ŚWIAT

Jens Stoltenberg: Czekamy na Finlandię i Szwecję w NATO

Przedstawiciele Turcji, Finlandii i Szwecji

W czwartek (9 marca 2023 r.) Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg zwołał przedstawicieli rządów Turcji, Finlandii i Szwecji.

To strony Stałego Wspólnego Mechanizmu utworzonego na mocy Trójstronnego Memorandum podpisanego w Madrycie przy okazji szczytu NATO w 2022 roku. Było to trzecie takie spotkanie Stałego Wspólnego Mechanizmu od czasu jego powstania w ubiegłym roku.

Sekretarz generalny, który otworzył spotkanie, powiedział: „Finlandia i Szwecja podjęły bezprecedensowe kroki w celu rozwiązania uzasadnionych problemów bezpieczeństwa Turcji. Nadszedł czas, aby wszyscy członkowie Sojuszu zakończyli proces ratyfikacji i powitali Finlandię oraz Szwecję jako pełnoprawnych członków Sojuszu przed zbliżającym się szczytem NATO w Wilnie”.

Przedstawiciele Turcji, Finlandii i Szwecji omówili konkretne kroki, które zostały podjęte w celu wdrożenia Memorandum Trójstronnego. Jak uzgodniono w memorandum, nie ma między nimi żadnych ograniczeń w eksporcie broni; znacząco zacieśniły współpracę w zakresie zwalczania terroryzmu; a Szwecja jest obecnie w trakcie zaostrzania przepisów antyterrorystycznych, w tym przeciwko PKK. Wszyscy uczestnicy z zadowoleniem przyjęli poczynione postępy.

Strony zgodziły się, że decyzja o zaproszeniu Finlandii i Szwecji do NATO była historyczna. Ponadto zgodzili się, że szybka ratyfikacja zarówno dla Finlandii, jak i Szwecji będzie w interesie wszystkich, a ich członkostwo wzmocni Sojusz.

Turcja, Finlandia i Szwecja zgodziły się również co do długoterminowej wartości Stałego Wspólnego Mechanizmu w walce z terroryzmem. Zgodziły się też na kontynuację współpracy w tym formacie i ponowne spotkanie przed szczytem w Wilnie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button