Kanclerz Scholz powitał w Berlinie prezydenta USA Bidena i podziękował mu za szczególnie bliską współpracę.
Nie jest to rzeczą oczywistą, nawet wśród tak dobrych partnerów jak USA i Niemcy. Tematyka dyskusji: stosunki transatlantyckie, wojna na Ukrainie i sytuacja na Bliskim Wschodzie.
I was honored to receive the German Order of Merit today.
This award means so much to me – for what it says about the journey we’ve taken, the alliance we’ve strengthened, and the way we rose together to meet our moment.
Thank you. pic.twitter.com/LvFPtIxi6m
— President Biden (@POTUS) October 18, 2024
Rano prezydent USA Joe Biden został przyjęty przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera i otrzymał najwyższe niemieckie odznaczenie, stopień specjalny Wielkiego Krzyża Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Steinmeier uhonorował go za jego wkład w przyjaźń niemiecko-amerykańską i sojusz transatlantycki.
The value of strong alliances and partnerships in the defense of freedom has never resonated more – in Germany and beyond. pic.twitter.com/JWo8qeVKMI
— President Biden (@POTUS) October 18, 2024
Podczas wizyty prezydenta USA Joe Bidena kanclerz Olaf Scholz zwrócił uwagę na trudne czasy od czasu rosyjskiego ataku na Ukrainę, w którym wojna powróciła do Europy, oraz na rażące naruszenie prawa międzynarodowego. „To dzięki waszemu przywództwu plan Putina się nie powiódł. „Że dzięki odwadze swoich sił zbrojnych i wsparciu wielu państw – przede wszystkim USA i Niemiec – Ukraina od ponad dwóch i pół roku przeciwstawia się imperialistycznej Rosji” – stwierdził kanclerz.
I met with @Bundeskanzler Scholz to thank him for his leadership in increasing Germany’s investment in NATO’s collective defense and in securing the release of wrongfully detained Americans earlier this year.
The close alliance between the U.S. and Germany continues to deliver… pic.twitter.com/oFmk0CxneI
— President Biden (@POTUS) October 18, 2024
Po rozmowach dwustronnych wizyta Bidena w Berlinie stanowi okazję do omówienia ważnych kwestii międzynarodowych wspólnie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem.
Dlaczego Polska nie jest zapraszana do takich spotkań? Nawet ze względu na Trójkąt Weimarski, bliskość granic z Rosją i Białorusią, dobre (obecnie) stosunki poltyczne, wielkość kraju (też i gospodarczo), czy jednym z najbliższych sojuszników USA.
Najważniejsze z oświadczenia w skrócie:
- Wsparcie dla Ukrainy: Kanclerz oświadczyła, że obie strony będą w dalszym ciągu współpracować na rzecz suwerenności i integralności Ukrainy oraz będą wspierać zaatakowany kraj tak długo, jak będzie to konieczne. Podkreślił także: „Wspieramy Ukrainę tak energicznie, jak to możliwe”. Jednocześnie zadbamy o to, aby NATO nie stało się stroną walczącą. Dlatego wspólnie z partnerami z G7 postanowili do końca roku wesprzeć Ukrainę pakietem pożyczkowym w wysokości 50 miliardów dolarów.
- Wspólne zaangażowanie na rzecz sojuszu transatlantyckiego: Scholz zapewnił, że USA i Niemcy będą w dalszym ciągu pracować na rzecz silnego NATO, „które broni każdego centymetra kwadratowego terytorium swojego sojuszu”. Ścisła koordynacja przez Atlantyk uczyniła sojusz transatlantycki silnym i tak się stanie stało się, kontynuuj. Razem opowiadamy się za podstawowymi zasadami wolnego świata, określonymi w Karcie Narodów Zjednoczonych.
- O pokój na Bliskim Wschodzie: Mając na uwadze sytuację na Bliskim Wschodzie od czasu barbarzyńskiego ataku Hamasu na Izrael 7 października 2023 r., kanclerz po raz kolejny podkreśliła prawo Izraela do samoobrony. Teraz ważne jest, aby zapobiec dalszej eskalacji i regionalnemu pożarowi. Miejmy nadzieję, że śmierć przywódcy Hamasu Sinwara otworzy konkretną perspektywę zawieszenia broni w Gazie i porozumienia w sprawie uwolnienia zakładników Hamasu.
