Katowice i Kraków. Wigilia dla Osób Bezdomnych

Metropolitalna Wigilia dla Samotnych. XXV Wigilia Jana Kościuszko dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących

Katowice po raz kolejny łączą siły z Fundacją Wolne Miejsce, by zorganizować Metropolitalną Wigilię dla Samotnych.

Z powodu pandemii, zamiast spotkania w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, gdzie przy wspólnym stole przed pandemią zasiadało ponad trzy tysiące osób, organizatorzy proponują formę mobilną – z bezpośrednim dowozem do potrzebujących.

To wolontariusze wypełnią wolne miejsca w życiu odwiedzanych, samotnych ludzi, dostarczając im kolację wigilijną bezpośrednio do domów. – Święta Bożego Narodzenia to piękny czas, niestety dla wielu osób trudny, a my – jak co roku – wspólnymi siłami chcemy to zmienić. Zapraszamy każdą potrzebującą osobę, która z powodu sytuacji życiowej, materialnej, rodzinnej, nie może pozwolić sobie na organizację wigilii – do spędzenia jej razem z nami – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W tym roku, z powodu pandemii nie możemy się spotkać przy wspólnym stole, jednak nie zapominamy o osobach potrzebujących. Odwiedzą ich wolontariusze. Do 20 grudnia działa infolinia, gdzie przyjmowane są zgłoszenia – dodaje prezydent.

Każda samotna osoba, której sytuacja życiowa nie pozwala spędzić Wigilii w gronie najbliższych, może zgłosić chęć przyjęcia paczki z wigilijnymi potrawami. Dzisiaj wystartowała infolinia Fundacji Wolne Miejsce, z którą wystarczy się skontaktować. Infolinia pod nr tel. 514 045 416 jest czynna przez całą dobę, do 20 grudnia br. włącznie.

Przygotowania do Metropolitalnej Wigilii dla Samotnych już ruszyły. To spory proces logistyczny – trzeba nawiązać współpracę z wolontariuszami i darczyńcami. Miasto Katowice bezpłatnie udostępni halę Spodek w dniach 22-24 grudnia br. jako centrum przygotowania paczek świątecznych, zawierających potrawy wigilijne i prezenty oraz centrum ich dystrybucji wolontariuszom włączającym się w wydarzenie.

– Dodatkowo Katowice przygotują ok. 2 tys. kartek świątecznych, które będą dołączone do świątecznych paczek. Natomiast wsparcie finansowe Fundacji w kwocie 130 tys. zł umożliwi przygotowanie do 2 tys. paczek dla mieszkańców Katowic z potrawami wigilijnymi i upominkami – informuje Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelniczka wydziału polityki społecznej.

Sama akcja dystrybucji paczek odbędzie się 24 grudnia w godz. od 7 do 15. Wszystko po to, by pomimo trudnych dla nas wszystkich obostrzeń poczuć prawdziwe święta i podzielić się z samotnymi osobami nie tylko posiłkiem, ale też dobrym słowem i życzeniami.

– Zapraszamy również do wypełnienia wolnego miejsca wolontaryjnego. Pragnę zapewnić, że wszyscy, którzy czują chęć uczynienia czegoś autentycznego i dobrego dla drugiego człowieka, odnajdą się w naszym fundacyjnym gronie. Wiem o tym, bo każdy z wielkanocnych kierowców, zawożąc świąteczne śniadania wielkanocne, wracał z wiosennej akcji poruszony tym, jak wiele radości dawał, wręczając paczki – mówi Mikołaj Rykowski, prezes i założyciel Fundacji Wolne Miejsce.

W hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego już tydzień przed Wigilią rozpocznie się „Wielkie Świąteczne Gotowanie z Gwiazdami”. Ponieważ będzie ono trwało aż siedem dni, organizatorzy zaprosili kulinarne gwiazdy, by w jeden wybrany dzień objęły funkcję szefa i wraz z wolontariuszami, uczniami szkół gastronomicznych, przygotowywały świąteczne specjały: barszcz z uszkami, smażone karpie, sałatki śledziowe oraz pierogi.

Świąteczne dania po spakowaniu rozjadą się z Katowic po całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

– Cieszymy się, że Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia może wspierać takie działania Fundacji. Już po raz trzeci włączamy się w organizację Metropolitalnej Wigilii dla Samotnych, której istotą jest by przesłanie tego wydarzenia, że mieszkańcy Metropolii o nich pamiętają, dotarło przede wszystkim do osób samotnych – powiedział Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

W tym roku, po raz pierwszy wigilijne paczki będą rozwożone przez wolontariuszy Fundacji, również w największych polskich miastach.

Katowice wspierają Metropolitalną Wigilię dla Samotnych (fot. UMK)

XXV Wigilia Jana Kościuszko dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących

Krakowski Rynek po raz kolejny zamieni się w wielki świąteczny stół. Zbliża się jubileuszowa, 25. edycja Wigilii Jana Kościuszko dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących.

