TRÓJMIASTO

Jak dokarmiać ptaki zimą? Specjalna mieszanka ziaren od gdyńskiego EkoPatrolu

Jakimi produktami dokarmiać ptaki?

Gdy temperatury na zewnątrz zaczynają osiągać wartości minusowe, zdobywanie pokarmu przez ptaki jest utrudnione.

EkoPatrol dba o gdyńskie ptactwo. Podczas mrozów sprawdzane są karmniki i uzupełniane specjalną mieszanką ziaren. Jeśli jednak chcemy także dokarmiać ptaki, to tylko z głową.

Ptaki wolno żyjące zarówno na terenach zabudowanych, jak i niezabudowanych można dokarmiać jedynie w wyjątkowych sytuacjach:

– kiedy temperatury poniżej zera utrzymują się kilka dni z rzędu,
– kiedy zbiorniki wodne są zamarznięte na całej tafli w sposób utrudniający ptakom wodnym zdobywanie pokarmu.

W ostatnich latach daje się mocno odczuć skutki ocieplenia klimatu, przejawiające się utrzymywaniem się zimą dodatnich temperatur – w takich warunkach ptaki łatwiej znajdują pożywienie. Z tego względu nie należy niepokoić się o kondycję np. kaczek, łabędzi i gołębi podczas przymrozków, wichur, opadów deszczu czy śniegu. Takie warunki po prostu panują podczas zimy, a ptaki są na nie przygotowane.

Podczas mrozów strażnicy miejscy z gdyńskiego EkoPatrolu dokarmiają ptactwo specjalną mieszanką ziaren. Karmniki dla łabędzi, kaczek i innego ptactwa wodnego stoją m.in. na miejskiej plaży, na bulwarze w okolicach restauracji Barracuda oraz w Orłowie obok przystani rybackiej.

Jak dokarmiać ptaki zimą? (fot. pras.)

Co robić, aby pomóc zimą ptakom wolno żyjącym na terenie miasta?

Nie należy podawać ptactwu mokrego i starego chleba i resztek z domowego stołu. Nie należy także dokarmiać ptaków „na zapas”. Karmę dla ptaków należy wykładać w takiej ilości, jaką są one w stanie zjeść natychmiast, aby się nie psuła i nie przymarzła.

Jakimi produktami dokarmiać ptaki?

Kaczki i łabędzie preferują ziarna zbóż i drobno pokrojone świeże surowe warzywa lub ugotowane – bez przyprawiania solą! Chleb jest szkodliwy dla wielu gatunków ptaków – nie należy go podawać wróblom, mazurkom, sikorom, kosom, kwiczołom, dzwońcom, trznadlom i ziębom. Wyjątkiem są jedynie gołębie miejskie, sierpówki, kawki lub gawrony, które tolerują suche białe pieczywo pokrojone w drobną kostkę.

Jeśli napotkasz podczas mrozów osłabione bądź ranne kaczki, łabędzie lub inne wolno żyjące ptaki, zgłoś to do Straży Miejskiej pod bezpłatny numerem telefonu 986.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button