Rozmowy prezydenta Francji Macrona, kanclerza Niemiec Scholza, premiera Wielkiej Brytanii Starmera i prezydenta Stanów Zjednoczonych Bidena
Prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer i prezydent Stanów Zjednoczonych Joseph R. Biden Jr. spotkali się w Berlinie w Niemczech.
We stand together for peace – as friends, as allies.
Unis pour la paix – en tant qu’amis, en tant qu’alliés.
Wir stehen zusammen für Frieden – als Freunde, als Verbündete.@POTUS @EmmanuelMacron @Keir_Starmer pic.twitter.com/UrjRl9YzOr
— Bundeskanzler Olaf Scholz (@Bundeskanzler) October 18, 2024
Przywódcy potępili trwającą agresję Rosji przeciwko Ukrainie, omówili swoje plany zapewnienia Ukrainie dodatkowej pomocy w zakresie bezpieczeństwa, gospodarki i pomocy humanitarnej – w tym wykorzystania nadzwyczajnych dochodów z unieruchomionych rosyjskich aktywów suwerennych, zgodnie z decyzją podjętą na szczycie G7 – omówili Plan Zwycięstwa prezydenta Zełenskiego i powtórzyli swoją determinację do dalszego wspierania Ukrainy w jej wysiłkach na rzecz zapewnienia sprawiedliwego i trwałego pokoju, opartego na prawie międzynarodowym, w tym Karcie Narodów Zjednoczonych, oraz poszanowaniu suwerenności i integralności terytorialnej.
Przywódcy omówili również wydarzenia na Bliskim Wschodzie, w szczególności implikacje śmierci Yahya Sinwara, który ponosi odpowiedzialność za rozlew krwi podczas ataku terrorystycznego z 7 października, natychmiastową konieczność sprowadzenia zakładników do ich rodzin, zakończenia wojny w Strefie Gazy i zapewnienia, że pomoc humanitarna dotrze do cywilów. Przywódcy powtórzyli również swoje potępienie eskalacyjnego ataku Iranu na Izrael i skoordynowali działania mające na celu pociągnięcie Iranu do odpowiedzialności i zapobieżenie dalszej eskalacji. Omówili sytuację w Libanie i zgodzili się co do potrzeby podjęcia działań na rzecz pełnego wdrożenia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1701 oraz rezolucji dyplomatycznej, która umożliwi cywilom po obu stronach Błękitnej Linii bezpieczny powrót do domów.
Joe biden powiedział:
„Dziękuję, Olafie! Wspaniale cię znowu widzieć! Szkoda, że musieliśmy odwołać wyjazd w zeszłym tygodniu. Na południowo-wschodnim wybrzeżu naszego kraju miało miejsce niszczycielskie wydarzenie z huraganem i tornadami.
Your visit is a strong signal of our transatlantic unity, and of our friendship.
Together we stand up for the sovereignty and integrity of Ukraine.
For a strong NATO that defends every square inch of its territory.
For the basic principles of a free world.
Thank you, Joe. pic.twitter.com/EixA8C44FJ
— Bundeskanzler Olaf Scholz (@Bundeskanzler) October 18, 2024
Ale jesteśmy tu dzisiaj, ponieważ Niemcy są najbliższym i najważniejszym sojusznikiem mojego kraju. Gdy Putin rozpoczął swój zaciekły atak na Ukrainę, przypomniałeś nam, dlaczego nasze partnerstwo jest tak ważne. Pod waszym przywództwem politycznym Niemcy stanęły na wysokości zadania. Byli na tyle mądrzy, że uznali, że ta wojna stanowi punkt zwrotny w historii i atakuje nas wszystkich w naszych zasadach wolności, a także naszych zasadach pokoju i bezpieczeństwa, które panują w Europie od ponad 75 lat. Pracowaliście nad tym, aby Niemcy stawiły czoła nowej rzeczywistości w polityce zagranicznej i wspierały Ukrainę.
