TEATR

Jan Klata reżyseruje „Dług”. Premiera 14 września – Teatr Nowy w Krakowie

Teatr Nowy w Krakowie

“I odpuść nam nasze długi jako i my odpuszczamy naszym dłużnikom” – tak brzmi dosłowny przekład znanych wszystkim od dzieciństwa słów.

Dług towarzyszy nam od kołyski aż po grób, narastający, niemożliwy do spłacenia dług… Antropolog David Graeber napisał jedną z najważniejszych książek ostatnich lat. Erudycyjną, błyskotliwą, przenikliwą, nonkonformistyczną, skłaniającą do radykalnej rewizji utartych poglądów na mechanizmy rządzące światem.

Jan Klata bazując na tekście Graebera i odwołując się do wielu innych tekstów kultury, takich jak „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego czy „Faust” Johanna Wolfganga von Goethego, postanowił zmierzyć się tematem długu, jego historią i wpływem na dzieje całej ludzkości. Spektakl będzie traktował o tym, co dotyczy każdego z nas – polityce, ekonomii, ekologii i religii.

Greaber swojej książce “Dług: pierwsze pięć tysięcy” dokonuje radykalnej rewizji utartych poglądów na mechanizmy rządzące światem – i udowadnia, że dług towarzyszył człowiekowi od zarania dziejów. Graeber, a za nim Jan Klata sięgają pięć tysięcy lat wstecz, by pokazać, że świat nie tyle jest podzielony na panów i niewolników, co dłużników i wierzycieli, a rolnicze imperia mają sporo wspólnego z aktualnymi kryzysami finansowymi i przyszłością gospodarki.

Reżyseria: Jan Klata

Występują: Marcin Czarnik, Małgorzata Gorol, Bartosz Bielenia, Monika Frajczyk

Przedstawienia od 14 września. Informacje o terminach i biletach www.teatrnowy.com.pl.
(mat.org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button