Inauguracja V edycji przeglądu filmów o tematyce żydowskiej „Przestrzeń Obrazu”

29. Festiwal Kultury Żydowskiej

W dniach 22-26 czerwca zapraszamy na 5-tą już edycję projektu filmowego Przestrzeń Obrazu.

Historia Pewnego powrotu, który miał miejsce 21 stycznia 2015 roku. Jest to film, opowiadający historię brytyjskiego profesora Jonathana Webbera, który wraz z lokalną społecznością doprowadził do odbudowy i rekonsekracji cmentarza w Brzostku na Podkarpaciu. To film znamienny, zrealizowany przez Australijczyka, opowiadający historię Brytyjczyka na polskiej prowincji. To obraz współczesny i zaangażowany. Taka jest też Przestrzeń Obrazu – projekt w ramach którego pokazujemy najciekawsze filmy prezentowane na Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. Filmy pełne pasji, portretujące różne diaspory oraz Izrael. Szukamy tego co współczesne, żywe i poruszające, ale nie uciekamy od historii z której wyrasta teraźniejszość.

W tym roku przez 5 dni pokażemy 9 filmów. Przegląd zostanie zainaugurowany plenerowym pokazem filmu Roberty Grosman Kto napisze naszą historię, który odbędzie się przy ulicy Szerokiej na placu przed Starą Synagogą.

Przegląd jest jednym z wydarzeń towarzyszących 29. Festiwalowi Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Przestrzeń Obrazu (fot. org.)

Poniżej prezentujemy program wydarzenia:

22.06. Sobota , plener, godz.21
Kto napisze naszą historię
reż. Roberta Grossman, USA / Polska 2018, 97’, dokument fabularyzowany
Język: angielski, jidysz. Napisy: polskie, angielskie

Fabularyzowany dokument o historii Archiwum Ringelbluma, stworzonego w warszawskim getcie przez grupę historyków i społeczników Oneg Szabat, której celem było dokumentowanie wszelkich
aspektów życia w getcie, a później również sytuacji Żydów w okupowanym kraju i masowej zagłady narodu. W części fabularyzowanej wystąpili: Karolina Gruszka, Jowita Budnik, Piotr Głowacki i Wojciech Zieliński. Swojego głosu udzielił Ringelblumowi Adrien Brody.
Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej 2018: Nagroda Specjalna, San Francisco JFF 2018, Camerimage 2018

23.06, Niedziela
19.30 Etgar Keret. Oparte na prawdziwej historii
reż. Stephane Kaas, Rutger Lemm, Holandia 2017, 66’, dokument
Język: angielski, hebrajski. Napisy: polskie, angielskie

Niekonwencjonalna biografia pisarza stworzona przez dwóch zafascynowanych jego twórczością Holendrów. Zgłębiając fenomen opowiadań Kereta, twórcy spotykają się z przyjaciółmi, agentem, żoną, bratem i matką pisarza oraz nim samym i mieszają biograficzne fakty z książkową narracją, a powagę z absurdem. Film nominowany do nagrody Emmy w kategorii: najlepszy program poświęcony sztuce.
Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej 2018: Najlepszy Długi Dokument, San Francisco JFF 2018, Washington JFF 2018, Haifa FF 2018

21.00 JAK WYSZEDŁEM Z SZAFY: SEKRET NANI I POPIEGO
reż. Brandon Gross, Skyler Gross, Kanada 2017, 40’ dokument
Język: angielski. Napisy polskie

Roman (Popi) i Ruth (Nani) to para 95-letnich ocalałych z Zagłady, którzy przeżyli ze sobą 65 lat. Pod koniec życia mężczyzna postanawia wyjawić rodzinie, że jest gejem – sekret, który razem z żoną skrywali przez większość swojego pozornie idealnego małżeństwa. 
Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej 2018: Najlepszy Krótki Dokument, Toronto IFF 2018, UK JFF 2018

24.06. Poniedziałek
19.30 Polowanie
reż. Astrid Schult, Niemcy 2017, 74’, fabuła
Język: niemiecki. Napisy: polskie, angielskie

Thriller psychologiczny o pragnieniu zemsty, winie i karze. W środku śnieżnej zimy młoda dziewczyna, pozorując wypadek, dostaje się do domu 91-letniego byłego strażnika w obozie Auschwitz. Lena zmusza starca do przyznania się do popełnionych w młodości zbrodni. Mężczyzna zaczyna zaprzeczać i bierze za zakładniczkę swoją córkę. Rozpoczyna się gra, w której na jaw wyjdą skrywane przez lata sekrety.
Atlanta JFF 2018, Boston JFF 2018, UK JFF 2018

