ŚWIAT

Jill Biden i Justin Trudeau przebywali na Ukrainie

USA i Kanada

W ukraińskiej miejscowości Użhorod pierwsza dama USA Jill Biden spotkała się z żoną prezydenta Ukrainy Ołeną Zełenską.

Szkoła (niedaleko od granicy ze Słowacją), która została przekształcona w schronienie dla uciekających rodzin była miejscem tego wydarzenia.

Jill Biden spędziła na terytorium Ukrainy około dwóch godzin.

„W Dniu Matki (w USA – 8 maja) chciałam być z ukraińskimi mamami i ich dziećmi. „W ciągu ostatnich kilku miesięcy zbyt wielu Ukraińców musiało uciekać ze swoich domów, opuszczając swoich najbliższych” – napisała Jill Biden na Twitterze.


Wcześniej Biden rozmawiała m.in. z uchodźcami w ośrodku dla uchodźców w Koszycach we wschodniej Słowacji oraz z prezydentką tego kraju Zuzaną Czaputovą.


W piątek i sobotę pierwsza dama USA przebywała w Rumunii, a potem udała się do Vysne Nemecke. To przejście graniczne na granicy Słowacji z Ukrainą.


W Rumunii spotkała się z amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w bazie wojskowej Kogalniceanu. Odbyły się też rozmowy z rumuńskimi władzami państwowymi oraz z prezydentem Klausem Iohannisem.

Justin Trudeau w podkijowskim Irpieniu (fot. Nexta)

Justin Trudeau w podkijowskim Irpieniu

Premier Kanady Justin Trudeau przyjechał do podkijowskiego Irpienia.

Na własne oczy zobaczył „ten koszmar”, tj. zniszczone domy i całą ludzką tragedię tej bezsensownej wojny.


„Jestem na Ukrainie z wicepremier Chrystią Freeland i minister spraw zagranicznych Melanie Joly. Jesteśmy tu, aby pokazać nasze wsparcie dla Ukrainy i jej mieszkańców. Nasze przesłanie dla prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i Ukraińców jest następujące: Kanada zawsze będzie stała ramię w ramię z Ukrainą” – napisał.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button