Jauniūnai. Gazociąg z Litwy do Polski otwarty

Gazowy interkonektor Polska-Litwa otwarty

W obecności prezydentów Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausėdy otwarto polsko-litewską inwestycję.

To interkonektor gazowy łączący systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy, w efekcie, pozostałych krajów bałtyckich.

– To gotowa odpowiedź na szantaż Rosji – podkreślił prezydent RP.

– Andrzej Duda akcentował, że gazociąg „wzmacnia nasze bezpieczeństwo”. – Uruchamiamy wspólne dzieło, które nie jest spóźnione – jest na czas. Dzieło, które nie naprawia a buduje, łączy Polskę i Litwę, łączy Europę i wzmacnia nasze bezpieczeństwo. Cieszę się, że ten interkonektor będzie nam służył i w istotnym stopniu zapewniał dywersyfikację nam i innym krajom Unii Europejskiej – mówił Andrzej Duda.

W uroczystości w Jauniūnai wzięli udział, obok prezydentów Polski i Litwy, również prezydent Łotwy Egils Levits oraz unijna komisarz ds. energii Kadri Simson.

Jauniūnai. W obecności prezydentów Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausėdy otwarto polsko–litewską inwestycję – interkonektor gazowy łączący systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy. Prezydent Łotwy Egils Levits oraz unijna komisarz ds. energii Kadri Simson (fot. KPRP)

Andrzej Duda podkreślił, że otwarcie interkonektora gazowego GIPL to „widoczny znak doskonałych relacji polsko–litewskich”.

Dzięki nowemu połączeniu gazowemu Polska zyskuje dostęp do terminala LNG „Independence”, który znajduje się na Litwie w Kłajpedzie.

Stronami projektu są polski operator GAZ–SYSTEM S.A. i AB Amber Grid – operator litewskiego systemu przesyłowego. Połączenie systemów przesyłu gazu zostało dofinansowane ze środków Unii Europejskiej kwotą blisko 300 mln EUR.

Podczas wizyty na Litwie Andrzej Duda odwiedzi też Wilno, gdzie m.in. złoży kwiaty przy mauzoleum Matki i Serca Syna oraz w Kaplicy Powstańców Styczniowych na Cmentarzu na Rossie.

Interkonektor gazowy Polska-Litwa (GIPL)

Interkonektor gazowy Polska-Litwa (GIPL) ma na celu połączenie systemów przesyłowych gazu ziemnego Polski i Litwy (w konsekwencji też pozostałych krajów bałtyckich). Połączenie to wpisuje się w priorytety polityki energetycznej Unii Europejskiej – UE (priorytetowy projekt infrastrukturalny w ramach Planu działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich dla gazu – BEMIP) i ma służyć rozwiązaniu problemów związanych z bezpieczeństwem dostaw gazu oraz zakończeniem izolacji państw bałtyckich od rynku gazu UE.

Projekt GIPL jest także kluczowym elementem polskiej strategii dywersyfikacji kierunków i źródeł dostaw gazu. Dzięki nowemu połączeniu gazowemu Polska zyskuje dostęp do terminala LNG, który znajduje się na Litwie w Kłajpedzie. Poza tym gazociąg GIPL ma bardzo duże znaczenie w kontekście gazyfikacji regionów północno-wschodniej Polski.

Stronami projektu gazowego połączenia międzysystemowego Polska-Litwa (GIPL – Gas Interconnector Poland-Lithuania) są polski operator GAZ-SYSTEM S.A. i AB Amber Grid – operator litewskiego systemu przesyłowego.

Przepustowość interkonektora na kierunku z Polski na Litwę – 2,4 mld m3/rok (274 000 m3/h), na kierunku z Litwy do Polski – 1,9 mld m3/rok (217 000 m3/h).

Exit mobile version