Stany Zjednoczone i Niemcy są dwoma największymi zwolennikami Ukrainy w jej walce o wolny i niepodległy kraj. Ponieważ Ukraina stoi w obliczu kolejnej ostrej zimy, musimy utrzymać naszą determinację, zaangażowanie i wsparcie. Wiemy również, że cena za to jest bardzo wysoka. Ale nie dajcie się zwieść: ta cena jest niewielka w porównaniu z życiem w świecie, w którym dominuje agresja, a duże narody zastraszają mniejsze kraje!
O tych wyzwaniach, a także o tym, jak możemy w obecnych czasach wesprzeć armię ukraińską, będę rozmawiał z kanclerzem. Oraz o tym, jak możemy wesprzeć infrastrukturę energetyczną Ukrainy, która jest stale zagrożona i bombardowana przez Rosję. Chcemy pomóc Ukrainie odzyskać siły, wykorzystując mrożone rosyjskie towary. W tym miejscu chciałbym również potwierdzić decyzję Niemiec o wydaniu dwóch procent produktu krajowego brutto na obronność. Czekać na dalsze informacje! To się liczy!
Nasz sojusz z Niemcami wykracza daleko poza Ukrainę i Europę. To globalne. Na przykład dzisiaj dyskutujemy także o bezpieczeństwie regionalnym na Bliskim Wschodzie i bieżących wysiłkach w Libanie i Gazie. Wczorajsza śmierć przywódcy Hamasu to moment sprawiedliwości. Miał na sumieniu niezliczone życia. Powiedziałem wczoraj premierowi Izraela, że mamy teraz okazję szukać sprawiedliwej przyszłości i drogi do pokoju, lepszej przyszłości dla Gazy bez Hamasu.
Chętnie porozmawiam także o Iranie. Kanclerz i ja rozmawialiśmy rankiem po tym, jak Iran wystrzelił dwieście rakiet w stronę Izraela na początku tego miesiąca. Omówiliśmy z naszymi partnerami z G7 wspólną reakcję w postaci sankcji i innych środków. To też wdrożyliśmy. Jestem także wdzięczny za wsparcie Niemiec w pociąganiu Iranu do odpowiedzialności za destabilizującą politykę, w tym za dostarczanie Rosji przez Iran rakiet i dronów, które mają zostać użyte przeciwko Ukrainie. Na przykład w tym tygodniu Unia Europejska wraz z Niemcami, Wielką Brytanią i Francją nałożyła sankcje na wiodące irańskie linie lotnicze. Nastąpiło to po naszych własnych sankcjach naftowych. Koordynacja ta będzie musiała być kontynuowana.
Chciałbym także podziękować Niemcom za dalsze podejmowanie zdecydowanych działań przeciwko antysemityzmowi, który jest częściowo podsycany dezinformacją z zagranicy. Oczywiście ważne jest, abyśmy jako demokratyczni sojusznicy zachowali czujność wobec długotrwałej nienawiści. Naszym zadaniem jest dopilnowanie, aby nasze mocne strony – czyli to, co spaja nasze społeczeństwa – pozostały silniejsze niż te, które chcą pozwolić im się rozpaść lub rozpaść.
Bardzo cenię naszą przyjaźń, a więc nasze partnerstwo, ale także naszą przyjaźń. W szczególności, że czasami porzucali prostsze rozwiązania na rzecz właściwego rozwiązania. Wasze przywództwo i przyjaźń umożliwiły bezpieczny powrót bezprawnie przetrzymywanych Amerykanów i Niemców, a także odważnych rosyjskich dysydentów i ich rodzin. Dziękuję, dziękuję, dziękuję. Chciałbym także podziękować osobiście. Nie wiem, jak możemy utrzymać stabilność w Europie i na świecie bez bliskich więzi między naszymi dwoma krajami. Dziękuję!”
(źr. Bundesregierung, White House)