FESTIWALE

„Kamerdyner” otwiera 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Plener filmowy [ZWIASTUN]

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Dzisiaj podczas uroczystej gali otwarcia pokaz „Kamerdynera” w reż. Filipa Bajona rozpocznie 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Będzie to jednocześnie pierwszy pokaz Konkursu Głównego. W programie największego święta polskiego kina zobaczymy jeszcze trzy inne tytuły dystrybuowane przed NEXT FILM – „Eter” w reż. Krzysztofa Zanussiego w Konkursie Głównym oraz „53 wojny” w reż. Ewy Bukowskiej i „Jeszcze dzień życia” w reż. Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente w Konkursie Inne Spojrzenie.

„KAMERDYNER”, NOWY FILM FILIPA BAJONA

Uroczysty pokaz „Kamerdynera” odbędzie się 17 września o godz. 19 w Teatrze Muzycznym. Nowy film Filipa Bajona, obok „Eteru”, jest jednym z 16 tytułów, które będą walczyć w Konkursie Głównym o Złote Lwy. Epicka opowieść o miłości, wojnie oraz trudnych relacjach Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń XX wieku jest jedyną premierą filmową wpisującą się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Dziś mamy przyjemność zaprezentować specjalny materiał, w którym aktorzy mówią, czym dla nich jest niepodległość. W sieci dostępne są również filmy z Januszem Gajosem, w których aktor i odtwórca roli Bazylego Miotke, wzorowanej na postaci Antoniego Abrahama, opowiada i uczy trudnej polskiej historii.

„Kamerdyner” to historia Mateusza Krola (Sebastian Fabijański), kaszubskiego chłopca, który po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.

Na ekranie imponująca obsada: Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Adam Woronowicz, Anna Radwan, Borys Szyc, Łukasz Simlat, Daniel Olbrychski, Kamilla Baar-Kochańska, Marcel Sabat, Diana Zamojska oraz Sławomir Orzechowski.

Kamera, akcja! Przed nami sześć dni ściśle wypełnionych seansami filmowymi i spotkaniami z twórcami polskiego kina. W trzech konkursach zobaczymy 50 filmów. Łącznie podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów fabularnych będzie można obejrzeć ponad 130 tytułów, na przeszło 350 projekcjach w kilkunastu salach.

Festiwal uroczyście rozpocznie się o godzinie 19.00 Galą Otwarcia, która odbędzie się na Dużej Scenie Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Filmem otwarcia jest „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona, uczestniczący w Konkursie Głównym.

XI Gala wręczenia Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – we wtorek, 18 września 2018 roku, o godzinie 21.00 – odbędzie się gala wręczenia Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. To jedyne polskie nagrody za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina oraz ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej. Nagrody PISF przyznawane są od 2008 roku. Kandydatów zgłaszają instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty oraz osoby działające w sektorze kultury.

Plener filmowy na 43. FPFF

Filmy pełnometrażowe nagradzane w Gdyni, a także najlepsze polskie krótkie metraże ostatnich lat będzie można oglądać w kinie plenerowym na Placu Grunwaldzkim pomiędzy Teatrem Muzycznym w Gdyni a Gdyńskim Centrum Filmowym od 17 do 22 września 2018 roku. Na pokazy zapraszają Festiwal Polskich Filmów Fabularnych oraz Telewizja Kino Polska. Wstęp wolny.

Uczestnicy Festiwalu, mieszkańcy Gdyni i Trójmiasta oraz turyści będą mogli obejrzeć nagrodzone Złotymi Lwami filmy: „Bogowie” (2014) w reżyserii Łukasza Palkowskiego, „Body/Ciało” (2015) w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej oraz „Ostatnia rodzina” (2016) Jana P. Matuszyńskiego. Obok nich w programie pleneru znalazły się również nagrodzony Srebrnymi Lwami film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” (2015) Janusza Majewskiego oraz laureat Nagrody Publiczności, film „80 milionów” (2011) Waldemara Krzystka. Plenerowe pokazy filmów pełnometrażowych wypełnią festiwalowe wieczory, od poniedziałku do piątku, zawsze od godziny 20.00.

Na sobotę przygotowano aż trzygodzinny blok filmów krótkometrażowych. Otwiera go najlepszy film w Konkursie Filmów Krótkometrażowych 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, czyli „Nic nowego pod słońcem” (2017) w reżyserii Damiana Kocura. Widownia zgromadzona na Placu Grunwaldzkim w Gdyni będzie mogła również obejrzeć „Najpiękniejsze fajerwerki ever” (2017) Aleksandry Terpińskiej, nagrodzony w Cannes i doceniony również przed rokiem w Gdyni.

Sobotni plener filmowy to również okazja, by zobaczyć wybrane krótkie metraże, doceniane na festiwalach w Polsce i za granicą, wyprodukowane przez Gdyńską Szkołę Filmową. Będą to filmy: „Dzień babci” (2015) w reżyserii Miłosza Sakowskiego, „Koniec widzenia” (2017) Grzegorza Mołdy oraz „Pola” (2017) Edyty Rembały. Szkoła Wajdy zaprezentuje natomiast dwa dokumenty: nominowany do Oscara© film Renaty Kopacz „Joanna” (2013) oraz „Supejednostkę” (2014) Teresy Czepiec.

