Izrael zbombardował irański konsulat w Damaszku. Odwet Iranu. Polski MSZ ostrzega

Bliski Wschód

1 kwietnia Izrael przeprowadził atak na irański konsulat w Damaszku.

W tym nalocie zginęło siedmiu irańskich oficerów, w tym dwóch dowódców Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Wg wysłannika Iranu przy ONZ, Amira Saeida Iravaniego, Teheran w ramach swojego prawa do samoobrony musiał tak zareagować.

14 kwietnia w nocy z soboty na niedzielę irańska armia (też z Iraku, Jemenu i Syrii) wystrzeliła w kierunku Izraela ponad trzysta „obiektów”, tj. 185 dronów, 110 rakiet ziemia-ziemia i 36 pocisków manewrujących. Iranowi pomagali rebelianci Huti z Jemenu oraz Hezbollah z Libanu.


Blisko 99 procent z nich została zestrzelona. Wojska amerykańskie, brytyjskie i francuskie pomogły w ich zniszczeniu. Tylko kilka rakiet spadło na terytorium Izraela. Większość rakiet i dronów zostało strąconych poza granicami Izraela.

W wyniku tych działań ranna została 7-letnia dziewczynka.

Centralne Dowództwo USA

Centralne Dowództwo USA (CENTCOM) w poniedziałek 15 kwietnia opublikowało komunikat podsumowujący atak Iranu na Izrael:

„13 kwietnia i rankiem 14 kwietnia siły Centralnego Dowództwa USA (CENTCOM), wspierane przez niszczyciele Dowództwa Europejskiego USA, pomyślnie zaatakowały i zniszczyły ponad 80 jednokierunkowych statków powietrznych bez załogi (OWA UAV) i co najmniej sześć rakiet balistycznych przeznaczonych uderzyć Izrael z Iranu i Jemenu.

Obejmuje to rakietę balistyczną umieszczoną na jej wyrzutni i siedem UAV zniszczonych na ziemi we wspieranych przez Iran obszarach kontrolowanych przez Houthi w Jemenie przed ich wystrzeleniem.

Ciągłe bezprecedensowe, złośliwe i lekkomyślne zachowanie Iranu zagraża stabilności w regionie oraz bezpieczeństwu sił USA i koalicji.

CENTCOM pozostaje na pozycji wspierającej obronę Izraela przed niebezpiecznymi działaniami Iranu. Będziemy nadal współpracować ze wszystkimi naszymi partnerami regionalnymi, aby zwiększyć bezpieczeństwo regionalne.”

Polskie MSZ wydało komunikat:

„Polska z całą mocą potępia ataki rozpoczęte przez Iran na Izrael. Wzywamy Iran i jego sojuszników do zachowania powściągliwości i natychmiastowego zaprzestania działań wojennych.

Priorytetem jest zapewnienie stabilności i pokoju w regionie.”

Ostrzeżenie dla podróżujących do Palestyny

W związku z napięciem regionalnym sytuacja bezpieczeństwa w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu jest wysoce nieprzewidywalna. Nie można wykluczyć, że dojdzie do nagłej eskalacji działań zbrojnych i ewentualnych ograniczeń w ruchu lotniczym oraz na lądowych przejściach granicznych, które mogłyby spowodować trudności w opuszczeniu kraju.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do:

Na pozostałych okupowanych terytoriach palestyńskich (Zachodni Brzeg Jordanu) MSZ odradza podróże, które nie są konieczne.

Jeżeli przebywasz obecnie na okupowanych terytoriach palestyńskich, rozważ, czy dalszy pobyt jest na pewno konieczny.

