PODRÓŻERÓŻNOŚCI

Jarmark św. Dominika w Gdańsku. Koncerty, nowe atrakcje

758 lat tradycji, 6 milionów odwiedzin, 1000 kramów, 29 koncertów i 23 dni doskonałej zabawy – oto słynny na cały świat Jarmark św. Dominika.

Tu się kupuje, targuje, poszukuje skarbów i słucha muzyki. Jest gwarnie i barwnie, prawie wszędzie coś się dzieje. Nie bez znaczenia jest fakt, że Jarmark odbywa się w przepięknej gdańskiej scenerii. Zachęcamy do robienia klimatycznych fotek i oznaczania ich oficjalnym hasztagiem #magiajarmarku.

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela.

Ceremonia otwarcia Jarmarku (sobota, 28 lipca, godz. 12.00) to piękne widowisko. Punktem kulminacyjnym było odegranie hejnału jarmarku. A zagrało go aż 16 trębaczy. Wieczorem na Targu Węglowym – koncert otwarcia: Mery Spolsky i Natalia Nykiel.

Line-up koncerty:

WSTĘP WOLNY NA WSZYSTKIE KONCERTY

28 lipca / sobota
MERY SPOLSKY
scena / Targ Węglowy / 20.00

NATALIA NYKIEL
scena / Targ Węglowy / 21.30

POKAZ LASEROWY
/ po koncercie

29 lipca / niedziela
POLA RISE
scena / Targ Węglowy / 21.00

31 lipca /wtorek
KONCERTY POD GWIAZDAMI
MUZYKA ŚWIATA, BALLADY I ROMANSE
Sergiej Kriuczkow & Riverboat Ramblers Swing Orchestra
scena / Plac Kobzdeja / 20.00

1 sierpnia / środa
KONCERTY POD GWIAZDAMI
Z MUZYKĄ PIĘKNIEJ ŻYĆ!
– bo piękno na to jest, by zachwycało (C.K. Norwid)
scena / Plac Kobzdeja / 20.00

3 sierpnia / piątek
THE DUMPLINGS
scena / Targ Węglowy / 21.00

4 sierpnia / sobota
BOVSKA
scena / Targ Węglowy / 21.00

5 sierpnia / niedziela
CARILLON + JAZZ
scena / Targ Węglowy / 19.00 i 21.00

7 sierpnia / wtorek
KONCERTY POD GWIAZDAMI
SEX APPEAL LAT 30. i 40.
Henryk Wars i George Gershwin
scena / Plac Kobzdeja / 20.00

8 sierpnia / środa
KONCERTY POD GWIAZDAMI
WIELKA KLASYKA
scena / Plac Kobzdeja / 20.00

10 i 11 sierpnia / piątek-sobota
IRIS & KAREN
scena / Plac Kobzdeja / 17.30
Koncert z okazji jubileuszu 60-lecia współpracy partnerskiej pomiędzy Gdańskiem i Turku.

10 sierpnia / piątek
BARBARA WROŃSKA
scena / Targ Węglowy / 20.30

11 sierpnia / sobota
JAZZ BAND MŁYNARSKI – MASECKI
scena / Targ Węglowy / 20.30

12 sierpnia / niedziela
niXes
scena / Targ Węglowy / 20.30

14 sierpnia /wtorek
KONCERTY POD GWIAZDAMI
GALICIA FOLK BAND / Lwów
scena / Plac Kobzdeja / 20.00

15 sierpnia / środa
KONCERTY POD GWIAZDAMI
DLA CIEBIE ŚPIEWAM…
Koncert tenorów
scena / Plac Kobzdeja / 20.00

17 sierpnia / piątek
ŁONA, WEBBER & THE PIMPS
scena / Targ Węglowy / 20.30

18 sierpnia /sobota
KONCERT NA KRÓLEWSKIM SZLAKU
KRÓLEWSKA ORKIESTRA SALONOWA
scena / Targ Węglowy / 20.30

19 sierpnia /niedziela
MESAJAH
scena / Targ Węglowy / 20.30

POKAZ LASEROWY
/ po koncercie

Nie zabraknie także nowości. Na Targu Rybnym stanie wyjątkowa, dwupoziomowa karuzela. Została wykonana specjalnie dla Gdańska, na wzór karuzeli weneckiej, w rodzinnej włoskiej manufakturze.

KARUZELA GDAŃSKA

Jest przepiękna! Ma dwa poziomy, 11,5 m wysokości, 12 m średnicy i jednocześnie zakręcić się na niej może 78 pasażerów. Udekorowana najważniejszymi elementami gdańskiej architektury i krajobrazu Karuzela Gdańska to nowy, absolutnie zachwycający symbol miasta i jednocześnie największa nowość tegorocznego Jarmarku Św. Dominika. Karuzela na Targu Rybnym po raz pierwszy zakręci się 28 lipca. W tym dniu na wszystkich gości atrakcji czeka spektakularne wydarzenie: Wielkie Otwarcie Karuzeli Gdańskiej.

