RÓŻNOŚCI

KARAKORAM SKI EXPEDITION: Andrzej Bargiel wyrusza do Pakistanu. Zjedzie na nartach z dwóch sześciotysięczników

Andrzej Bargiel

Jeszcze w kwietniu Andrzej Bargiel wyrusza do Pakistanu na swoją kolejną wyprawę w ramach autorskiego projektu HIC SUNT LEONES.

Pomysł ten rozwija od 2013 roku, a który zakłada eksplorację narciarską najwyższych szczytów Ziemi.

Andrzej Bargiel (fot. org.)

Celem wyprawy KARAKORAM SKI EXPEDITION jest zdobycie i zjechanie na nartach z dwóch sześciotysięczników. Chodzi o położony w Dolinie Hushe szczyt Laila Peak (6096 m n.p.m.), który ma wyjątkowo charakterystyczny kształt, uznawany za jeden z najpiękniejszych szczytów na świecie oraz znajdujący się w Dolinie Ghidims-Dur dziewiczy szczyt Yawash Sar II (6178 m n.p.m.).

Everest Ski Challenge. Andrzej Bargiel (fot. org.)

#KARAKORAMSKIEXPEDITION

Po ubiegłorocznej przerwie w działalności wysokogórskiej spowodowanej sytuacją covidową na świecie, 19 kwietnia 2021 roku Andrzej Bargiel wyrusza do Pakistanu na swoją kolejną wyprawę w ramach autorskiego projektu HIC SUNT LEONES, który rozwija od 2013 roku, a który zakłada eksplorację narciarską najwyższych szczytów Ziemi.

Celem wyprawy KARAKORAM SKI EXPEDITION jest zdobycie i zjechanie na nartach z dwóch sześciotysięczników.
Oba szczyty znajdują się pakistańskim Karakorum, drugim pod względem wielkości paśmie górskim na Ziemi, położonym w centralnej Azji – u styku granic Pakistanu, Indii i Chin. Celem dodatkowym wyprawy jest poznawanie nowych terenów pod kątem potencjalnych celów przyszłych ekspedycji.

Choć celem są szczyty sześciotysięczne, to są to bardzo wymagające i zjazd z nich jest nie lada wyzwaniem. Planowana wyprawa potrwa około 4-5 tygodni – jej pierwszym etapem będzie zjazd na nartach z Laila Peak, a w drugiej kolejności z Yawash Sar II.

Andrzej Bargiel (fot. org.)

Andrzej Bargiel

Andrzej Bargiel (1988) wychował się w Łętowni w Małopolsce. Od najmłodszych lat wykazywał talent do narciarstwa i skialpinizmu. Jako nastolatek przeprowadził się do Zakopanego, aby rozwijać swoje umiejętności pod okiem starszego brata Grzegorza. Bardzo szybko okazało się, że posiada ponadprzeciętne predyspozycje do sportów wytrzymałościowych.

Jest trzykrotnym mistrzem Polski w skialpiniźmie, trzecim w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, ustanowił rekord świata w biegu na Elbrus, który został pobity dopiero w 2020 roku po wieloletnich próbach przez Witalija Szkieła.

Dziś mieszka i trenuje w Zakopanem. Od 2013 roku realizuje swój autorski projekt HIC SUNT LEONES, którego celem jest szybkościowe wejście, bez użycia tlenu i zjazdy na nartach z najwyższych szczytów Ziemi. Jest pierwszym Polakiem, który zjechał na nartach z wierzchołka ośmiotysięcznika Sziszapangma (SHISHAPANGMA SKI CHALLENGE 2013).
W 2014 roku ustanowił 2 rekordy świata: rekordowy czas wejścia na szczyt Manaslu (14h 5 min) oraz rekordowy czas wejścia na szczyt z zejściem (zjazdem) do bazy (21h 14min).

Jako drugi człowiek w historii (pierwszy Polak) zjechał z tego szczytu do poziomu 6300 m (MANASLU SKI CHALLENGE 2014). Rok później w ramach wyprawy BROAD PEAK SKI CHALLENGE 2015 zdobył szczyt i jako
pierwszy człowiek na świecie zjechał z niego na nartach.

W 2016 roku otrzymał tytuł „Śnieżnej Pantery” za pobicie (o 12 dni) rekordu świata w zdobyciu pięciu siedmiotysięczników położonych na terenie byłego ZSRR. Największym sukcesem sportowca jest projekt K2 SKI CHALLENGE 2018 polegający na zdobyciu szczytu i historycznym zjeździe na nartach z wierzchołka tej niezwykle trudnej i wymagającej technicznie góry, czego nie udało się dokonać wcześniej żadnemu człowiekowi na świecie. W 2019 roku, w trakcie na Mount Everest (EVEREST SKI CHALLENGE 2019) ze względu na złą pogodę i niebezpieczeństwo związane z ogromnym (50 m wysokości i 30 m szerokości) serakiem zwisającym 800 metrów nad lodowcem i odczepionym od podłoża, podjął decyzję o przerwaniu wyprawy

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button