Jens Stoltenberg w Sztokholmie: Czas już, by powitać Finlandię i Szwecję w NATO

Szwecja

Sekretarz Generalny w Sztokholmie: czas powitać Finlandię i Szwecję jako sojuszników NATO

– Nadszedł czas, aby powitać Szwecję i Finlandię w NATO – powiedział we wtorek (7 marca 2023 r.) sekretarz generalny Jens Stoltenberg na początku dwudniowej wizyty w Sztokholmie. Na konferencji prasowej z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem powiedział, że przystąpienie obu krajów „jest najwyższym priorytetem i czynimy postępy”.

Sekretarz generalny poinformował, że zwołał kolejne spotkanie Turcji, Szwecji i Finlandii w Kwaterze Głównej NATO na 9 marca. Z zadowoleniem przyjął również rozpoczęcie przez węgierski parlament dyskusji nad ratyfikacją, mówiąc, że spodziewa się szybkiego zakończenia tego procesu.

Sztokholmi. Jens Stoltenberg i Pal Jonson (fot. NATO)

„Członkostwo Szwecji i Finlandii wzmocni nasz Sojusz” – powiedział Sekretarz Generalny, „dzięki wysoce zdolnym siłom, zaawansowanemu przemysłowi obronnemu oraz wieloletniemu doświadczeniu w szkoleniu i działaniu razem z sojusznikami”. Dodał, że wnioski Szwecji i Finlandii już wzmocniły ich bezpieczeństwo i że „jest nie do pomyślenia, żeby NATO nie działało, gdyby wasze bezpieczeństwo było zagrożone”.

Ostrzegając, że Putin przygotowuje się do nowych ataków na Ukrainę, Stoltenberg powiedział, że rozmawiał z premierem Kristerssonem o „pilnej potrzebie zwiększenia i utrzymania naszego wsparcia” dla Ukrainy. Podziękował też Szwecji za znaczącą pomoc finansową, humanitarną i wojskową dla Ukrainy.

W środę sekretarz generalny NATO weźmie udział w nieformalnym spotkaniu ministrów obrony Unii Europejskiej również w Sztokholmie.

Sekretarz Generalny NATO na spotkaniu ministerialnym UE ds. obrony: musimy zwiększyć zapasy amunicji, zwiększyć produkcję

Przybywając na spotkanie ministrów obrony UE w środę (8 marca 2023 r.), sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił znaczenie wzmocnionych zapasów amunicji i większej liczby wspólnych zamówień w celu dalszego wspierania Ukrainy. Zauważył, że sojusznicy NATO udzielili Ukrainie wsparcia o wartości prawie 150 miliardów euro w ciągu ostatniego roku, z czego 65 miliardów euro to wsparcie wojskowe. Dodał, że współpraca NATO-UE nadal ma zasadnicze znaczenie dla wspierania Ukrainy i ochrony wspólnych wartości.

Spotkanie ministrów obrony państw Unii Europejskiej

W dniach 7-8 marca br. w Sztokholmie Mariusz Błaszczak, wicepremier- minister obrony narodowej weźmie udział w nieformalnym posiedzeniu ministrów obrony państw UE.

Spotkaniu będzie przewodniczył Wysoki Przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i bezpieczeństwa, J. Borrell. Głównym tematem posiedzenia będzie rosyjska agresja na Ukrainę i wsparcie dla Kijowa (w sesji weźmie udział minister obrony Ukrainy O. Reznikow). Omówione zostaną m.in. zaangażowanie państw w działania Unijnej Misji Wojskowego wsparcia dla Ukrainy (EUMAM Ukraine) oraz estońska inicjatywa wspólnego zakupu przez państwa UE amunicji kal. 155 mm dla Ukrainy. Dowódca misji EUMAM, polski generał dyw. Piotr Trytek, przedstawi informację na temat bieżącego działania misji, która zapewnia m.in. szkolenie ukraińskich żołnierzy w Polsce, w tym taktyki dowodzenia, służb medycznych, inżynieryjnych.

