IRONMAN 70.3 Warsaw. Tomasz Karolak w sztafecie z zawodnikami z zespołem Downa. Międzynarodowe towarzystwo na starcie

Ironman

W niedzielę, 5 września na plaży nad Jeziorem Zegrzyńskim rozpocznie się rywalizacja w ramach IRONMAN 70.3 Warsaw.

Na starcie zawodów stanie ponad 1800 triathlonistów. W tym gronie będzie też wyjątkowa grupa sportowców, którzy zasługują na szczególne uznanie. To zawodnicy z zespołem Downa, triathlonista po przeszczepieniu wątroby czy tandemy z osobami z niepełnosprawnościami.

W Gdyni, w pierwszej, historycznej edycji pełnego dystansu IRONMAN w Polsce wystartował tandem składający się z pary przyjaciół: Łukasza Malaczewskiego oraz Agnieszki Kubickiej, chorującej na stwardnienie rozsiane. Z takim dystansem walczyli również Przemysław oraz Kuba Jurczak. To wyjątkowy duet ojca z synem, który cierpi na czterokończynowe porażenie mózgowe. Legendarną trasę IRONMAN chciał również pokonać Grzegorz Perzyński – triathlonista, który 18 lat temu otarł się o śmierć, a życie uratował mu przeszczep wątroby. Z tej trójki tylko tandem Łukasza i Agnieszki pokonał 3,8 km pływania, 180 km na rowerze oraz 42,2 km biegania i dotarł do mety przed upływem limitu 16 godzin. Historie tych triathlonistów można poznać dzięki reportażowi podsumowującemu ich przygotowania oraz udział w IRONMAN Gdynia pod tytułem: „Przełamując bariery”.

Przemysław i Kuba Jurczak oraz Grzegorz Perzyński nie ukończyli IRONMAN Gdynia, ale już schodząc z trasy deklarowali, że wrócą do Gdyni za rok, by dokończyć to, czego nie udało im się dokonać w debiucie na takim dystansie. Nie chcą rezygnować ze swojego marzenia i mają jeszcze większą motywację do treningów. Ich pasja do rywalizacji triathlonowej jest tak silna, że niespełna miesiąc później ponownie staną na linii startu, ale na krótszych dystansach.

Przemysław i Kuba Jurczak zmierzą się w Warszawie z dystansem olimpijskim: 1,5 km pływania w Jeziorze Zegrzyńskim, 40 km jazdy na rowerze oraz 10 km biegu w samym sercu stolicy.​

W Gdyni to nie był nasz dzieńpowiedział Przemysław Jurczak. – Nie udało się nam dotrzeć do mety podczas IRONMAN Gdynia, ale nie chcemy się zatrzymywać, trzeba się zmobilizować i walczyć dalej. W Citi Handlowy 5150 Warsaw, będzie krótszy dystans, ale przez to będziemy też mieli mniej czasu na ukończenie. To wcale nie będzie łatwiejsze zadanie, ale nie poddajemy siępodsumował zawodnik Jurczaki TMTeam.

Grzegorz Perzyński zdecydował się na start w Citi Handlowy IRONMAN 70.3 Warsaw. Będzie więc miał do pokonania połowę dystansu, z którym walczył w Gdyni: 1,9 km pływania, 90 km trasy rowerowej oraz 21,1 km biegu.

W Gdyni zdrowy rozsądek wziął, na szczęście, górę nad emocjamizaznaczył Grzegorz Perzyński. – Byłem bardzo dobrze przygotowany, ale nie chciałem forsować tempa na etapie biegowym. Czuję oczywiście niedosyt i dlatego z przyjemnością wystartuję w Warszawie na dystansie o połowę krótszym. Już nie mogę się doczekać tego wyzwania i z wielką chęcią, po raz pierwszy, pobiegnę obok tak charakterystycznych i rozpoznawalnych miejsce w Warszawiepodkreślił uczestnik IRONMAN 70.3 Warsaw.

Na tym samym dystansie wystartuje również tandem z Agnieszką Kubicką, ale tym razem „motorem napędowym” będzie jej mąż – Tomasz Kubicki.

W IRONMAN Gdynia w rywalizacji sprinterskiej wystartował również Bartosz Matusiewicz, triathlonista z zespołem Downa. Przy wsparciu swojego taty – Jarosława Matusiewicza, ukończył rywalizację i pokazał, że sportowcy z trisomią chromosomu 21, z powodzeniem mogą rywalizować w zawodach triathlonowych. O udowodnienie tej tezy postarają się w Warszawie kolejni zawodnicy. W 5150 Warsaw w rywalizacji 3-osobowych sztafet wystartuje wyjątkowy tercet triathlonistów, z których pływak i biegacz to sportowcy z zespołem Downa.

Będzie to wyjątkowa sztafeta udowadniająca możliwości sportowe zawodników z zespołem Downapowiedział Łukasz Głasek, trener ParaSportowi Pro Team, pomysłodawca sztafety. – Dystans 1,5 km popłynie Sebastian Ślusarczyk, jeden z najszybszych pływaków w Polsce. Z trasą biegową o długości 10 km zmierzy się Filip Walicki, jedyny jak dotąd polski ultramaratończyk z zespołem Downa. Sztafetę na etapie rowerowym uzupełni Tomasz Karolak, popularny aktor oraz muzyk. Zapraszamy do kibicowania zawodnikom sztafety oraz wszystkim pozostałym uczestnikom wyścigupodkreślił Łukasz Głasek.​

IRONMAN 70.3 Warsaw (fot. pras.)

