POLSKA

Kaczyński: Nie zgłębiałem się o szkodliwości węgla brunatnego. To się pali, że to dymi, jakoś ludzie tam żyją

Szkodliwe słowa prezesa PiS o trującym węglu brunatnym

– Polska, i świat stoi dzisiaj przed wielkimi problemami jakich nie było od końca II Wojny Światowej.

Wiemy o tym wszyscy, ale można dokonać pewnego podziału – to są problemy codzienności. Koncentrują się one wokół spraw energii, ciepła, węgla oraz cen. Węgla nie zabraknie, będzie on ciągle dostarczany oraz rozprowadzany. Rola samorządów jest w tym aspekcie bardzo kluczowa i istotna – mówił Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Puław.

Szkodliwe słowa prezesa PiS o trującym węglu brunatnym

– Nie ukrywam, że sprawy węgla brunatnego nie zgłębiałem, jego szkodliwości. Wiem, że są wielkie kopalnie i wielkie elektrownie, w tym największa w Europie elektrownia w Bełchatowie, że to się pali, że to dymi, jakoś ludzie tam żyją. Tam jest nawet najbogatsza gmina w Polsce – stwierdził Kaczyński.

A sala w rechot.

Wcześniej surowiec ten był zakazany w domowym użytku. Obecnie zgodnie z prawem, oferuje go klientom Grupa PGE. Dotąd za palenie w domu węglem brunatnym groziła półmilionowa grzywna albo nawet więzienie.

Węgiel ten nie nadaje się do palenia w domowym „piecu”! Taki surowiec wymaga wysuszenia i trzeba go spalić trzy razy więcej, aby ogrzać dom. Emituje też bardzo dużo tlenków siarki! Może także zniszczyć piece.

„Wraca patologia. Państwowe firmy wydobywcze sprzedawać będą węgiel brunatny w detalu, którym zgodnie z prawem nie wolno palić. Dodatkowo węgiel ten jest toksyczny w spalaniu, a z racji na dużą wilgotność i niską wartość opałową nieopłacalny. Masakra” – napisał na Facebooku Dolnośląski Alarm Smogowy.

Filtry w elektrowniach wychwytują metale ciężkie, tj. siarkę czy rtęć. W domowych kominach takich filtrów nie ma.

Inne poruszone tematy przez Kaczyńskiego

Zaznaczył, iż mamy do czynienia z procesem, który szybko postępuje.

– Zakończy się on tym, że samorządy swoje zadanie wykonają, a społeczeństwo zostanie zabezpieczone i nikomu nie będzie zimno, a surowca nie zabraknie. Samorządy są pojmowane jako organizacje społeczne, albo jako część władzy państwowej. Nasza konstytucja przyjmuje to drugie rozwiązanie. Interesem społecznym jest między innym dostarczanie węgla przez samorządy. Ceny węgla, ceny paliw na skutek zabiegów, które zostały wykonane będą cenami niższymi, a jest to teraz bardzo istotne. Dotyczy to każdego z nas. Będziemy mieć do czynienia ze stanem zbliżonym do normalnego, pomimo przerwania importu z Rosji. Potrzebne było zatrzymanie okradania naszych obywateli oraz kraju. Najlepszym przykładem był VAT. Dziesiątki milionów były wyprowadzane z kraju za czasów PO. Opanowaliśmy to, a dochody państwa w tamtym roku – zwiększono prawie o bilion złotych – dodał.

Wspomniał, iż wprowadzili programy społeczne oraz pomoce, aby sytuacja Polaków w kraju wyrównywała się.

– Te działania są realne, a skutki naszych obietnic widać. Wydawało się to niemożliwe, ale ciągle działamy dla dobra Polski. Przygotowujemy się na kolejne lata, aby skutki kryzysu były jak najmniejsze. Ciągle nad tym pracujemy. Ograniczamy klęski społeczne, a temu nie da się zaprzeczyć – bo nasze działania widać. To zasługa PiS. Początek związany z reparacjami wojennymi niedawno się rozpoczął. Nasi polityczni przeciwnicy urządzają duże demonstracje i niszczą życie społeczne w tak ważnych kwestiach. Odsłaniają swoje prawdziwe oblicze. W sprawie bardzo ważnych interesów ekonomicznych i moralnych opozycja występuję przeciwko Polsce. Niemcy wypłacili odszkodowania 70 państwom, a Polakom nie. To jest ewidentne dzielenie narodów. Nie zgadzamy się na to! – poinformował.

Jak stwierdził, będą prowadzić sprawę reparacji zaciekle i do końca.

– Chodzi nie tylko o historię, ale o nasze wydarzenia współczesne, o nasze interesy narodowe, a to są pieniądze, które się nam należą i nie odpuścimy tej sprawy! Nie chcemy dać narzucać sobie poprawności politycznej, która zwiera spaczone reguły. Chcemy w Polsce tego co jest dorobkiem naszej cywilizacji. Chcemy wolności bronić, a nasi przeciwnicy posuwają się w złym kierunku. Naszym celem jest zjednoczenie narodu na fundamencie zdrowych wartości oraz dbanie o dobro i interesy Polski. Zależy nam, aby Polska była państwem o statusie państwa poważnego. Już mój Śp. Brat do tego dążył. Przed nami jeszcze trudny czas. Musimy być gotowi na różne scenariusze, ale zwycięstwo musi być po naszej stronie. Wszystko jest do osiągnięcia, a przed nami wielki wysiłek i praca, która przyniesie owoc. Zwyciężymy! – powiedział.

Grupa PGE uruchamia punkty sprzedaży węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółka z Grupy PGE, rozpoczęła sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych. Dzięki zmianie przepisów, węgiel brunatny z dwóch największych polskich kopalń w Bełchatowie i Turowie może być wykorzystywany na potrzeby grzewcze.

Uruchomienie punktów sprzedaży węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych, którzy zgodnie z deklaracją Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB) wykorzystują węgiel na własne potrzeby grzewcze, jest możliwe dzięki zmianom dotychczasowych przepisów zakazujących sprzedaży węgla do użycia w gospodarstwach domowych lub instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. Przepisy obowiązują do 30 kwietnia 2023 roku.

Rozpoczęta dziś sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych jest uzupełnieniem oferty PGE dla sektora komunalnego i bytowego i kolejnym ułatwieniem dla klientów w dostępie do węgla – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna – W obecnej sytuacji geopolitycznej związanej z wojną na Ukrainie, zapewnienie bezpieczeństwa cieplnego mieszkańców wiąże się z koniecznością podejmowania dodatkowych działań zapewniających łatwiejszy dostęp do alternatywnych paliw opałowych.

Każde gospodarstwo domowe, które zgłosiło w deklaracji CEEB węglowe źródło ogrzewania, będzie mogło skorzystać z możliwości zakupu węgla brunatnego w limicie od dwóch do sześciu ton tylko w jednej z dwóch kopalń PGE GiEK, tj. Turowie lub Bełchatowie. Węgiel brunatny dla odbiorców indywidualnych będzie sprzedawany po wcześniejszym zamówieniu telefonicznym i ustaleniu daty odbioru.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Zastanawiam się teraz, jeżeli ten człowiek publicznie robi podziały i nie potrafi rozwiązać tak poważnych problemów, to powinien cały rząd podać do dymisji dokonać przedwczesnych wyborów, a nie jeszcze przeciągać swoje rządy jak najdłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button