Sztokholmi. Mariusz Błaszczak i Pal Jonson (fot. kpr. Wojciech Król/CO MON)

W trakcie posiedzenia przewidziano również sesję z udziałem sekretarza generalnego NATO J. Stoltenberga i zastępcy sekretarza generalnego ONZ ds. operacji pokojowych J.-P. Lacroix.

Zaplanowane jest także bilateralne spotkanie z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem.

Polska gotowa do serwisu i remontu czołgów dostarczanych Ukrainie

„Jestem umówiony na rozmowy z Borisem Pistoriusem, ministrem obrony Niemiec. Podstawowa sprawa, o której będziemy rozmawiać dotyczy małej dostępności części zamiennych dla czołgów Leopard. Oczekuję od ministra Pistoriusa tego, że wpłynie na przemysł niemiecki, tak, żeby te części były dostarczane. Jesteśmy gotowi, aby uruchomić hub serwisowy w Polsce, który będzie zajmował się remontem i serwisem czołgów Leopard dostarczanych na Ukrainę. Najważniejsze jest to, żeby przełamać impas. Liczę, że minister Pistorius doprowadzi do tego, że niemiecki przemysł zbrojeniowy dostarczy części do hubu, który powstanie w zakładach Bumar-Łabędy” – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak przed wylotem do Szwecji.

7 marca br. na terenie Wojskowego Portu Lotniczego Okęcie odbyła się konferencja prasowa Mariusz Błaszczaka, wicepremiera, ministra obrony narodowej przed wylotem na spotkanie z ministrem obrony Niemiec i sesją nieformalnego posiedzenia ministrów obrony państw UE w Sztokholmie.

„W Sztokholmie odbędzie się spotkanie ministrów obrony Unii Europejskiej poświęcone bezpieczeństwu Europy. Będziemy rozmawiać o wsparciu Ukrainy, ale także o naszej europejskiej odporności na zagrożenia dla bezpieczeństwa. Będą państwa, które należą do Unii Europejskiej, ale będą także goście: Sekretarz Generalny NATO i zastępca Sekretarza Generalnego ONZ. A więc dyskusja będzie dotyczyła spraw najważniejszych, związanych z bezpieczeństwem” – zaznaczył wicepremier.

Szef MON podkreślił gotowość polskiego przemysłu zbrojeniowego do serwisowania i remontowania czołgów Leopard dostarczanych na Ukrainę.

„Zakłady Bumar-Łabędy mają odpowiednie warunki do tego, żeby prowadzić taką działalność. No ale jest problem zasadniczy w postaci braku części zamiennych dla tych czołgów. To wyzwanie, które stoi przed Polską, przed Kanadą. Ale oczywiście to jest problem, który mogą rozwiązać wyłącznie Niemcy, niemiecki przemysł obronny. Liczę na to, że dojdzie do przełomu, że wspólnie pokonamy impas. Liczę, że przede wszystkim minister Pistorius doprowadzi do tego, że to niemiecki przemysł zbrojeniowy będzie produkował te części. Polski przemysł zbrojeniowy również jest gotowy do produkcji tych części, ale oczywiście całą dokumentację ma Rheinmetall, czyli niemiecka firma” – powiedział wiceprezes Rady Ministrów.

Sztokholmi. Mariusz Błaszczak i Boris Pistorius (fot. kpr. Wojciech Król/CO MON)

Wicepremier Błaszczak przypomniał, że Polska zorganizowała koalicję państw, które zadeklarowały się przekazać Ukrainie czołgi Leopard.

„Gwoli przypomnienia: umówiłem się z ministrem Pistoriusem, że ja będę odpowiedzialny za budowę koalicję państw posiadających czołgi Leopard 2A4, a minister Pistorius Leopard 2A6. Ja doprowadziłem do tego, że taka koalicja powstała. 14 czołgów polskich, 4 są już na Ukrainie. Kolejne 10 jeszcze w tym tygodniu trafi na Ukrainę. 8 czołgów kanadyjskich, ponieważ Kanadyjczycy zdecydowali, żeby zwiększyć tę liczbę do 8. Do tego jeszcze 6 czołgów hiszpańskich, a także wozy, które zapewnią wsparcie batalionu czołgowego, które przekażą Finowie” – mówił szef MON.

Exit mobile version