KATOWICE

Katowice i GZM Europejską Stolicą Kultury w 2029. Inicjatywa Łukasza Kohuta

Inicjatywa europosła ze Śląska Łukasza Kohuta

Pochodzący ze śląskiego Rybnika poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut proponuje, by jedną z dwóch Europejskich Stolic Kultury (ESK) w 2029 roku zostały Katowice wraz z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią.

Europejska Stolica Kultury to unijna inicjatywa, dzięki której od ponad 30 lat europejskie miasta i przyległe do nich regiony mogą promować swoją kulturę, pokazywać bogactwo europejskiej różnorodności. Europejską Stolicą Kultury dane miasto, samo lub z przyległym obszarem, jest przez rok i ten okres to wiele korzyści zarówno kulturowych i społecznych, jak i gospodarczych. Dla miast i regionów w okresie dynamicznej transformacji, takich jak Katowice i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, bycie Europejską Stolicą Kultury byłoby wielką szansą rozwojową.

Europejskimi Stolicami Kultury są najczęściej miasta jako takie, ale formuła sprawowania tej funkcji w odsłonie regionalnej była już kilkukrotnie zastosowana, m.in. w Niemczech w 2010 r. – Zagłębie Ruhry z wiodącym miastem Essen, czy też we Francji w 2013 r. – Marsylia z przyległymi okolicami.

W 2022 roku Europejską Stolicą Kultury będzie Esch-sur-Alzette wraz z sąsiadującymi gminami przygranicznymi luksembursko- francuskimi.

Zdaniem europosła Łukasza Kohuta, który w Parlamencie Europejskim jest członkiem komisji Kultury i Edukacji, w 2029 roku, kiedy to po raz kolejny Polska będzie jednym z dwóch krajów goszczących Europejską Stolicę Kultury, o tą funkcję powinny starać się Katowice wraz z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. Katowice już raz starały się o ESK, ale w 2016 roku otrzymał ten tytuł Wrocław . Zdaniem Kohuta, Metropolia mogłaby pełnić tą funkcję w sposób najlepszy, ukazując wielokulturowość i kulturowe bogactwo regionu. Jest to szczególnie ważne w okresie transformacji, której podlega Śląsk w związku ze zmianami społeczno-gospodarczymi.

Procedura wyłaniania ESK rozpoczyna się sześć lat przed rokiem sprawowania tej funkcji , tak więc – dla roku 2029 w roku 2023. Zdaniem Łukasza Kohuta – przygotowania do zaprezentowania śląskiej oferty warto zacząć już niedługo.

Europoseł Kohut przedstawił osobiście swój pomysł Marcinowi Krupie, prezydentowi Katowic oraz Kazimierzowi Karolczakowi, przewodniczącemu zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Obaj przyjęli go entuzjastycznie. Odezwało się również kilka podmiotów GZM – z równie przychylnym podejściem. W odpowiedzi na to Ł. Kohut zasugerował zorganizowanie przez prezydenta Katowic i przewodniczącego zarządu GZM , w nadchodzących tygodniach, spotkania w gronie przedstawicieli wszystkich 41 miast i gmin członkowskich Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, celem odbycia pierwszej wymiany zdań i pomysłów związanych z projektem. Na spotkaniu Kohut chciałby przedstawić europejskie aspekty zagadnienia – wymogi prawno-proceduralne oraz dotychczasowe doświadczenia unijne w tej kwestii. Niewątpliwie ogromną wartością dodaną byłoby również przedstawienie przez Miasto Katowice doświadczeń z okresu starania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Dodatkowo, pod koniec lutego br., europoseł odwiedzi norweskie miasto Bodø, które będzie Europejską Stolicą Kultury w 2024 roku. Będzie tam rozmawiał o doświadczeniach Norwegów – jak przygotować ofertę, jak przygotowywać się do sprawowania funkcji.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button