POLSKA

Katastrofa samolotu MiG-29. MON planuje zakup nowych myśliwców

Katastrofa myśliwca MiG-29

4 marca w godzinach popołudniowych doszło do zdarzenia z udziałem samolotu MiG-29 z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

W trakcie wykonywania oblotu technicznego samolotu MiG-29 z 23BLT (1SLT) Mińsk Mazowiecki doszło do katapultowania się pilota. Samolot spadł w terenie niezabudowanym.


W miejsce zdarzenia wysłano śmigłowiec 2 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego. Podjęto pilota w stanie ogólnym dobrym. Pilot został przetransportowany do szpitala WIM w Warszawie przy ul. Szaserów. Pilot wg wojska jest „w dobrym stanie”.

Okoliczności i przyczyny zdarzenia wyjaśni Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

Loty samolotów Mig-29 zostały wstrzymane do czasu wyjaśnienia przyczyn wypadku.


Przypominamy, że 15 lutego na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29.
Do zdarzenia doszło w godzinach popołudniowych, w trakcie wykonywania lotu szkolnego.
Podczas lotu pilot samolotu MiG-29 zgłosił spadek ciśnienia w kabinie. Pilot rozpoczął awaryjne zniżanie, włączył awaryjne podawanie tlenu i wykonał lot w kierunku lotniska. Lądowanie odbyło się bez następstw.
Pilot nie odniósł obrażeń, zgodnie z obowiązującymi przepisami został przetransportowany do szpitala na badania, jest w dobrym stanie.

Wcześniejsze wypadki myśliwców:

– w czerwcu 2016 roku doszło do pożaru samolotu w trakcie rozruchu technicznego. MiG-29 z powodu awarii turbostartera został złomowany.

– w grudniu 2017 roku w mazowieckim Kałuszynie MiG-29 podczas lądowania rozbił się w lesie. Pomimo, że pilot nie katapultował się, wypadek przeżył.

– w lipcu 2018 roku myśliwiec rozbił się w okolicach Pasłęka. Niestety mimo, że pilot katapultował się, nie przeżył katastrofy.

W Siłach Powietrznych od 1 grudnia 2015 r. do 2 października 2018 r. zgłoszono 2822 incydentów lotniczych.

Zakup nowych myśliwców

W Planie Modernizacji Technicznej, który podpisał w ubiegłym tygodniu minister Mariusz Błaszczak, wśród najważniejszych programów jest program HARPIA dotyczący zakupu samolotów piątej generacji. Priorytetem dla szefa MON jest wymiana postsowieckich samolotów Su-22 i MiG-29. Program HARPIA ma spełnić dwa podstawowe cele – zwiększenie zdolności Sił Zbrojnych oraz zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i naszym pilotom.

Szef MON już podczas ubiegłotygodniowej odprawy poinformował, że oczekuje zarówno od szefa Sztabu Generalnego, jak również od szefa Inspektoratu Uzbrojenia podjęcia natychmiastowych działań, aby zrealizować to zadanie. MON planuje zakupić 32 samoloty wielozadaniowe piątej generacji.

Minister obrony narodowej podjął także decyzję o powołaniu pełnomocnika do spraw pozyskania nowoczesnych myśliwców w ramach programu HARPIA, który zostanie zaprezentowany opinii publicznej już wkrótce. Zadaniem pełnomocnika będzie jak najszybsza realizacja programu i wprowadzenie na wyposażenie Sił Zbrojnych nowych samolotów.
(własne, MON)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button