POLSKAŚWIAT

Incydent z afgańskimi uchodźcami na polsko-niemieckiej granicy. Tusk rozmawiał z Scholzem

w Osinowie Dolnym

Premier Donald Tusk odbył rozmowę z Kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w temacie niezgodnego z procedurami przerzucenia rodziny migrantów na teren Polski przez niemiecką policję.

– Mogę państwa uspokoić, że te wszystkie działania w Europie i w Polsce służą temu, żeby odzyskać pełną kontrolę nad naszą granicą i jestem przekonany, że osiągniemy sukces. Interweniowałem i rozmawiałem z Kanclerzem Scholzem. Zobowiązał się do szybkiego wyjaśnienia tej sprawy. Jak wiecie strona niemiecka przeprosiła za działanie niezgodne z procedurami – powiedział szef polskiego rządu.

Premier Donald Tusk zaznaczył, że ważniejsze od gestów i przeprosin jest to, żeby do tego typu sytuacji nie dochodziło w przyszłości.

Ten incydent już jest wykorzystywany do walki politycznej.

– Dzisiaj w Polsce mamy do czynienia z akcją polityczną ze strony PiS-u. Partii, która w ciągu jednego dnia ściągnęła więcej migrantów z Azji, Afryki, niż w przeciągu miesiąca przedostaje się nielegalnie przez wschodnią granicę. PiS ponosi pełną odpowiedzialność za ten kryzys migracyjny, za nieszczelną granicę i równocześnie czyni z tego pretekst, czy powód, żeby prowadzić bardzo brutalną kampanię przeciwko polskiemu rządowi. Bardzo sprzyjającą narracji putinowskiej – mówił Donald Tusk.

Premier zapewnił, że rząd będzie skutecznie walczył z nielegalną imigracją.

Komunikat Straży Granicznej

„Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan rozmawiał z prezydentem Policji Federalnej Niemiec dr. Dieterem Romannem. Tematem był incydent, do którego doszło 14 czerwca w Osinowie Dolnym (woj. zachodniopomorskie), gdzie niemiecka Policja pozostawiła pięcioosobową rodzinę Afgańczyków, której wcześniej odmówiono wjazdu na teren Niemiec.

Szefowie obu służb potwierdzili, że działania funkcjonariuszy niemieckiej Policji Federalnej nie odpowiadały przyjętym procedurom dotyczącym przyjmowania i przekazywania osób przez kraje sąsiednie, a sytuacja miała charakter incydentalny. Strona niemiecka wyraziła ubolewanie z powodu zaistniałego zdarzenia. Jak zapewnił Prezydent Policji Federalnej, wszyscy kierownicy inspekcji Policji Federalnej w Niemczech zostali pouczeni o tym, że takie postępowanie nie ma prawa się powtórzyć. Dodatkowo polska Straż Graniczna i Policja Federalna Niemiec będą współpracowały nad rozwiązaniami w obszarze wzajemnej komunikacji.

Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił również Prezydent Dyrekcji Policji Federalnej Niemiec w Berlinie Carsten Glade, wskazując na niedochowanie ustanowionych procedur przez podległych mu funkcjonariuszy.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button