Dziś jeszcze szachowy świat patrzy na Bukareszt, gdzie odbywa się turniej Chess Classic Romania, ale już za tydzień najlepszy szachowy turniej na świecie będzie odbywał się w Warszawie.
18 maja w Centrum Konferencyjnym Polin, z udziałem dwóch polskich arcymistrzów Jana-Krzysztofa Dudy i Radosława Wojtaszka rozpocznie się turniej Rapid & Blitz Poland w ramach cyklu Grand Chess Tour 2022. Do Warszawy przyjedzie też legenda szachów, wielokrotny mistrz świata Garri Kasparow.
Oprócz Dudy i Wojtaszka o wygraną walczyć będzie wiele światowych gwiazd, m.in. Amerykanie Levon Aronian, Fabiano Caruana i Wesley So czy, Węgier Richard Rapport, czy były lider światowego rankingu Viswanathan Anand z Indii.
– Wolę grać właśnie w małym gronie w turnieju rozgrywanym turniejem kołowym, w którym jest ograniczona liczba zawodników i każdy gra z każdym. Można powiedzieć, że w ostatnim czasie najczęściej gram w takich turniejach. Lubię wyzwania, lubię silnych przeciwników – mówi Jan-Krzysztof Duda.
– Tu będą zawodnicy z pierwszej dziesiątki świata, więc nie stawiam sobie wielkich celów. Będę po prostu cieszył się z tego, że taka impreza, z takim sponsorem, jest rozgrywana w Polsce. Muszą osiągnąć tylko po prostu przyjemność z gry. Nie jest codziennością, że widzimy w Polsce Kasparowa, czy Ananda – dodaje Wojtaszek.
To kolejna wielka szachowa impreza, która trafiła do Polski. W grudniu ubiegłego roku w Warszawie odbyły się mistrzostwa świata w szachach szybkich i błyskawicznych. – Na mistrzostwach świata publiczność bardzo mi pomagała, choć przed turniejem trochę się tego obawiałem, bo przyzwyczaiłem się do grania poza Polską. Okazało się jednak, że to było pomocne i bardzo miłe, bo kilka razy dostałem oklaski – dodaje Duda.
Swoją wizytę w Polsce zapowiedział Garri Kasparow, legenda szachów, największy zawodnik w historii tego sportu. – Polska przeżywa obecnie istny szachowy renesans. Dzięki sukcesom Jana-Krzysztofa Dudy i innych polskich graczy, którzy rosną w siłę, szachy stają się coraz popularniejsze w Waszym kraju. Dlatego tym bardziej cieszę się, że organizator zdecydował się na to, by kolejny cykl Grand Chess Tour odbył się właśnie w Warszawie. Tak, Duda to wielki talent i ma niesamowity potencjał – mówi Kasparow, który w Polsce gościł rok temu, będąc gościem dorocznej imprezy szachowej w Ustroniu.
– Widzę rozwój szachów w Polsce i bardzo mnie to cieszy. Z wielką radością znów przyjadę do Polski – dodaje wybitny szachista.
Jan-Krzysztof Duda marzy o tym, by pójść drogą Kasparowa. W tym roku będzie miał możliwość wzięcia udziału w turnieju pretendentów do tytułu mistrza świata. Jego zwycięzca będzie rywalizował o tytuł z obecnym mistrzem Magnusem Carlsenem. Wszystkie starty podporządkowane są przygotowaniem do turnieju pretendentów.
– Trenuję bardzo dużo, ale oczywiście można też powiedzieć, że częścią treningu jest odpoczynek, więc wypalenie zawodowe jeszcze mi nie grozi. Czasami mam trochę czasu dla siebie na regenerację, co nie zmienia faktu, że codziennie trenuję królewską grę. Aktywność fizyczną też traktuję jako część treningu szachowego, ponieważ umiejętność utrzymywania stałego poziomu koncentracji jest bardzo ważna dla szachisty, a aktywność fizyczna bardzo temu sprzyja – tłumaczy Duda.
Zarówno Duda, jak i Wojtaszek podkreślają, że są zachwyceni niezwykle szybkim rozwojem szachów w Polsce.
– Dla mnie, jako osoby, która widzi, ile pracy wykonuje się w Polsce, by popularyzować szachy i jakie imprezy do nas trafiają, jest to naprawdę wspaniała wiadomość. Po mistrzostwach świata, które były w grudniu mamy znowu wielką imprezę. Dla mnie to na pewno przyjemność, że będę miał okazję zagrać przeciwko najlepszym, ale też wyzwanie. Gra w Polsce, szczególnie w mieście, w którym mieszkam, to wielka sprawa. To nie jest przypadek, że szachy u nas rosną w tempie zawrotnym. Naprawdę bardzo wiele osób zasługuje na szczególne uznanie, ale cieszę się przede wszystkim, że ta organizacja imprez idzie w parze z naszymi osiągnięciami – mówi Wojtaszek.
– Bardziej, niż na własnym rozgłosie zależy mi na popularyzowaniu szachów. Wiadomo, że szachy są trudne do przedstawienia w mediach, ponieważ sama gra jest dość trudna i może się wydawać z pozoru, że nieatrakcyjna. Cieszę się, że to się zmienia, że coraz więcej osób gra w szachy – dodaje Duda.
W puli nagród znajdzie się 175 tysięcy dolarów.
Turniej w Polin w Warszawie rozpocznie się 19 maja o godzinie 14.00 . Dziesięciu graczy rywalizować będzie tzw. systemem kołowym. Zwycięzca zarobi 40 tysięcy dolarów, a w puli nagród jest łącznie 175 tysięcy dolarów.