Współorganizatorem pleneru filmowego podczas 43. FPFF jest Telewizja Kino Polska. Na wszystkie pokazy wstęp będzie wolny. Plener na Placu Grunwaldzkim jest przedłużeniem Kina Letniego Telewizji Kina Polska, które podczas wakacji działało w Orłowie w Gdyni.

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 17-22 września 2018 roku.

Rusza 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Do Konkursu Głównego 43. FPFF zakwalifikowało się 16 filmów, a do Konkursu Inne Spojrzenie – osiem. Osiem filmów z Konkursu Głównego i jeden z Innego Spojrzenia będzie miało polską premierę. Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 26 filmów ze szkół filmowych, ze Studia Munka oraz od producentów niezależnych. Filmy ocenią trzy regulaminowe składy jurorskie. Na Festiwalu obradować będą także pozaregulaminowe składy jury, m.​in. Jury Młodych (wyłonione z konkursu Skrytykuj!), Jury Dyskusyjnych Klubów Filmowych oraz inne kolegia przyznające nagrody pozaregulaminowe.

Nagrodę Platynowych Lwów za całokształt osiągnięć artystycznych otrzyma reżyser Jerzy Skolimowski, który będzie gościem specjalnego uroczystego pokazu filmu „Na samym dnie”.

Na program 43. FPFF składają się liczne sekcje pozakonkursowe. Koprodukcje międzynarodowe powstałe ze znaczącym polskim udziałem przybliży najstarsza sekcja towarzysząca, czyli Polonica.

Pamięć o wybitnych polskich filmowcach przywołają wybrane dzieła filmowe prezentowane w cyklach Czysta klasyka – In Memoriam oraz w ramach Pokazów Specjalnych – In Memoriam. Festiwal odda hołd pamięci zmarłych w minionym roku: Wojciecha Pokory, Piotra Szulkina, Tomasza Stańki, Wojciecha Wójcika, Antoniego Krauze, Aliny Janowskiej, Kazimierza Karabasza, Władysława Kowalskiego, a także przypomni wybitne filmy Andrzeja Wajdy, Wojciecha Jerzego Hasa, Andrzeja Munka.

Czysta Klasyka to jedna z najpopularniejszych sekcji towarzyszących Festiwalowi. Widzowie przypomną sobie zrekonstruowane cyfrowo wybitne filmy Agnieszki Holland, Kazimierza Kutza, Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Skolimowskiego. W ramach sekcji Skarby Kina Przedwojennego, organizowanego wspólnie z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, obejrzymy filmy z Polą Negri oraz przedwojenną superprodukcję „Szaleńcy” Leonarda Buczkowskiego z muzyką na żywo w ramach sekcji 100 Lat Niepodległości. Na program tej szczególnej, jubileuszowej sekcji składa się kilkanaście filmów fabularnych i dokumentalnych o tematyce historycznej – od Buczkowskiego, Wajdy i Kawalerowicza po Smarzowskiego i Komasę. Do tego widzowie obejrzą kilka odcinków serii „Historia w ożywionych obrazach” produkowanej od kilku lat przez WFDiF w Warszawie. Do historii odwołuje się również sekcja Pół wieku po Marcu. W tym cyklu zaprezentujemy filmy Janusza Kijowskiego, Radosława Piwowarskiego, Marcela Łozińskiego, Andrzeja Krakowskiego, Marii Zmarz-Koczanowicz, Jonathana Rozenbauma.

Jak co roku, w programie Festiwalu znalazły się Pokazy Specjalne. Projekcja zrekonstruowanego cyfrowo dramatu „Wrota Europy” w reżyserii Jerzego Wójcika będzie jednym z ważniejszych wydarzeń 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Gospodarzem wieczoru jest Telewizja Polska SA. Ponadto widzowie będą mogli porównać oba goszczące obecnie na ekranach kin filmy o legendarnych polskich lotnikach z Dywizjonu 303. Natomiast w sekcji Filmy z Gdyni zaprezentujemy trzy dokumenty i jedną krótką fabułę twórców związanych z miastem – gospodarzem. A dzięki współpracy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych z Krakowskim Festiwalem Filmowym widzowie w Gdyni będą mogli zobaczyć wybrane filmy nagrodzone w tym roku w Krakowie. W sekcji KFF na fali znalazło się pięć tytułów, najlepsze dokumenty i animacja.

Jedną z najbardziej frekwencyjnych sekcji FPFF jest corocznie Gdynia Dzieciom. Podczas jubileuszowej, 15. edycji programu, przygotowanej przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, widzowie zapoznają się przede wszystkim z najnowszymi polskimi filmami dla dzieci i młodzieży, a także z klasyką polskiego kina familijnego oraz z wybranymi pozycjami kina światowego. Wezmą też udział w warsztatach i spotkaniach z twórcami.

