BIEGI

Jubileuszowy 40. PZU Maraton Warszawski przed nami

40. PZU Maraton Warszawski

Jubileuszowy 40. PZU Maraton Warszawski zapowiada się wyjątkowo, gdyż tegoroczna edycja będzie przepełniona nawiązaniami do bogatej historii tego biegu.

Po raz kolejny będziemy także świadkami tego jak można połączyć sportową aktywność z pomocą dla potrzebujących.

Jedno z największych wydarzeń biegowych w Polsce elektryzuje tysiące ludzi z całego kraju. W tym aspekcie nic się nie zmienia od 40 lat. We wszystkich edycjach Maratonu Warszawskiego biegacze pokonali już 3 753 290 km! Wśród startujących najwięcej było osób o imionach: Andrzej, Piotr oraz Krzysztof, a wśród kobiet prym wiodły Anny i Katarzyny.

W tym roku organizatorzy maratonu szczególnie mocno nawiązują do historii i tradycji biegu, który odbywa się nieprzerwanie od 1979 roku. Maraton znów wróci do niezwykłej formuły łączącej sport i sztukę. Tak, jak cztery dekady temu, najlepsi zawodnicy z naszego kraju – biegacze, biegaczki i wózkarze, otrzymają na mecie dzieła młodych polskich artystów. 40 lat temu w czołówce biegu znalazł się Janusz Wąsowski (obecny trener Yareda Shegumo), który wybrał wtedy obraz Jana Chrzana

„Zmierch”. – Wybrałem go dlatego, że coś było na nim widać, bo pozostałe to były tylko całkiem niezrozumiałe kreski i rysunki. A teraz się okazało, że te obrazy naprawde są wiele warte – wspominał z uśmiechem Janusz Wąsowski.

Tradycyjnie 40. PZU Maraton Warszawski przyłącza się do pomocy charytatywnej. Kolejny raz grono biegaczy będzie miało okazję pokonać maratoński dystans w ramach akcji #BiegamDobrze.

Do tej pory 771 uczestników zebrało prawie 500 tys. złotych. W ten sam dzień odbędzie się również T-Mobile Bieg na Piątkę. Ambasadorem biegu oraz akcji Pomoc Mierzona Kilometrami jest Robert Korzeniowski. – Najbardziej mnie fascynują ci, który debiutują na takiej „piątce” i mają swoj cel – 35 minut. To jest właśnie coś kapitalnego. Ostatnio pozwoliłem sobie nawet kilka takich imprez zrobić zupełnie na ogonie peletonu i powiem szczerze, że wrażenia są niesamowite – mówił czterokrotny mistrz olimpijski. – Te akcje wzajemnie siebie nie wykluczają, jest tyle roboty do zrobienia na świecie. Każdy może zrobić coś dobrego – powiedział w trakcie konferencji prasowej.

PZU Maraton Warszawski rozpocznie się już 30 września o godzinie 9:00. Nadanych zostało już 8000 numerów startowych, a liczba osób zapisujących się do udziału w maratonie ciągle rośnie. Obok głównego biegu, odbędą się także zawody na dystansie 5 km – T-Mobile Bieg na Piątkę i Sztafeta Maratońska. W przeddzień Wielkiego Biegu, pod Pałacem Kultury i Nauki, najmłodsi amatorzy sportu wezmą udział w Mini Maratonie Niepodległości na dystansach od 100 do 1918 metrów.

Należy pamiętać, że w czasie 40. PZU Maratonu Warszawskiego z ruchu samochodowego wyłączonych będzie kilkanaście ulic, a także wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Drogi będą zamykane dla ruchu w miarę przemieszczania się biegaczy.

Maratończycy wystartują w niedzielę, 30 września, o godz. 9.00 z ul. Konwiktorskiej i pobiegną ulicami:

Muranowska (jezdnia północna), gen. W. Andersa, A. Mickiewicza (jezdnia wschodnia od gen. J. Zajączka), pl. T. W. Wilsona (zamknięcie ok. godz. 8.26), Z. Krasińskiego (jezdnia południowa), Wybrzeże Gdyńskie (jezdnia zachodnia), R. Krajewskiego, Zakroczymska, Konwiktorska, Bonifraterska, Międzyparkowa, Z. Słomińskiego (jezdnia południowa), S. Starzyńskiego (jezdnia południowa), most Gdański (jednia południowa; zamknięcie ok. godz. 8.40), Wybrzeże Helskie, aleja główna Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, Ratuszowa, Wybrzeże Helskie, Wybrzeże Szczecińskie, most Świętokrzyski (jezdnia północna), Zajęcza, Topiel, Z. Herberta, Rozbrat (zamknięcie ok. godz. 9.06), Górnośląska, J. Hoene-Wrońskiego, al. T. Hopfera, alejki parku Łazienki Królewskie, J. Gagarina (bieg jezdnią północną, z zachowaniem przejezdności w dwóch kierunkach na jednym pasie), Belwederska, Al. Ujazdowskie (jezdnia wschodnia od pl. Na Rozdrożu; zamknięcie ok. godz. 9.09), pl. Trzech Krzyży (jezdnia wschodnia), Nowy Świat, rondo Ch. de Gaulle’a, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Miodowa, pl. Krasińskich, Bonifraterska, Muranowska (jezdnia północna), gen. W. Andersa, A. Mickiewicza (jezdnia wschodnia od gen. J. Zajączka), pl. T.W. Wilsona, A. Mickiewicza, Rudzka, Lektykarska, Podleśna, Gwiaździsta, Wybrzeże Gdyńskie (jezdnia zachodnia), R. Krajewskiego, Zakroczymska, Konwiktorska, Bonifraterska, Międzyparkowa, Z. Słomińskiego (jezdnia południowa), most Gdański (jezdnia południowa), S. Starzyńskiego (jezdnia południowa), Namysłowska, Ratuszowa (zamknięcie ok. godz. 8.44), Wybrzeże Helskie, Wybrzeże Szczecińskie, S. Okrzei, Jagiellońska, J. Zamoyskiego, Sokola, Wybrzeże Szczecińskie (jezdnia wschodnia), most Świętokrzyski (jezdnia północna; zamknięcie ok. godz. 8.50), Zajęcza, Dobra (zamknięcie ok. godz. 10.27), Karowa, Wybrzeże Kościuszkowskie (jezdnia zachodnia), Wybrzeże Gdańskie (jezdnia zachodnia). Meta biegu zlokalizowana będzie na wysokości Multimedialnego Parku Fontann.

Z uwagi na organizację maratonu od soboty, 29 września, od godz. 21.00 do niedzieli, 30 września, do godz. 20.30 zamknięta dla ruchu będzie zachodnia jezdnia Wisłostrady na odcinku od ul. Z. Krasińskiego do Grodzkiej. Również od soboty, 29 września, od godz. 20.00 do niedzieli, 30 września. do godz. 15.30 zamknięta dla ruchu będzie ul. Konwiktorska.

Głównemu biegowi będzie towarzyszył bieg na 5 km. Jego uczestnicy wystartują o godz. 9.30 z ul. Konwiktorskiej. Zawodnicy przebiegną ulicami: Muranowska, gen. W. Andersa, A. Mickiewicza, pl. T. W. Wilsona, Z. Krasińskiego, Wisłostrada do mety na wysokości ul. Sanguszki.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button