Zlokalizowana na Targu Rybnym Karuzela Gdańska to elegancka atrakcja w stylu retro dla dorosłych i dzieci. Karuzela wykonana została specjalnie dla Gdańska, na wzór Karuzeli Weneckiej w rodzinnej włoskiej manufakturze. Zgodnie z tradycją zdobią ją zatem barwne, ręcznie malowane rzeźby: konie, rydwany, filiżanki i ławki. Wszystkie figury są ruchome – galopują, kołyszą się i obracają w rytm stylowej muzyki. Rydwany przystosowane są dla osób niepełnosprawnych.

Zwieńczenie karuzeli udekorowane jest ręcznie rzeźbionymi ornamentami i malowidłami przedstawiającymi najważniejsze elementy gdańskiej architektury i krajobrazu: Bazylikę Mariacką, ulicę Długą z Ratuszem Głównego Miasta, Żuraw, morski brzeg. Obrazy wykonane zostały według projektów Przemysława Garczyńskiego z wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Podobne udekorowane wizerunkami miast karuzele spotkać można w najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych miejscach świata, m.in. przy Wieży Eiffla w Paryżu, czy na Placu Republiki we Florencji.

Karuzela Gdańska to nowy obowiązkowy punkt na turystycznej mapie miasta, który zachwyci dużych i małych. Wokół atrakcji zorganizowana zostanie elegancka strefa relaksu z miejscami do siedzenia oraz specjalnie zaprojektowaną zielenią, sadzoną w kompozycjach w donicach lub bezpośrednio w ziemi.
Karuzela Gdańska po raz pierwszy zakręci się 28 lipca – w dniu rozpoczęcia Jarmarku Św. Dominika. Koszt przejażdżki atrakcją to 10 zł od osoby.

AmberSky – najbardziej zakręcona atrakcja Jarmarku Św. Dominika

Kolejny sezon koło widokowe AmberSky nakręca emocje i rozkręca Jarmark Św. Dominika! Mieszkańcy i turyści Gdańska mogą liczyć nie tylko na dreszcz emocji związany z przejażdżką kołem, ale też na dodatkowe wrażenia wywołane III już edycją „Magicznej Nocy”, czyli najbardziej kolorowej imprezy w Gdańsku. W sobotę, 11.08. w Strefie Relaksu przed kołem widokowym rozegra się bajeczny spektakl czarodziejskich pokazów artystycznych.

Kolejny rok mamy ogromną przyjemność nie tylko być największą i najbardziej zakręconą atrakcją Jarmarku Dominikańskiego, ale także sponsorem głównym wydarzenia. Koło widokowe AmberSky na stałe wpisało się już w turystyczną mapę Gdańska, co nas ogromnie cieszy. – mówi Anna Barbasiewicz, Rzecznik Prasowy firmy SkyWheels – właściciela AmberSky.

Przejażdżka kołem widokowym to przede wszystkim porządna dawka wrażeń: z jednej strony odwiedzający mogą liczyć na niezapomniane widoki, z drugiej na dreszcz emocji związany z wysokością.  Po emocjonującej podroży kołem i intensywnym dniu na Jarmarku czas na odpoczynek w Strefie Relaksu AmberSky! Na drewnianym tarasie przed gdańskim kołem widokowym, przy dźwiękach stylowej muzyki, można oddać się błogiemu lenistwu na wygodnych leżakach i spróbować smaków lata – pysznych, zdrowych lodów naturalnych, oryginalnych gofrów Bubble Waffle, orzeźwiającej lemoniady i aromatycznej kawy.

To już III edycja Magicznej Nocy, czyli jednaj z najbardziej lubianych, najchętniej odwiedzanych, i z pewnością najbardziej kolorowych imprez w Gdańsku! koło widokowe AmberSky  rozbłyśnie tysiącami kolorowych świateł i na jedną noc przemieni się w magiczną scenę, na której rozegra się bajeczny spektakl muzyki, światła, kolorów i OGNIA!

W Magiczną Noc KOŁO WIDOKOWE ROZBŁYŚNIE WSZYSTKIMI KOLORAMI TĘCZY. „W ten magiczny wieczór każdy, kto kupi bilet na AmberSky otrzyma w prezencie zaczarowaną FLUORESCENCYJNĄ BRANSOLETKĘ. Po przełamaniu kolorowej biżuterii dzieje się prawdziwa magia – bransoletka zaczyna świecić! Dodatkowo, na życzenie, załoga AmberSky pomaluje odwiedzjącym koło WŁOSY NA KOLOROWO” – mówi Anna Barbasiewicz.

Głównym punktem Magicznej Nocy z AmberSky będą wyjątkowe, bardzo widowiskowe pokazy Teatru Ognia. Grupa żonglerów płomieniami przed kołem widokowym zaprezentuje niebezpieczne triki! Pokazy zaplanowano  o godzinie 19.00, 20.30 i 22.00. Będzie gorąco!

Od godziny 18.00 w Strefie Relaksu AmberSky, czyli na drewnianym tarasie przed kołem widokowym będzie można spotkać kolorowych SZCZUDLARZY. Akrobaci wszystkich gości koła poczęstują słodkościami. Nie zabraknie też zakręconego MIMA, który odwiedzającym AmberSky zrobi pamiątkowe zdjęcie z kolorowymi rekwizytami. W Strefie Relaksu będzie można również podziwiać popisy szalonego ŻONGLERA.

W dniach 28 lipca – 19 sierpnia odbędzie się Jarmark św. Dominika w Gdańsku.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button