Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy można odwiedzać do 31 grudnia.
Wrocławski Rynek staje się tłem dla bajkowej scenerii. Wśród pachnących lasem choinek, aromatu grzanego wina i czekoladowych pierników, na mieszkańców Wrocławia i turystów czeka moc świątecznych niespodzianek i atrakcji. Magia świąt oczaruje każdego.
Podczas tegorocznego Jarmarku nie zabraknie tego, co wrocławianie i turyści w każdym wieku znają i lubią najbardziej, np. 8-metrowego wiatraka, Bajkowego Lasku, kolejki górskiej, domków z tarasami, karuzeli czy sań zaprzężonych w renifery.
Smakosze mogą liczyć na frykasy z różnych stron Polski i świata. Znajdą tu m.in. miody z dolnośląskich pasiek, szaszłyki, oscypki z żurawiną, pieczone kasztany, węgierskie langosze, konfitury i nalewki z Armenii, turecka baklava, holenderskie i włoskie sery, bakalie, owoce w czekoladzie i wrocławskie pierniczki-kamieniczki.
Jak co roku będzie można także zamawiać ręcznie malowane bombki z życzeniami, fotografować się przy tablicach z zimową scenerią, wrzucać do skrzynki listy do Świętego Mikołaja i brać udział w koncertach i innych wydarzeniach artystycznych.
Atrakcje na placu Solnym
Na pl. Solnym pojawią się nowe atrakcje, między innymi trzypoziomowy bajkowy domek z tarasem widokowym i wieżyczką z podświetlanym zegarem. W domku tym będzie można ogrzać się w blasku kominka, napić się gorących napojów i przyjemnie spędzić czas w świątecznej, bajkowej przestrzeni, podziwiając z innej perspektywy panoramę Jarmarku Bożonarodzeniowego.
Niezwykłe miejsce działa też w przestrzeni placu Solnego – to ukryta w podziemiach – Movie Gate – Galeria Sztuki Filmowej, która przenosi w magiczny świat filmu, nauki i historii.
Wyjątkowa ekspozycja, składająca się z oryginalnych kostiumów i rekwizytów filmowych największych megaprodukcji światowego kina, pokazuje świat, który do tej pory był dostępny wyłącznie na dużych ekranach kin. W ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego w Movie Gate odbywać się będą interaktywne „Pokazy Pomocników Szalonego Mikołaja”.
Świąteczne atrakcje w bajecznym klimacie
W Bajkowym Lasku, na najmłodszych gości Jarmarku czekać będą przepiękne, bajki, które swoją magiczną wizualizacją i oprawą dźwiękową wprowadzą wszystkich maluchów do iście baśniowego świata. „Czerwony Kapturek”, „O dzielnym krawczyku”, „Królewna Śnieżka” czy też „Pinokio”, to tylko część tej niesamowitej przygody.
Przy strzeżonym przez Krasnali – latarników piętrowym Domku Pod Krasnalem, pojawi się Grzybek Krasnala, do którego będzie można wejść i wykonać niezwykłą pamiątkową fotografię. Nie zabraknie również Domku Kominkowego wraz z plenerowymi kominkami, gdzie będzie można ogrzać się przy żywym ogniu i aromatycznym wrocławskim grzańcu. Tradycyjnie stanie brama Jarmarku na ulicy Świdnickiej, która wprowadzi wszystkich gości w magicznie świąteczny klimat.
Magia świąt na Rynku
W magiczny klimat wprowadzą nas również wydarzenia artystyczne. Cykl niezwykłych wydarzeń rozpocznie się 1 grudnia w niedzielę Magiczną Paradą, a 6 grudnia, odbędzie się uroczyste powitanie Mikołaja oraz oficjalne rozświetlenie wrocławskiej choinki.
Od 6 do 16 grudnia funkcjonować będzie jarmarkowa scena, na której będzie można podziwiać artystyczne występy najmłodszych i świąteczne koncerty, realizowane we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego. 8 grudnia odbędzie się tradycyjna, świąteczna parada z Mikołajem, zakończona finałem na scenie. 15 grudnia paradę na Rynku poprowadzą wrocławskie elfy.
Cykl widowisk zakończy się „Wigilijnym Korowodem Kolędników” 22 grudnia.
24 grudnia na wrocławskim Rynku, tuż przy choince odbędzie się „Wigilia dla Samotnych i Potrzebujących” organizowana przez miasto Wrocław.
Wydarzenia Jarmarku
- 22 listopada, 17.00 – Oficjalne otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego
- 1 grudnia, 17.00 – Magiczna Parada „Święta utkane z baśni”
- 6 grudnia, 17.30 i 18.00 – Powitanie Mikołaja i oficjalne rozświetlenie choinki (świąteczna scena)
- 7 grudnia, 16.00 – Mikołajkowe występy artystyczne (świąteczna scena)
- 8 grudnia, 17.00 – Świąteczna Parada z Mikołajem z finałem na scenie przy choince
- 15 grudnia, 17.00 – Roztańczona Parada Elfów
- 22 grudnia, 17.00 – Wigilijny Korowód Kolędników
Po raz drugi częścią Jarmarku Bożonarodzeniowego na wrocławskim rynku będzie Strefa Wrocław Lokalnie i Społecznie. Jest poświęcona wyłącznie organizacjom społecznym, które działają na rzecz osób młodych, chorych, poszkodowanych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz dolnośląskim producentom żywności zrzeszonym w Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Stoisko czeka na północnej pierzei rynku.
Społecznie i lokalnie
Już po raz kolejny organizator jarmarku udostępnia nieodpłatnie miejsca wystawiennicze dla podmiotów ekonomii społecznej, aby mogły promować swoja działalność szerząc tym samym idee pomagania.
Działalność w ramach ekonomii społecznej jest w Polsce jeszcze mało popularna, a z nią właśnie wiąże się przyszłe zjawiska i trendy gospodarcze. Wszyscy zainteresowani działalnością powyższych fundacji i stowarzyszeń mogą nie tylko spotkać się i porozmawiać na stoiskach, ale także wesprzeć ich funkcjonowanie – kupując ozdoby świąteczne i różne inne wyroby wytwarzane przez podopiecznych.
W strefie Wrocław Społecznie i Lokalnie prezentowane są także wyjątkowe produkty wystawców z Dolnego Śląska, należących do certyfikowanej Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Przez cztery tygodnie pośród niezliczonych smakołyków oferowanych przez wystawców z całej Europy, będzie można zaopatrzyć się w produkty regionalne, a wśród nich przetwory owocowo-warzywne, octy, miody, pierniki, dolnośląskie wina, chałwy lniane, piwo i wiele innych.
(UMW)