POZNAŃ

In vitro. 155 dzieci urodziło się w Poznaniu

In vitro w Poznaniu

Już 155 dzieci urodziło się dzięki miejskiemu programowi in vitro.

Pary, które chcą wziąć w nim udział i spełniają wymogi, mogą liczyć na 5 tys. zł wsparcia.

Miejski program in vitro ruszył w sierpniu 2017 roku i bardzo szybko okazał się sukcesem. Dzięki niemu w Poznaniu urodziło się już 155 dzieci, w tym 20 par bliźniąt. 204 kobiety zaszły w ciąże, z czego aż 26 – w ciąże mnogie. Tylko w tym roku przeprowadzono już 151 pełnych procedur in vitro.

By zdobyć wsparcie z miejskiego budżetu, trzeba wypełnić wniosek i złożyć go w jednej z trzech placówek, które biorą udział w programie. Do wyboru są: Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań, oraz Klinika Bocian.

Pary, które chcą skorzystać z programu, muszą też spełnić podstawowe warunki: powinny mieszkać na terenie Poznania i pozostawać w związku (małżeńskim lub partnerskim) oraz mieć udokumentowane wcześniejsze bezskuteczne leczenie niepłodności. Wiek kobiety musi mieścić się w granicach 20-43 lata.

Jeśli para spełnia wymogi formalne i przejdzie kwalifikację medyczną, wybrana przez nią klinika lub szpital wystawia orzeczenie lekarskie o stanie zdrowia. Następnie wniosek o wsparcie finansowe dla pary trafia do Urzędu Miasta Poznania. Dofinansowanie jest przyznawane według kolejności zgłoszeń.

Pary, które zakwalifikują się do programu, mogą liczyć na 5 tys. zł wsparcia – maksymalnie trzykrotnie (do trzech zabiegów). Mogą też starać się o trzykrotne dofinansowanie w wysokości 2 tys. zł do procedury adopcji zarodka – pod warunkiem, że poprzednia dofinansowana procedura zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka nie była skuteczna i nie urodziło się w jej wyniku dziecko.

Program będzie kontynuowany do 2020 roku. Na jego realizację miasto przeznaczy 1,8 mln zł na każdy rok trwania programu.

O projekcie

Poznań rozpoczął realizację programu leczenia niepłodności metodą pozaustrojowego zapłodnienia. Pary z Poznania w liczbie 367 będą mogły skorzystać z możliwości zapłodnienia metodą IN VITRO. Zadanie dofinansowane zostanie przez Miasto do 2020 roku.
(UMP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button