Aż 566 małych gdańszczanek i gdańszczan przyszło na świat dzięki naszemu programowi In vitro
– Cieszę się, że tak wiele par mogło spełnić swoje marzenia o rodzicielstwie, korzystając z miejskiego projektu. Cieszę się Waszym szczęściem – napisała na swoim profilu FB Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Program wsparcia prokreacji dla mieszkańców Gdańska. Od kiedy działa?
Od czasu uruchomienia programu wsparcia prokreacji dla mieszkańców Gdańska na świat przyszło 566 dzieci. Program ten został uruchomiony w 2017 roku. Uchwała w sprawie jego rozpoczęcia została przyjęta 5 czerwca 2017 roku podczas sesji Rady Miasta Gdańska. Dzięki jego funkcjonowaniu, 9 lipca 2018 roku na świat przyszły pierwsze dzieci – dwie dziewczynki, bliźniaczki. Realizację programu zaplanowano do 2025 roku.
Jak mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, miasto zdecydowało się na uruchomienie programu, kiedy zamknięto rządowy program dofinansowania zabiegów in vitro.
– Rozpoczynając program, mówiliśmy o tym, że zastępujemy w tym zakresie program rządowy. Kiedy został on zamknięty, postanowiliśmy w naszym mieście zatroszczyć się o te obywatelki i tych obywateli miasta, którzy pragną być rodzicami – tłumaczyła prezydent Gdańska.
Od marca 2022 roku – dzięki uchwale radnych Miasta Gdańska – zwiększyła się liczba wykonywanych rocznie procedur z 300 do 400, wzrosła też kwota za jedną procedurę z 5 do 6 tysięcy złotych. Zwiększy to szanse mieszkańców naszego miasta, którzy chcą skorzystać z możliwości zostania rodzicami.
Dla kogo w Gdańsku zabiegi in vitro?
Przypomnijmy – z programu mogą korzystać kobiety zamieszkujące Gdańsk co najmniej od roku, są w przedziale wiekowym od 20 do 40 lat i zostały zakwalifikowane do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Maksymalna liczba zabiegów, do których przysługuje dofinansowanie to trzy zabiegi, jeśli wskutek pierwszego lub drugiego nie doszło do urodzenia dziecka.
Program wsparcia prokreacji mieszkańców Gdańska składa się z trzech części. Pierwszy moduł – edukacyjny – skierowany jest głównie do młodzieży szkół ponadpodstawowych, a skorzystanie z niego jest nieobowiązkowe. Nie jest też on w żaden sposób powiązany z korzystaniem z pozostałych modułów, a udział w zajęciach dla osób niepełnoletnich wymaga pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych. Drugi moduł – wsparcia psychologicznego adresowany jest do par borykających się z problemem bezpłodności oraz ich najbliższych. Trzeci z modułów – medyczny, obejmuje dofinansowanie leczenia niepłodności z wykorzystaniem procedury in vitro.
– Takie wsparcie osób, które mają trudności w zostaniu rodzicami to jest dla nas standard i satysfakcja – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. – Nasi mieszkańcy mają taką możliwość dzięki metodzie naukowej, która jest sprawdzona i skuteczna. Co do zwiększenia liczby procedur, coraz więcej jest par, które takiego wsparcia potrzebują. Patrzymy też, jak wygląda finansowanie tych procedur na rynku prywatnym, jak zmieniają się ceny, stąd podwyżka kwoty za jedną procedurę.
(UMG)