Barszcz czerwony z krokietem, pierogi i oczywiście tradycyjne świąteczne słodkości, do tego specjalnie przygotowane paczki, pomoc medyczna, a także możliwość zaszczepienia się przeciwko wirusowi COVID-19. W niedzielę 19 grudnia, w samym sercu Krakowa, rozpocznie się 25. Wigilia Jana Kościuszko dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących.

Po kolejnym trudnym roku walki z pandemią, zbliża się Boże Narodzenie – magiczny czas pełen rodzinnego ciepła, dobrych życzeń i nadziei. Jednak, choć dla wielu z nas święta kojarzą się przede wszystkim z radością, nie możemy zapominać, że są wśród nas osoby, dla których okres ten jest szczególnie trudny – osoby bezdomne i potrzebujące jeszcze bardziej odczuwają samotność i biedę. Są jednak ludzie, którzy potrafią to zmienić, choćby na jeden dzień. Jedną z nich jest Jan Kościuszko – krakowski restaurator i filantrop, który od ćwierćwiecza organizuje Wigilię dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących na krakowskim Rynku.

– Wyjątkowość naszego wydarzenia polega na tym, że my nie dzielimy ludzi na „lepszych” i „gorszych”. Do naszego świątecznego stołu zapraszamy każdego, niezależnie od preferencji politycznych, pochodzenia czy zasobności portfela. Prawdziwym nieszczęściem jest niemożność zapewnienia sobie ciepłego posiłku, ale równie mocno boli samotność. Osoby starsze, opuszczone przez najbliższych mogą ten dzień spędzić w gronie przychylnych im ludzi – podkreśla Jan Kościuszko. – W zeszłym roku pandemia zmusiła nas do organizacji wigilii w formie samochodowego konwoju, w tym roku wracamy na krakowski Rynek, ale zwracamy szczególną uwagę na zapewnienie uczestnikom bezpieczeństwa. To bardzo ważne – dodaje Kościuszko.

W Polsce poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln ludzi. Pandemia COVID-19 nie pomogła, w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią dzieci. Według szacunków w Krakowie żyje prawie 2,5 tys. osób bez dachu nad głową.

– Statystyki mówią jedno, ale moje doświadczenie z poprzednich lat pokazuje, że osób potrzebujących jest znacznie więcej. Podczas Wigilii spotykamy nie tylko osoby w kryzysie bezdomności, ale też ludzi ubogich, samotnych, często schorowanych. Dlatego co roku przygotowujemy ponad 50 tys. porcji wigilijnych potraw i wydajemy wszystkie, nie zostaje nic – kontynuuje Kościuszko.

Tradycyjnie oprócz ciepłych posiłków rozdawane są świąteczne paczki, w których znajdują się produkty spożywcze o przedłużonym terminie ważności. Nie inaczej będzie w tym roku.

Wigilia Jana Kościuszko dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących na Rynku w Krakowie (fot. Artur Rakowski / Kronika24.pl)

Pomagamy w wielu wymiarach

Wszyscy chętni będą mogli skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej, a także zaszczepić się przeciwko wirusowi COVID-19 w specjalnie przygotowanym na tę okazję szpitalu polowym. Miejsce nie mogłoby powstać, gdyby nie zaangażowanie strażaków ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.

– Lekarze i pracownicy medyczni będą wykonywali m. in. przesiewowe badania krwi, EKG czy USG brzucha. Pacjenci będą mogli przejść kontrolę stomatologiczną, odbyć konsultację internistyczną, ortopedyczną i kardiologiczną. W tym roku będzie także możliwość zaszczepienia się na wirusa COVID-19 jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson. Ze względu na pandemię dostosowaliśmy działanie naszego Szpitala. Przede wszystkim wydzieliliśmy część dla Punktu Szczepień, ale także mamy osobną część dla osób z gorączką. W razie potrzeby będziemy wykonywać testy. Jesteśmy niezwykle dumni, że po raz kolejny możemy wziąć udział w tym wyjątkowym projekcie. Przygotowując tegoroczny zespół lekarzy kierowaliśmy się doświadczeniami z lat ubiegłych, mamy nadzieję, że uda się nam pomóc jak największej liczbie osób – mówi dr hab. Bartłomiej Guzik, odpowiedzialny za organizację i koordynację działań szpitala polowego.

Szpital działać będzie przez cały czas trwania Wigilii. Żeby skorzystać z pomocy medycznej nie potrzebne jest skierowanie. Ważne jednak, by przed szczepieniem na COVID-19 przygotować dokument tożsamości. Personel szpitala stanowią lekarze i wolontariusze związani z Centrum Dobroczynności Medycznej im. prof. Teresy Adamek-Guzik, Zakonem Maltańskim, Klubem Absolwenta Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Fundacją Przystań Medyczna.

Exit mobile version