W Palestynie występuje zagrożenie terroryzmem związane z aktywnością radykalnych ugrupowań politycznych oraz ich tzw. „zbrojnych skrzydeł”, a także lokalnych grup bojowników pochodzących zwłaszcza z licznych obozów dla uchodźców. Na terytorium Zachodniego Brzegu oraz w Jerozolimie Wschodniej należy także liczyć się z ryzykiem związanym z aktywnością radykalnych osadników. Należy zachować ostrożność w szczególności w miejscach mogących być celem ataku (np. obiekty kultu religijnego, atrakcje turystyczne, bazary, przystanki autobusowe). Należy unikać zbiegowisk, demonstracji i sytuacji konfliktowych, zaś w przypadku zaistnienia sytuacji niebezpiecznej należy bezwzględnie stosować się po poleceń władz.

W Jerozolimie (w szczególności na Starym Mieście i jego okolicach) oraz miastach na Zachodnim Brzegu Jordanu dochodzić może do niepokojów społecznych, w tym demonstracji, zamieszek, starć z siłami porządkowymi i aktów przemocy. Okresowo podczas świąt chrześcijańskich, żydowskich i islamskich, a także przed szabatem (okres od piątkowego do sobotniego zachodu słońca) oraz w okresie Ramadanu i cotygodniowych, piątkowych modlitw w meczetach, dostęp do niektórych dzielnic i obiektów może być ograniczony, a turyści mogą być poddawani dodatkowym kontrolom bezpieczeństwa. Częstym miejscem niepokojów i starć są okolice kompleksu meczetu Al-Aksa na Starym Mieście w Jerozolimie, zwłaszcza bramy do niego prowadzące, jak np. Brama Lwów oraz okolice Bramy Damasceńskiej. Do podobnych sytuacji może sporadycznie dochodzić w innych większych miastach Palestyny.

Od 7 października 2023 r. wjazd do Strefy Gazy jest praktycznie niemożliwy z uwagi na trwające tam działania wojenne. W związku z sytuacją w Strefie Gazy, niedostępnością przejścia granicznego w Erez (z Izraelem) oraz okresowym zamknięciem przejścia w Rafah (z Egiptem), obywatele polscy przebywający w Strefie Gazy muszą liczyć się z brakiem możliwości powrotu do kraju do czasu ponownego otwarcia granic.

Należy bezwzględnie stosować się do wymogów i zaleceń władz dotyczących zachowania środków bezpieczeństwa (np. rewizje toreb przy wejściu do sklepów, restauracji, teatrów, kin, muzeów oraz urzędów administracji publicznej) oraz być przygotowanym na szczegółową kontrolę bagażu przy wjeździe i wyjeździe do Palestyny.

Zaleca się szczególną rozwagę w korzystaniu z kart płatniczych i kredytowych w restauracjach, wypożyczalniach samochodowych na stacjach benzynowych oraz innych punktach usługowych, a także dokładne sprawdzenie miejsca zakwaterowania przed dokonaniem rezerwacji. Ze względu na duże ryzyko kradzieży, także z pokoju hotelowego, należy zwracać szczególną uwagę na dokumenty, pieniądze oraz sprzęt elektroniczny i inne kosztowności.

Ostrzeżenie dla podróżujących do Izraela

W związku z napięciem regionalnym sytuacja bezpieczeństwa w Izraelu jest wysoce nieprzewidywalna. Nie można wykluczyć, że dojdzie do nagłej eskalacji działań zbrojnych, co spowodowałoby znaczne trudności w opuszczeniu kraju. Ewentualna eskalacja może doprowadzić do istotnych ograniczeń w ruchu lotniczym oraz braku możliwości przekraczania lądowych przejść granicznych łączących Izrael z sąsiadującymi państwami.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do:

Na pozostałym terytorium Izraela MSZ odradza podróże, które nie są konieczne.

Jeżeli przebywasz obecnie w Izraelu, rozważ, czy dalszy pobyt jest na pewno konieczny.

Izrael to państwo zagrożone terroryzmem. Ponadto od 8 października 2023 r. na terytorium całego kraju obowiązuje stan wojny w związku z działaniami militarnymi w Strefie Gazy. Terytorium Izraela narażone jest na ataki rakietowe oraz zamachy terrorystyczne. Bądź szczególnie ostrożny w miejscach, które mogą być celem ataku, np. obiekty kultu religijnego, atrakcje turystyczne, bazary. Unikaj zbiegowisk, demonstracji i sytuacji konfliktowych. Jeśli dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, bezwzględnie stosuj się do poleceń władz.