Międzynarodowe towarzystwo na starcie IRONMAN 70.3 Warsaw

W niedzielę, 5 września poznamy zwycięzców pierwszej edycji zawodów IRONMAN 70.3 Warsaw. Kandydatów do triumfu jest wielu, w tym utytułowani zagraniczni zawodnicy jak Denis Chevrot z Francji czy Kanadyjczyk Brent McMahon. O niespodziankę mogą się również pokusić Polacy: Robert Wilkowiecki, Tomasz Brembor czy Kacper Stępniak. Nie mniej emocji dostarczy kibicom rywalizacja triathlonistek z udziałem Brytyjki Chantal Cummings czy Jane Uderstadt z Niemiec.

Na liście startowej jest prawie 30 nazwisk zawodowców reprezentujących 10 państw. Najliczniejszą grupę stanowią triathloniści z Niemiec, Polski oraz Wielkiej Brytanii. W gronie zawodników walczących w stolicy naszego kraju będzie również m.in. Australijczyk, Szwed oraz Kanadyjczyk. Do grona faworytów rywalizacji możemy zaliczyć Denisa Chevrot z Francji, który tylko w tym roku zdążył już zająć 4. miejsce w zawodach IRONMAN Tulsa w Stanach Zjednoczonych, ulegając między innymi Patrickowi Lange, dwukrotnemu Mistrzowi Świata. W ciągu całej swojej dotychczasowej kariery 33-letni reprezentant Trójkolorowych 4 razy zwyciężał w zawodach IRONMAN 70.3, tyle samo razy uczestniczył również w Mistrzostwach Świata IRONMAN. Jego głównym rywalem będzie doświadczony Kanadyjczyk Brent McMahon. To dwukrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich. Startował w 2004 roku w Atenach oraz osiem lat później w Londynie. Nie należy również przekreślać szans na zwycięstwo Irlandczyka Chrisa Minterna, który znany jest polskim kibicom z IRONMAN 70.3 Gdynia. Kilka tygodni temu podczas rywalizacji nad Bałtykiem zajął trzecie miejsce. Było to jego pierwsze podium w karierze.​

Stawkę profesjonalnych triathlonistek, które w niedzielę o godz. 8:30 wystartują z plaży nad Jeziorem Zegrzyńskim stanowią tylko i wyłącznie zawodniczki z zagranicy. W tym przypadku faworytką na papierze wydaje się być Chantal Cummings. Reprezentantkę Wielkiej Brytanii mieliśmy już okazję oglądać w Polsce w ubiegłym roku. IRONMAN 70.3 Gdynia ukończyła na 6. miejscu. W tym sezonie stanęła już na najniższym stopniu podium w trakcie IRONMAN UK. Do jej najgroźniejszych rywalek możemy zaliczyć Janę Uderstadt. Niemka ma dopiero 26 lat, ale jest bardzo obiecującą zawodniczką. Apetyty na zwycięstwo ma na pewno również Diede Diederiks z Holandii, która w tym roku zajęła 7. miejsce podczas IRONMAN 70.3 w Dubaju.

IRONMAN w Polsce pod hasłem „Rok przełamywania barier”

Tegoroczna rywalizacja spod szyldu IRONMAN w Polsce przebiega pod hasłem „Rok przełamywania barier”. Już kilka tygodni temu podczas IRONMAN Gdynia kibice mogli dopingować triathlonistów, którzy wbrew przeciwnościom losu zdecydowali się podjąć wyzwanie i powalczyć o realizację swoich sportowych marzeń.

W niedzielę 5 września na ulicach Warszawy oraz okolicznych gmin rywalizować będą triathloniści. W IRONMAN 70.3 Warsaw udział weźmie prawie 1800 zawodników. W związku z imprezą, mieszkańców Warszawy oraz okolicznych gmin czekają zmiany w organizacji ruchu.​

Pierwszy weekend września będzie w stolicy należał do sympatyków: pływania, jazdy na rowerze oraz biegania. Po roku przerwy spowodowanej pandemią COVID-19 do Warszawy wracają zawody spod szyldu legendarnej marki IRONMAN. W tegorocznej edycji, którą zaplanowano w niedzielę 5 września, uczestnicy mieli do wyboru dwa dystanse:

Dodatkowo na dystansie 5150 startować też będą 3-osobowe sztafety, w których każdy zawodnik uczestniczy w jednej, wybranej konkurencji triathlonu. Ponadto w sobotę w Multimedialnym Parku Fontann, rywalizować będą najmłodsi sportowcy w Kids Run Warsaw. W sumie w triathlonowym święcie w stolicy weźmie udział blisko 1800 uczestników, z czego prawie ¼ to zawodnicy zagraniczni.

W związku z niedzielną rywalizacją uczestników zawodów triathlonowych, w Warszawie oraz w okolicznych gminach, przez które przebiega trasa, wprowadzone zostaną czasowe zmiany w organizacji ruchu.

Zmiany komunikacyjne będą obowiązywać od godz. 7:00 w niedzielę, 5 września. O tej godzinie zawodnicy rozpoczną zmagania na plaży Ośrodka Wypoczynkowego REWITA w Ryni.

Po etapie pływackim zawodnicy wyruszą na trasę kolarską i przejadą następującymi ulicami:

​Etap kolarski zakończy się o godz. 14:00.

Po etapie kolarskim zawodnicy rozpoczną rywalizację biegową. Trasa będzie liczyć dwie lub cztery pętle i prowadzi następującymi ulicami: Stadion Polonii – ul. Konwiktorska, ul. Bonifraterska, pl. Krasińskich, ul. Miodowa, Krakowskie Przedmieście, zbieg do mety – Konwiktorska, Sanguszki, Rybaki (Multimedialny Park Fontann). Na tych ulicach ruch będzie wstrzymany w obu kierunkach w godzinach 8:00 – 17:00.

Exit mobile version