Wszystkich gości Festiwalu, mieszkańców Trójmiasta oraz turystów zapraszamy na Plener Filmowy na Plac Grunwaldzki, podczas którego można będzie obejrzeć filmy pełnometrażowe nagradzane w Gdyni, a także najlepsze polskie krótkie metraże ostatnich lat. Współorganizatorem pleneru filmowego podczas 43. FPFF jest Telewizja Kino Polska. Na wszystkie pokazy wstęp wolny.

Programowi filmowemu 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych towarzyszy szereg wydarzeń i imprez towarzyszących. Po raz trzeci zapraszamy na cykl prestiżowych spotkań branżowych Gdynia Industry. Tematycznie ułożone panele adresowane są do twórców, producentów, profesjonalistów branży filmowej oraz studentów szkół filmowych. W tym roku w programie: prezentacje TVN i Polsat na temat możliwości współpracy z branżą filmową, 10-lecie Regionalnych Funduszy Filmowych, prezentacja oferty współpracy ze strony Malty, prezentacja Warsaw Kids Film Forum i Stowarzyszenia Polskich Producentów Animacji, dyskusja z okazji 10-lecia Studia Munka SFP, Debata Kancelarii Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy na temat dystrybucji i promocji międzynarodowej polskiej twórczości audiowizualnej oraz budząca ogromne zainteresowanie konferencja Kobiety Filmu 50/50 w 2020, poświęcona sytuacji polskich filmowczyń w odniesieniu do dyrektywy Komisji Europejskiej mającej wyrównać szanse kobiet i mężczyzn filmowców.

Ponadto w programie znalazły się takie wydarzenia branżowe, jak: Debata „Twarzą w twarz” z dyrektorem PISF Radosławem Śmigulskim, otwarte posiedzenie Rady PISF, która wytycza kierunki działalności Instytutu i zatwierdza Programy Operacyjne, spotkanie dla mediów na temat powstającego obecnie Gdyńskiego Centrum Animacji, najstarsze wydarzenie towarzyszące Festiwalu, czyli Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich, fabularyzowane widowisko historyczne VR „Kartka z Powstania” przygotowane przez Narodowe Centrum Kultury, warsztaty aktorskie Małgorzaty Potockiej. Podczas Festiwalu oraz po jego zakończeniu prowadzone będą badania – projekt naukowo-badaczy poświęcony profilowi turysty filmowego, dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz badania marketingowe publiczności festiwalowej. W trakcie Festiwalu zostaną również wręczone Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Ważnym wydarzeniem branżowo-filmoznawczym będzie konferencja naukowa „Polski film historyczny po 2005 roku” oraz wieńcząca ją dyskusja „100 lat niepodległości” z udziałem polskich reżyserów i producentów. W trakcie konferencji wręczone zostaną nagrody za Najlepszą Książkę Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami.

Festiwal zaprasza na promocje książek poświęconych polskiemu filmowi i jego twórcom. Z widzami i gośćmi festiwalu spotkają się autorzy aż 11 książek biograficznych, popularyzatorskich, naukowych, wydawnictw albumowych. Przestrzeń festiwalową – plenerową i pod dachem – zapełni osiem wystaw tematycznych odwołujących się do historii i teraźniejszości polskiego kina.

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny przygotował jak co roku imponujący program edukacji filmowej młodych widzów. W programie m.​in.: cykl debat Skrytykuj! i wykładów bazujących na repertuarze festiwalu, warsztaty filmowo-reporterskie „Studio Filmoteki Szkolnej”, Filmowa Gra Miejska, zajęcia przygotowujące do trzeciej edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej oraz oprowadzania kuratorskie po prezentowanych wystawach.

Podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbędą się wyjątkowe wydarzenia muzyczne. Czołowi muzycy polskiej sceny jazzowej oddadzą hołd Jerzemu Dudusiowi Matuszkiewiczowi z okazji 90. urodzin artysty. Z własnym recitalem do Gdyni przyjedzie Leszek Możdżer. Szlagiery muzyki rozrywkowej wykona wirtuoz skrzypiec, Vadim Brodski, z towarzyszeniem Capelli Gedanensis. Z kolei z programem „100 lat muzyki filmowej” wystąpi L.U.C. wraz z międzynarodowym zespołem Rebel Babel Ensemble.

Podczas całego festiwalowego tygodnia emocje i wydarzenia festiwalowe rejestrować będzie ekipa Kroniki Festiwalowej, dowodzona przez Jerzego Radosa, a złożona ze studentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Szkoły Wajdy.

Spot festiwalowy powstał pod okiem Roberta Turły, jego autorem jest artysta wizualny Mateusz Kozłowski. Muzyka w spocie jest dziełem Marka Kuczyńskiego. Natomiast autorem plakatu, który stał się inspiracją spotu, jest Adam Żebrowski.
(org., „Kamerdyner” – fot. Rafał Pijański/Filmicon)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button