W Jerozolimie, Tel Awiwie i innych większych miastach może dochodzić do niepokojów społecznych, w tym demonstracji, zamieszek, starć z siłami porządkowymi i aktów przemocy. Okresowo służby mogą ograniczyć dostęp do niektórych dzielnic i obiektów oraz wprowadzić dodatkowe kontrole bezpieczeństwa dla turystów. Dzieje się tak np. w Wigilię, podczas świąt żydowskich czy islamskich, a także przed szabatem (okres od piątkowego do sobotniego zachodu słońca).

Na terenach pogranicznych między Palestyną a Izraelem zachowaj szczególną ostrożność. Może tam dochodzić do starć zbrojnych, demonstracji i zamieszek (głównie na punktach kontrolnych).

Bezwzględnie stosuj się do wymogów i zaleceń władz dotyczących zachowania środków bezpieczeństwa. Mogą to być np. rewizje toreb przy wejściu do sklepów, restauracji, teatrów, kin, muzeów oraz urzędów administracji publicznej. Przygotuj się na szczegółową kontrolę bagażu przy wyjeździe z Izraela. Ze względu na środki bezpieczeństwa na lotnisku powinieneś być co najmniej 3 godziny przed planowaną godziną wylotu.

Rozważnie korzystaj z kart płatniczych i kredytowych w restauracjach, wypożyczalniach samochodowych, na stacjach benzynowych oraz innych punktach usługowych. Dokładnie sprawdzaj miejsca zakwaterowania przed dokonaniem rezerwacji. Ryzyko kradzieży jest wysokie, także w pokoju hotelowym. Zwracaj więc szczególną uwagę na dokumenty, pieniądze oraz sprzęt elektroniczny i inne kosztowności.

Jeśli zaistnieje zagrożenie atakiem rakietowym, uruchamiają się syreny alarmowe (dźwięk ciągły). Gdy je usłyszysz, jak najszybciej udaj się do schronu. Znajdziesz go w mieszkaniu lub budynku (jeśli jest wyposażone we wzmocnione pomieszczenie), a także w miejscach publicznych – oznaczone pomarańczowymi znakami public shelter. Zostań w schronie 10 minut od momentu wyłączenia syren.

ATAK RAKIETOWY

Sygnał

Na terenie całego kraju rozmieszczony jest system alarmowy. Ciągły dźwięk syren informuje o ostrzale rakietowym. W telefonie komórkowym możesz też zainstalować wielojęzyczną aplikację RedAlert, która ostrzega przed ostrzałem.

Czas na schronienie:

Wybór schronu

Funkcję schronu pełnią różne pomieszczenia:

Co zabrać ze sobą do schronu: jedzenie, wodę, latarkę, telefon, gaśnicę, kopie ważnych dokumentów, ładowarkę telefoniczną i baterie, ubrania, apteczkę, lekarstwa.

Co zrobić, gdy usłyszysz alarm, a w pobliżu nie ma schronu:

Szczegółowy opis potencjalnych zagrożeń oraz wskazówki postępowania znajdziesz się na stronie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Możesz też zadzwonić pod numer:

Izrael znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie, stąd istnieje ryzyko wystąpienia trzęsienia ziemi, a w rejonach nadmorskich – fal tsunami. Informacje i porady, jak zachować się w razie wystąpienia katastrofy naturalnej, znajdziesz na portalu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Kąpiąc się w morzu (lub innych akwenach) korzystaj jedynie z kąpielisk strzeżonych i bezwzględnie stosuj się do poleceń ratowników. Nie kąp się w miejscach oznaczonych czarnymi flagami. W okresie letnim w morzu mogą występować meduzy, które bardzo boleśnie parzą i mogą spowodować problemy z oddychaniem, wymioty lub nawet utratę świadomości.

Exit mobile version