Kijów. David Cameron spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim

Waszyngton. Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z Davidem Cameronem.

Ten nowo mianowany Sekretarz Stanu ds. Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej przebywa z wizytą na Ukrainie.

Głowa państwa pogratulowała Davidowi Cameronowi nominacji na ministra spraw zagranicznych i podziękowała mu za złożenie pierwszej roboczej wizyty w Kijowie na nowym stanowisku.

„To bardzo ważne, szczególnie teraz, gdy świat zwraca uwagę nie tylko na sytuację na polu bitwy na Ukrainie. Jesteśmy wdzięczni za niezachwiane wsparcie Ukrainy ze strony Wielkiej Brytanii. Jesteśmy wdzięczni za ciepłe przyjęcie obywateli Ukrainy w Wielkiej Brytanii. I cieszymy się, że przyjechałeś na Ukrainę” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Prezydent wysoko ocenił współpracę obronną z Wielką Brytanią, która umożliwia Siłom Zbrojnym Ukrainy skuteczną obronę przed atakiem agresora, zwłaszcza dzięki broni dalekiego zasięgu. Głowa państwa podkreśliła, że ​​kolejnym ważnym priorytetem w przededniu okresu zimowego jest wzmocnienie ukraińskiego systemu obrony powietrznej w celu ochrony obywateli i infrastruktury krytycznej przed rosyjskimi atakami.

Omówiono sytuację bezpieczeństwa na Morzu Czarnym oraz dalsze prace w ramach alternatywnego „korytarza zbożowego”. Wołodymyr Zełenski podziękował rządowi brytyjskiemu za aktywne wspieranie funkcjonowania tego szlaku i wspólne wysiłki na rzecz wprowadzenia ubezpieczeń dla przepływających nim statków cywilnych.

Rozmówcy koordynowali stanowiska w sprawie realizacji wspólnych inicjatyw wielostronnych i dwustronnych, w szczególności w kontekście promowania ukraińskiej formuły pokojowej i rozwijania gwarancji bezpieczeństwa przy opracowywaniu Wspólnej Deklaracji o wsparciu Ukrainy przyjętej przez Grupę Siedmiu w Wileńskim NATO Szczyt.

Szczególną uwagę poświęcono integracji euroatlantyckiej naszego kraju oraz wsparciu Wielkiej Brytanii dla postępu Ukrainy na drodze do członkostwa w NATO.

W Waszyngtonie szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy spotkał się z doradcami przywódców USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji

W ramach wizyty roboczej w Stanach Zjednoczonych szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak spotkał się z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’em Sullivanem, sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego, szefem brytyjskiego premiera doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Timothy’m Barrowem, doradcą kanclerza ds. polityki zagranicznej Niemiec Jensem Plötnerem i doradcą prezydenta Francji ds. polityki zagranicznej Emmanuelem Bonną.

Gratulując rozmówcom, Andrij Jermak przypomniał ich spotkanie w tym samym formacie, które odbyło się prawie dwa lata temu, jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę. Wtedy nie było pewności, że uda im się ponownie zebrać w takim składzie.

„Wtedy zapytaliście mnie, co zrobi Ukraina, gdyby Rosja zaatakowała, a ja odpowiedziałem: «Będziemy walczyć». I walczymy. Ukraina stawia opór agresorowi od dwóch lat. W tym kontekście spotykamy się z Państwem w Waszyngtonie i omawiamy dalsze kroki mające na celu wzmocnienie Ukrainy i zapewnienie jej gwarancji bezpieczeństwa. Ukraina żyje, walczy i wierzy w swoje zwycięstwo” – powiedział szef Kancelarii Prezydenta.

Wyraził wielką wdzięczność przywódcom USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji za stałe wsparcie naszego kraju w odparciu na pełną skalę zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej oraz za zajęcie aktywnego stanowiska na rzecz przywrócenia sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie i bezpieczeństwo w Europie.

Andrij Jermak podziękował także rozmówcom za udział w spotkaniach doradców ds. bezpieczeństwa narodowego i doradców politycznych na Malcie, w Dżuddzie i Kopenhadze.

Strony omówiły sytuację na polu walki. Jak zauważył szef Kancelarii Prezydenta, armia ukraińska odbiła już około 50% wcześniej okupowanych terytoriów, ale dziś liczebność grupy rosyjskiej na Ukrainie jest trzykrotnie większa niż na początku agresji, więc nasz kraj potrzebuje utrzymać wsparcie międzynarodowe.

Ponadto na spotkaniu omawiano ochronę „korytarza zbożowego” na Morzu Czarnym. Pomimo licznych ataków powietrznych Federacji Rosyjskiej na ukraińską infrastrukturę portową, korytarz nadal funkcjonuje dzięki współpracy z partnerami ukraińskimi, przede wszystkim z regionu Morza Czarnego.

„Tę trasę przepłynęło już kilkadziesiąt statków, co przyczyniło się do ograniczenia zagrożeń bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. Aby jednak chronić i zapewnić funkcjonowanie „korytarza zbożowego”, potrzebujemy dodatkowych systemów obrony powietrznej” – podkreślił.

Rozmówcy kontynuowali także dialog dotyczący zawarcia dwustronnych umów o gwarancjach bezpieczeństwa w ramach Wspólnej Deklaracji o wsparciu Ukrainy przyjętej przez państwa G7 w Wilnie. Stwierdzono, że prace prowadzone w tym kontekście przyczynią się do przejścia sił obronnych naszego kraju na standardy NATO i zachodnią broń.

Doradcy przywódców USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji zapewniali, że będą wspierać Ukrainę w takim stopniu, w jakim będzie to konieczne dla osiągnięcia sprawiedliwego pokoju.

Exit mobile version