KATOWICE

Katowice Europejskim Miastem Nauki w 2024 roku

Śląsk

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w konferencji prasowej dotyczącej przyznania miastu Katowice tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

– Katowice Europejskim Miastem Nauki w 2024 roku – ogłosił Michael Matlosz, przewodniczący Euroscience.

„To wspaniała wiadomość dla Katowic i całego regionu, bo przecież śląskie uczelnie wyższe działają nie tylko w naszym mieście” – mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Katowice w centrum europejskiej nauki

Europejskie Stolice Nauki to nie tylko wzmocnienie społeczności naukowej w danym regionie. Ich celem jest także zaangażowanie obywateli i środowiska naukowego w rozwiązywanie lokalnych problemów, wsparcie inwestycji publicznych, a także pobudzenie turystyki. To możliwość przyciągnięcia naukowców, polityków, biznesmenów oraz przedstawicieli mediów z całego świata.

Organizacja wydarzenia przez miasto Katowice może przyczynić się do wykorzystania potencjału nauki do współpracy z przemysłem i przedsiębiorcami. Działania te otwierają nowe perspektywy inwestycyjne, rozwoju społecznego i ekonomicznego dla całego Dolnego Śląska. 

Szansa na rozwinięcie infrastruktury badawczej pozwoli przyciągnąć wybitnych naukowców oraz zatrzymać najzdolniejszą młodzież na miejscowych uczelniach. To szczególnie ważne ze względu na dotychczasowe działania przemysłu wpływające na środowisko naturalne i zdrowie mieszkańców w regionie. 

Do tej pory gospodarzami forum były miasta takie, jak Sztokholm, Monachium, Barcelona, Turyn, Dublin, Kopenhaga, Manchester, Tuluza czy Triest. W 2022 roku Europejską Stolicą Nauki zostaną wspólnie dwa holenderskie miasta akademickie – Lejda i Haga.

Korzyści wynikające z przyznania tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024

Korzyści dla miasta wynikające z otrzymania tytułu Europejskiego Miasta Nauki to m.in.:

  • większe zainteresowanie ze strony naukowców, polityków i przedstawicieli mediów z całego świata
  • możliwość pozyskania środków na rozwój nauki;
  • zwiększenie atrakcyjności turystycznej miasta na arenie międzynarodowej;
  • zwiększenie wpływu uczelni na różne sfery życia oraz rozpoznawalności na światowym rynku.

Przyznanie tytułu oraz organizacja konferencji ESOF2024 są wynikiem uznania Katowic, Uniwersytetu Śląskiego oraz innych katowickich uczelni za doświadczonych współorganizatorów i gospodarzy ogólnoświatowych wydarzeń.

Tytuł Europejskiego Miasta Nauki 

Katowice wystąpiły o przyznanie tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 z inicjatywy prezydenta Katowic i środowiska akademickiego Uniwersytetu Śląskiego. Wyróżnienie wiąże się z organizacją EuroScience Open Forum 2024 (Otwarte Forum EuroScience 2024 – ESOF 2024). Wydarzenie odbywa się co dwa lata i jest poświęcone badaniom naukowym i innowacjom. ESOF Katowice 2024 będzie jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń o charakterze naukowym i technologicznym na świecie. 

Katowice są pierwszym w historii miastem z Europy Środkowo-Wschodniej, które otrzymało tytuł  EMN. Instytucją przyznającą tytuł oraz organizującą konferencję ESOF jest EuroScience (European Association for the Advancement of Science and Technology – Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nauki i Technologii). 

Premier Mateusz Morawiecki w Katowicach:

„Gratuluję i bardzo się cieszę, że europejskim miastem nauki na rok 2024 zostały wybrane Katowice. Bo Katowice jak w soczewce zbierają w sobie wielkie projekty techniczne, technologiczne, przemysłowe i aspiracje dotyczące przyszłości.

Nauka zmienia życie i zmienia je w tempie przyspieszonym. Nauka może wpłynąć na to, że ten region będzie regionem zwycięstwa na kolejne dziesięciolecia. Wiemy jak głębokie zmiany przemysłowe, poprzemysłowe i technologiczne zachodzą tu w regionie.

Jak myślimy o miastach kultury w Polsce, Katowice są jednym z czołowych miejsc. Bardzo bym chciał, aby dzięki rektorom, Katowice i cały region były silnym ośrodkiem nauki i żebyśmy dzięki tej nauce mogli zbierać owoce wzrostu gospodarczego.

Cieszę się, że wybór Katowic jako europejskiego miasta nauki będzie milowym krokiem na przód na drodze do realizacji takiej strategii dla całego Śląska. Potencjał śląskich uczelni nie jest wykorzystywany do tej pory w wystarczającym stopniu.

Katowice jako europejskie miasto nauki przyczyni się do otworzenia okna nauki śląskiej na całą Polskę i na całą Europę. Tu na Śląsku skoncentrowany jest ogromny potencjał nauki współpracującej z przemysłem, biznesem, nauki, która otwiera nowe perspektywy.

Jestem pewien, że ten tytuł będzie dla Katowic wspaniałym krokiem ku przyszłości. Serdecznie gratuluję wszystkim mieszkańcom Katowic i całego Górnego Śląska. Życzę aby ten okres był impulsem rozwoju.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button