym zdaniem nie ma alternatywy dla powołania trybunału specjalnego. Takie jest stanowisko Ukrainy, będziemy je wspierać. Bardzo bym chciał, aby Stany Zjednoczone Ameryki włączyły się w realizację naszej formuły pokojowej. Będzie to oznaczało wzmocnienie globalnej stabilności i przewidywalności stosunków międzynarodowych. Na tej drodze mamy dużo pracy” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

W szczególności powiedział, że już w tym tygodniu w Nowym Jorku, wraz z USA i prawie 60 innymi państwami, Ukraina przedkłada Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ projekt rezolucji popierającej pokój.

„W przeddzień 24 lutego zatwierdzenie tej rezolucji będzie najlepszym, mocnym świadectwem, że siły terrorystyczne nigdy nie złamią cywilizowanego prawa” – podkreślił ukraiński szef państwa.

„Tej ciemnej nocy rok temu świat przygotowywał się na możliwy upadek Kijowa. Ale minął rok, a Kijów stoi w miejscu. I Ukraina stoi, i demokracja stoi. A Ameryka jest z wami, a cały świat Wam pomaga” – powiedział Joseph Biden.

Zaznaczył, że wszyscy Ukraińcy, nawet dzieci, starają się dołożyć swoją cegiełkę do walki o swoją wolność.

„To największa wojna lądowa w Europie od trzech ćwierć wieku, a Wy ją wygrywacie. Wbrew innym opiniom czy prognozom wygrywasz, nadal to robisz” – podkreślił prezydent USA.

Biden powiedział, że taka agresja jest zagrożeniem dla wszystkich. Dlatego powstała międzynarodowa koalicja, a ponad 50 krajów udziela Ukrainie pomocy humanitarnej, gospodarczej i wojskowej.

Ponadto prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział ogłoszenie w najbliższym czasie nowych sankcji, mających na celu zapobieganie obchodzeniu obecnych mechanizmów sankcyjnych.

Biden zauważył, że dziś prezydent i wszyscy obywatele Ukrainy codziennie przypominają światu, co oznacza odwaga i męstwo.

„To naprawdę imponujące, przypomina nam, że wolność nie ma ceny. To bezcenne i warto walczyć tak długo, jak to konieczne. I tak długo z Wami zostaniemy” – zapewnił prezydent USA.

Kijów. Joe Biden i Wołodymyr Zełenski (fot. president.gov.ua)

Wołodymyr Zełenski i Joe Biden odsłonili tabliczkę z nazwiskiem poświęconą prezydentowi USA na Alei Odwagi

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Joe Biden odwiedzili Aleję Odwag na Placu Konstytucji i wzięli udział w odsłonięciu tabliczki poświęconej amerykańskiemu przywódcy.

Głowa państwa ukraińskiego przypomniała, że ​​na Alei wyryte są nazwiska tych, którzy byli z krajem i wspierali ukraińskie społeczeństwo w trudnych czasach pełnej inwazji rosyjskiej.

„Dzisiaj na Alei Odwagi w Kijowie odsłaniamy tablicę poświęconą Panu prezydentowi Bidenowi. Pierwszy apel w nocy 24 lutego ubiegłego roku, nasze negocjacje, nieustanna, silna uwaga poświęcona naszej walce i ochronie ukraińskiej demokracji, a także osobisty wkład Pana prezydenta Bidena w umacnianie pozycji wolności na świecie – to jest coś, co na zawsze zapisze się w historii” – podkreślił.

Kijów. Joe Biden – tabliczka na Alei Odwagi (fot. president.gov.ua)

„Ukraina jest Panu wdzięczna, Panie prezydencie, Ukraina jest wdzięczna Stanom Zjednoczonym Ameryki – wszystkim Amerykanom we wszystkich miastach i społecznościach, którzy cenią wolność tak samo, jak my ją cenimy” – dodał Wołodymyr Zełenski.
(president.gov.ua)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button