Kandydaci na prezydenta RP. Wyborcy wszystkich partii popierają zakaz hodowli zwierząt na futro

Wybory prezydenckie

Najnowsze badanie CBOS: wyborcy wszystkich partii popierają zakaz hodowli zwierząt na futro.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki opublikowało wyniki najnowszego badania CBOS. Aż 71% respondentów uważa, że hodowanie i zabijanie zwierząt na futro nie powinno być dopuszczalne w Polsce, a dla 40% ankietowanych będzie to ważny argument w wyborze kandydata na prezydenta RP.

Na przełomie kwietnia i maja br. CBOS, na zlecenie Otwartych Klatek, przeprowadził dwa badania: omnibus oraz badanie elektoratów wybranych partii.

Badanie omnibusowe

Badanie ilościowe typu omnibus zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 1030 osób między 3 i 13 kwietnia 2025 r. Uczestnicy odpowiedzieli na cztery pytania:

Aż 71% ankietowanych stwierdziło, że hodowanie i zabijanie zwierząt dla ich futer nie powinno być dopuszczalne w Polsce (w tym 40% – zdecydowanie nie, 31% – raczej nie). Te nastroje pokrywają się z badaniami z poprzednich lat, m.in. z badaniem Biostatu z 2019 czy 2024 roku. Tylko 19,2% badanych uważa, że taka hodowla powinna być dopuszczalna (w tym 6,4% – zdecydowanie tak, 12,8% – raczej tak), a pozostali nie mają zdania.

Poparcie dla zakazu hodowli zwierząt na futro wyniosło 54,4% (32,5% – zdecydowanie popieram, 21,9% – raczej popieram). Należy jednak zaznaczyć, że w pytaniu z precyzyjnymi warunkami wprowadzenia takiego zakazu (tj. 5-letni okres przejściowy, odszkodowania dla hodowców) poparcie dla zakazu wyniosło już 66,1% (zdecydowanie tak – 30,5%, raczej tak – 35,6%). Projekt ustawy zawierający takie właśnie warunki jest już w Sejmie – jego autorką jest posłanka Małgorzata Tracz z Koalicji Obywatelskiej. W czerwcu mają rozpocząć się prace nad ustawą w Komisji Nadzwyczajnej ds. ochrony zwierząt. Przeciwko zakazowi opowiedziało się analogicznie 36,8% (w pytaniu ogólnym, w tym 14,3% – zdecydowanie nie popieram, 22,5% – raczej nie popieram) i 21,4% (w pytaniu precyzyjnym, w tym 8,6% – zdecydowanie nie, 12,8% – raczej nie). Pozostali nie mają zdania.

Co ciekawe, aż 40,7% ankietowanych stwierdziło, że poparcie odejścia od hodowli zwierząt na futro przez wybranego kandydata na prezydenta będzie dla nich dodatkowym argumentem za oddaniem głosu na tę osobę.

Pozostałe odpowiedzi na pytanie – Czy Pana(i) kandydat na prezydenta powinien poprzeć odejście od hodowli zwierząt na futro w Polsce? wyglądały następująco:

Badanie elektoratów wyborczych

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI. W badaniu wzięła udział następująca liczba wyborców poszczególnych partii: 460 – Prawo i Sprawiedliwość, 457 – Koalicja Obywatelska, 148 – Polskie Stronnictwo Ludowe, 335 – Lewica, 330 – Polska 2050, 454 – Konfederacja.

Ankietowani odpowiedzieli na następujące pytania:

Zdecydowana większość wyborców każdej partii uważa, że hodowanie i zabijanie zwierząt nie powinno być dopuszczalne w Polsce:

Badani odpowiedzieli również na pytanie o projekt ustawy zakazującej hodowli zwierząt na futro z uwzględnieniem 5-letniego okresu przejściowego i odszkodowań dla hodowców. Wyborcy prawie wszystkich partii w zdecydowanej większości uważają, że Sejm powinien przyjąć taką ustawę:

Na pytanie: Czy Pan(i) kandydat na prezydenta powinien poprzeć odejście od hodowli zwierząt na futro w Polsce? odpowiedzi Tak, powinien popierać odejście od hodowli zwierząt na futro, będzie to dla mnie dodatkowy argument za oddaniem na niego głosu udzielił następujący odsetek badanych wyborców poszczególnych partii:

– Najnowsze badanie CBOS dobitnie pokazuje, że poparcie dla zakazu hodowli zwierząt na futro jest ponad podziałami politycznymi. Mamy społeczną zgodę co do tego, że hodowanie i zabijanie zwierząt na futra nie powinno mieć miejsca – mówi Marta Korzeniak ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki. – Projekt ustawy jest w Sejmie, zaraz minie rok od jego złożenia. Nie zwlekajmy już dłużej i zakończmy ten okrutny proceder raz na zawsze – dodaje Korzeniak.

Exit mobile version