21.00 Ostatnia wieczerza
reż. Florian Frerichs, Niemcy 2017, 83’, fabuła
Język: niemiecki. Napisy: polskie

W dniu, w którym do władzy dochodzi Adolf Hitler, przy stole spotykają się członkowie niemiecko-żydowskiej, zasłużonej dla Niemiec rodziny Glicksteinów. Większość z nich, jak wielu Niemców w tamtym czasie, nie traktuje poważnie zagrożenia nazizmem. Nikt nie rozumie więc, dlaczego Lea pragnie opuścić kraj i osiąść w Palestynie. Co gorsza, młodszy brat Lei okazuje się być zagorzałym zwolennikiem ideologii narodowego socjalizmu. Tego wieczoru rodzina zaczyna się rozpadać, podobnie jak cały kraj.
Washington JFF 2018, LA JFF 2018, Berlin JFF 20

25.06 Wtorek
19.30 Bliskość
reż. Kantemir Bałagow, Rosja 2017, 118’, fabuła
Język: rosyjski, kabardyjski. Napisy: polskie

Koniec lat 90., małe kaukaskie miasteczko. Młoda para Żydów znika z weselnego przyjęcia. Następnego dnia rodzina otrzymuje żądanie okupu. Obdarzona buntowniczym charakterem siostra pana młodego musi poświęcić się, by ratować brata. Tytułowa bliskość okazuje się być nie tylko poczuciem lojalności wobec „swoich”, ale także ciasnotą i dusznością wspólnotowych więzi, z których trudno się wyzwolić.
Cannes IFF 2017 – Nagroda FIPRESCI, MFF Nowe Horyzonty 2017, Haifa IFF 2017, Montréal Festival of New Cinema 2017 – najlepsza aktorka (Daria Żowner), Sochi Open Russian Film Festival 2017 – najlepszy debiut.

21.00 Księgowy Auschwitz
reż. Matthew Shoychet, Kanada 2018, 78’, dokument
Język: niemiecki, angielski. Napisy: polskie, angielskie
Oskar Gröning, nazywany księgowym Auschwitz, w latach 1942-1944 strażnik obozu odpowiedzialny za selekcję mienia więźniów i zamordowanych, został oskarżony o pomoc w zgładzeniu 300 tysięcy Żydów. Kiedy w 2015 roku stanął przed sądem miał 94 lata. Jego proces stał się okazją do przypomnienia zbrodni Holokaustu w czasach odradzania się radykalnie prawicowych ugrupowań. Vancouver IFF 2018, Hot Docs IFF 2018, UK JFF 2018

26.06.Środa

19.30 BEN-GURION, EPilog
reż. Yariv Mozer, Izrael / Francja 2016, 70’
Język: angielski, hebrajski. Napisy: angielskie, polskie 

Odnaleziony i zmontowany po latach wywiad z Davidem Ben-Gurionem, urodzonym w Płońsku ojcem założycielem państwa Izrael, to wynik niezwykłego spotkania z młodym brytyjskim dziennikarzem. Doszło do niego w 1968 roku, w czasie, gdy odsunął się on od polityki i zamieszkał na pustyni Negew. W trakcie rozmowy, z charakterystycznym dla siebie błyskotliwym poczuciem humoru, Ben-Gurion rozlicza się z przeszłością, dzieląc się refleksjami na temat władzy i życia osobistego. Film daje unikalny wgląd w niezwykłą osobowość jednego z najważniejszych przywódców współczesnej historii, ujawnia kulisy jego politycznych decyzji i kreśli zaskakująco prawdziwą wizję przyszłości Izraela.
Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej 2017: Najlepszy Długi Dokument, Nagroda Izraelskiej Akademii Filmowej 2017 w kategorii „Najlepszy Dokument”, Toronto Jewish FF 2017, Boston Jewish FF 2017, UK Jewish FF 2017

21.00 Budapeszt Noir
reż. Éva Gárdos, Węgry 2017, 95’, fabuła
Język: węgierski. Napisy: polskie

Budapeszt, 1936 r. Widmo faszyzmu zostaje chwilowo odżegnane. Miasto ma jednak inne problemy. Cyniczny reporter Zygmunt Gordon natrafia na zwłoki młodej, eleganckiej Żydówki. Śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci odsłania wyjęty spod prawa światek burdeli, przemysłu pornograficznego i komunistów, prowadzący wprost do najwyższych urzędników w państwie.
UK JFF 2018, Boston JFF 2018, Toronto JFF 2018

Exit mobile version