CIEKAWOSTKI

Kawaler Ignaś ruszył z gdańskiego zoo. Samiec żyrafy siatkowanej w drodze na Śląsk

Polskie ogrody zoologiczne

W podróż do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, udał się samiec żyrafy siatkowanej Iroko (Ignaś) urodzony w 2013 roku we Wrocławiu, a mieszkający w Gdańskim Zoo od 2015 r.

W gdańskim ogrodzie zoologicznym mieszkają wyłącznie samce żyraf. Pewnie wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego tak jest. Podobnie jak u wszystkich gatunków zwierząt, u żyraf rodzi się mniej więcej tyle samo samców i samic. Zwierzęta te żyją jednak w stadach złożonych z kilku samic wraz z dziećmi i tylko jednego samca. Pozostali panowie żyją samotnie lub w grupach kawalerskich. Tam, gdzie mnożą się żyrafy, zawsze problemem stają się młode samce, które nieustannie walczą między sobą o pozycję lidera w stadzie. Dlatego po osiągnięciu drugiego roku życia transportowane są do takich ogrodów jak ten, gdzie tworzą grupę kawalerów. Nie znaczy to jednak, że tracą bezpowrotnie szansę na założenie rodziny.

Ignaś – samiec żyrafy siatkowanej Iroko (fot. ZOO Gdańsk)

Gdy któryś z ogrodów potrzebuje nowego samca, zwraca się z prośbą do koordynatora gatunku, czyli osoby wyznaczonej przez Europejskie lub Światowe Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA i WAZA), która ma całą niezbędną wiedzę o osobnikach znajdujących się w ogrodach zoologicznych. Koordynator kieruje odpowiedniego samca z grupy kawalerskiej, by dołączył do stada wybranych samic w celu rozmnażania. Choć rola gdańskiego zoo wydaje się mało spektakularna, w rzeczywistości jest bardzo istotna, gdyż zapewnia różnorodność genetyczną populacji żyraf.

I właśnie z tego powodu samiec żyrafy siatkowanej przeprowadził się.

Ignaś – samiec żyrafy siatkowanej Iroko (fot. ZOO Gdańsk)

Przed transportem zostały wykonane badania m.in. badania krwi i test tuberkulinowy (na obecność prątka gruźlicy) – badania, dzięki codziennemu treningowi medycznemu zostały przeprowadzone bez narkozy. Na miejscu czeka na niego grupa samic, w związku z tym trzymamy kciuki, aby Ignaś jak najszybciej doczekał się licznego i zdrowego potomstwa!

Zachęcamy do odwiedzania pozostałych żyraf oraz wielu innych egzotycznych zwierząt w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Ogród jest czynny codziennie, przez cały rok, także we wszystkie dni wolne od pracy i święta.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button