POLSKAŚWIAT

Joe Biden i Jens Stoltenberg. Trwa Nadzwyczajny Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki NATO

Warszawa

Z udziałem prezydenta USA Joe Bidena oraz Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga rozpoczął się w Warszawie Nadzwyczajny Szczyt Dziewiątki Bukaresztańskiej NATO.

Rozmowy mają dotyczyć m.in. wzmocnienia wschodniej flanki oraz dalszego wsparcia Ukrainy.

Warszawa. Joe Biden i Andrzej Duda (fot. KPRP)

Gości powitali – jako współgospodarze szczytu – prezydenci Polski Andrzej Duda, Rumunii Klaus Iohannis i Słowacji Zuzana Čaputová. W warszawskim spotkaniu biorą także udział prezydenci: Bułgarii Rumen Radew, Estonii Alar Karis, Litwy Gitanas Nausėda, Łotwy Egils Levits, i Węgier Katalin Novák oraz Szef Rządu Czech Petr Fiala.

Warszawa. Joe Biden i Andrzej Duda (fot. KPRP)


Szef BPM Marcin Przydacz powiedział, że oczywistym kontekstem szczytu B9 w Warszawie jest zbliżający, zaplanowany na lipiec, szczyt NATO w Wilnie.


– My jako wschodnia flanka chcemy wypracować agendę tego szczytu, chcemy wypracować także i nasze pewne oczekiwania dotyczące możliwych podejmowanych decyzji w Wilnie. Wszystkim państwom wschodniej flanki NATO zależy na tym, aby obecność wojskowa – w każdym możliwym aspekcie infrastrukturalnym, także jeśli chodzi o uzbrojenie, sprzęt – była ak najbardziej rozbudowana, bo to my, jako wschodnia flanka NATO, dziś mamy na sobie odpowiedzialność za utrzymanie stabilności w tej części świata – podkreślił Minister.

Jens Stoltenberg i Andrzej Duda (fot. KPRP)

Bukaresztańska Dziewiątka (B9) zawiązana została z inicjatywy Polski i Rumunii; należą do niej kraje położone na wschodniej granicy NATO – Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.


Wczoraj podczas rozmów z amerykańską delegacją i Prezydentem Joe Bidenem Andrzej Duda nawiązał do szczytu B9.

B9 NATO, Jens Stoltenberg, Andrzej Duda (fot. KPRP)

– Dla nas wszystkich to jest niezwykle ważna wizyta, symboliczna, tutaj, w regionie. My nie odbieramy jej tylko jako Polacy, jako wizyty u nas. To jest wizyta w naszym regionie połączona z wizytą w Kijowie. To jest bardzo mocny sygnał odpowiedzialności, którą Stany Zjednoczone nieustannie mają na sobie za bezpieczeństwo Europy i świata – zaznaczył.

B9 NATO, Jens Stoltenberg, Joe Biden i Andrzej Duda (fot. KPRP)

W ubiegłym tygodniu Andrzej Duda przekazał Jensowi Stoltenbergowi zaproszenie na szczyt B9, przedstawił także oczekiwania związane z planowanym na lipiec tego roku szczytem NATO w Wilnie. O wspólnym stanowisku Europy Środkowej i Wschodniej Andrzej Duda rozmawiał też z prezydent Słowacji Zuzaną Čaputovą i prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button