TENIS

Indian Wells 2023. Iga Świątek w 1/8 finału. Dwie polskie tenisistki w TOP 20

USA

Iga Świątek zrobiła drugi krok w stronę obrony tytułu w turnieju WTA 1000 na twardych kortach w Indian Wells, awansując do 1/8 finału.

Natomiast ćwierćfinał w deblu osiągnęła Magda Linette (AZS Poznań).

W poniedziałek, 20 marca w TOP 20 po raz pierwszy w historii w rankingu WTA Polska będzie miała aż dwie tenisistki.

Linette będzie notowana na 19. miejscu. Świątek jest oczywiście liderką.

Liderka rankingu WTA pokonała w meczu trzeciej rundy z 36. na świecie Kanadyjkę Biancę Andreescu 6:3, 7:6 (7-1) w ciągu dwóch godzin i siedem minut. Był to ich drugi pojedynek, a poprzedni na korcie ziemnym w imprezie WTA 1000 w Rzymie Polka wygrała przed rokiem bez straty seta.

Poniedziałkowe spotkanie Świątek rozpoczęła od utraty własnego podania i natychmiastowego odrobienia tej straty. W piątym gemie z dużym trudem uchroniła się od kolejnego „breaka”, ale w szóstym udało jej się przełamać serwis Rumunki. Wykorzystując tę przewagę wyszła potem na prowadzenie 5:2. Ostatecznie wygrała seta 6:3 po 58 minutach.

Gdy w drugiej partii odskoczyła na 2:0 wydawało się, że dalszy ciąg rywalizacji potoczy się szybciej, ale cztery kolejne gemy padły łupem Andreescu. Zaraz po tym serię trzech wygranych gemów odnotowała Polka, która wyszła dzięki temu na 5:4, ale wtedy przegrała nieoczekiwanie swój serwis.

Świątek doprowadziła do tie-breaka, a w nim była zdecydowanie lepsza. Prowadziła 4-0, a od stanu 4-1 rozstrzygnęła na swoją korzyść trzy kolejne wymiany i wygrała trwający dwie godziny i siedem minut mecz.

Teraz w pojedynku o miejsce w ćwierćfinale obrończyni tytułu spotka się w środę z Brytyjką Emmą Raducanu (rok temu w Stuttgarcie wygrała z nią w dwóch setach), która w drugiej rundzie wyeliminowała Magdę Linette.

Kilka godzin wcześniej Linette wywalczyła awans do ćwierćfinału gry podwójnej razem z amerykańską partnerką Cathy McNally. Pokonały w drugiej rundzie Amerykankę Desirae Krawczyk i Holenderkę Demi Schuurs 4:6, 6:1, 11-9. W super tie-breaku prowadziły 7-2, ale potem zrobiło się 7-8, a następnie przy 8-9 obroniły piłkę meczową.

Równolegle swój mecz w 1/16 finału rozpoczął Hubert Hurkacz, rozstawiony z numerem dziewiątym w drabince, który nieoczekiwanie przegrał z Amerykaninem Tommym Paulem 6:4, 2:6, 4:6. To oznacza pożegnanie Polaka z impreza ATP 1000 w Indian Wells, ponieważ wskutek kontuzji Grigora Dmitrowa, polsko-bułgarski duet musiał oddać walkowerem mecz drugiej rundy.

Wojna na Ukrainie

Oto kolejny przykład to o czym piszemy od początku wojny.

Kontrowersyjne zachowanie rosyjskiej tenisistki. 21-letnia Anastazja Potapowa paradowała po kortach w Dubaju w koszulce Spartaka Moskwa.

Będziemy wciąż zaznaczać, że haniebne jest to, że rosyjscy oraz białoruscy tenisiści grają w tenisowych imprezach. Skandalem jest to też, że dla innych tenisistów ważniejsze są pieniądze, niż to co dzieje się na Ukrainie z powodu agresji Rosji. Oni też mają „krew na rękach” niewinnych cywilów ukraińskich!

Zakazać natychmiast na dziesięciolecia brania udziału putinowskich sportowców w jakichkolwiek zawodach!

Warto także wykluczyć sportowców z innych krajów, m.in. z Iranu, Węgier, Turcji, Indii czy Chin. Te państwa albo pomagają Rosji w wysyłaniu broni albo blokują wejście Finlandii i Szwecji do NATO albo stanowczo nie sprzeciwiają się tej wojnie, ciągle kupują od Rosji gaz czy ropę, sprzedają jej broń, itd.