ŚWIAT

Kijów. Morawiecki do Zełenskiego: Przekazuję dzisiaj cztery pierwsze czołgi Leopard 2

Wojna na Ukrainie

Podczas wizyty w Kijowie premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Premier potwierdził przekazanie polskich czołgów Leopard Ukrainie.


Szef polskiego rządu przed spotkaniem z prezydentem, złożył, wraz z premierem Ukrainy Denisem Szmyhalem, kwiaty pod Ścianą Pamięci Poległych za Ukrainę w Kijowie. Podróż Mateusz Morawieckiego odbywa się w szczególnym dniu – dziś mija pierwsza rocznica agresji Rosji na Ukrainę.

Kijów. Wołodymyr Zełenski i Mateusz Morawiecki (fot. KPRM)

Pierwsze Leopardy z Polski trafiły do naszych sąsiadów z Ukrainy. Dzisiejsza wizyta premiera Morawieckiego ma wymierny charakter dla bezpieczeństwa Ukrainy i Europy.

Premier RP powiedział:

„24 lutego miał być – według planów Putina – końcem Ukrainy, a Ukraina wtedy narodziła się na nowo. Jestem tutaj, aby oddać pokłon wszystkim walczącym bohaterom Ukrainy i całemu narodowi, bo oni bronią w ten sposób całej Europy.

Kijów jest dziś stolicą wolności. Jest najbardziej wysuniętą na wschód twierdzą wolnej Europy. Po 365 dniach każdy widzi, że Ukraina jest także sercem wartości europejskich.


Z Rosją nie da się normalnie współpracować. Rosja słucha tylko języka siły i oporu, a dogadywanie się jest karkołomnym zadaniem. Ukraina pokazuje nam dzisiaj, że wolność ma swoją cenę.

W wolnym świecie nie ma miejsca na ruski mir. Chcę dzisiaj powiedzieć wszystkim Ukraińcom, że nie jesteście sami. Rosyjska propaganda próbuje wbić klin między nasze kraje, ale Polska, Europa i cały wolny świat stoi za Wami murem.

Ukraina musi wygrać tę wojnę, a Rosja musi przegrać tę wojnę. Rosja nie rozumie, że nie da się zniszczyć narodu, który pragnie wolności. Znamy smak rosyjskiej niewoli i nie chcemy rosyjskiego miru, bo nasz świat to świat wolności.

Kijów. Wołodymyr Zełenski i Mateusz Morawiecki (fot. KPRM)

Przyjechałem tutaj nie tylko ze słowem wsparcia. Polska jako pierwsza budowała koalicję wspierającą Ukrainę. Chcę przekazać dzisiaj 4 pierwsze Leopardy – to czołgi, które staną w Waszym szyku na polu walki, a wkrótce przekażemy kolejne.


Przywożę również pozdrowienia od wszystkich ukraińskich kobiet i dzieci, którzy znaleźli schronienie w Polsce i mogę Was zapewnić drodzy żołnierze, że są u nas bezpieczni i czują się jak u siebie.

Przyjdzie taki dzień, kiedy Ukraina będzie znowu wolna, bezpieczna i suwerenna. Przyjdzie też taki dzień, że Ukraina będzie częścią UE i częścią NATO. Jesteśmy bliżej do ostatecznego zwycięstwa.”

Wołodymyr Zełenski i Mateusz Morawiecki rozmawiali z ukraińskimi żołnierzami leczącymi się po kontuzjach

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Polski Mateusz Morawiecki, który przybył do tego kraju z wizytą, odwiedzili jeden z kijowskich szpitali, w których leczeni są ranni ukraińscy obrońcy.


Głowa państwa ukraińskiego i premier RP zwiedzili oddziały reanimacyjno-urazowe oraz salę rehabilitacji ruchowej i medycznej. Wołodymyr Zełenski i Mateusz Morawiecki rozmawiali z obrońcami i życzyli im szybkiego powrotu do zdrowia.

Zełenski i Morawiecki. Odznaczenia państwowe (fot. president.gov.ua)

Prezydent wręczył odznaczenia państwowe żołnierzom i funkcjonariuszom organów ścigania za odwagę i poświęcenie w obronie suwerenności państwowej oraz integralności terytorialnej Ukrainy.

Zełenski i Morawiecki rozmawiali z ukraińskimi żołnierzami leczącymi się po kontuzjach (fot. president.gov.ua)

„Dziękuję za służbę, za ochronę i zachowanie naszego państwa! Życzę szybkiego powrotu do zdrowia” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Zełenski i Morawiecki rozmawiali z ukraińskimi żołnierzami leczącymi się po kontuzjach (fot. president.gov.ua)

Głowa państwa nagrodził także pracowników medycznych szpitala za ich znaczący wkład w udzielanie opieki medycznej i ratowanie życia obywateli w warunkach stanu wojennego, bezinteresowne wykonywanie obowiązków zawodowych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button