POLSKA

Katowice. Centralne Obchody Święta Policji

Policja świętuje

W Katowicach prezydent Andrzej Duda uczestniczył w obchodach Święta Policji.

Wręczył tam nominacje generalskie sześciu funkcjonariuszom, a także odznaczenia państwowe. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowany został Komendant Główny Policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk.

– Fundamentem silnego państwa jest poczucie bezpieczeństwa zwykłego obywatela; fundamentem bezpieczeństwa wewnętrznego są funkcjonariusze Policji i innych służb. Jest dla mnie ważne, aby podziękowania i gratulacje złożyć Państwu bezpośrednio – powiedział Andrzej Duda do zgromadzonych policjantów.

Prezydent dziękował funkcjonariuszom zwłaszcza za służbę w czasie pandemii COVID–19, a także za „wyjątkowo ofiarną służbę na granicy, przede wszystkim granicy polsko–białoruskiej”. Zaznaczył, że funkcjonariusze Policji zatrzymali ponad 6 tys. nielegalnych migrantów.

Szczególne podziękowania Andrzej Duda skierował do policjantów, którzy w ostatnim czasie pomagają swoim ukraińskim kolegom:

– Dziękuję za to, że wyciągnęliście pomocną dłoń do rodzin ukraińskich policjantów; dziękuję, że wysyłacie sprzęt, który pomaga naszym sąsiadom się bronić – podkreślił.

Podczas uroczystości, która odbyła się na Placu Sławika i Antalla w Katowicach wręczone zostały również odznaki „Zasłużony Policjant”, a także wyróżnienia dla laureatów konkursu „Policjant, który mi pomógł”. W ramach promocji oficerskiej 121 funkcjonariuszy otrzymało swoje pierwsze oficerskie gwiazdki. Następnie odbyło się ślubowanie policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Obchodzone 24 lipca Święto Policji zostało ustanowione w 1995 roku i przypada w rocznicę powołania przez Sejm w 1919 roku Policji Państwowej. W tym roku przypada 100–lecie Śląskiej Policji.

Policja fundamentem bezpieczeństwa

– W sytuacjach kryzysowych polska Policja jest fundamentem działań państwa. Działacie szybko, sprawnie i skutecznie – powiedział minister Mariusz Kamiński.

– Brutalna wojna toczy się tuż obok granic naszego kraju. Wszystkie struktury państwa zdają egzamin ze skutecznego działania. Polska Policja zdaje go znakomicie, z niezwykle ważnymi dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli efektami – dodał szef MSWiA.

Minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił także uwagę, że to policjanci razem z funkcjonariuszami Straży Granicznej i żołnierzami Wojska Polskiego obronili integralność granicy Polski z Białorusią. Przypomniał, że już od pierwszych godzin rosyjskiej agresji na Ukrainę, funkcjonariusze Policji byli obecni na granicy, pomagając i dając poczucie bezpieczeństwa setkom tysięcy kobiet oraz dzieci uciekających przed wojną.

Szef MSWiA podkreślił, jak ważne jest stworzenie Policji odpowiednich możliwości do działania.

– Bardzo się cieszę, że mamy nową ustawę modernizacyjną, w ramach której ponad 10 mld zł przeznaczamy na służby podległe MSWiA. Z tych środków 6,5 mld trafi do Waszej formacji. To będzie inwestycja w ludzi i nowoczesny sprzęt – zapowiedział minister.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button