Iluminacje świąteczne rozbłysną we Wrocławiu. Będzie podłaźniczka i pająk

Wrocław

Wrocław zachwyca nocą dzięki iluminacjom, które oświetlają 120 obiektów dużej i małej architektury.

Lada dzień miasto będzie błyszczało jeszcze bardziej, bo 12 listopada rozpoczyna się montaż dekoracji świątecznych.

Gdy zapada zmierzch, iluminacje podświetlają: zabytkowe budynki, kościoły, mosty i kładki, fontanny, pomniki, murale czy ławki. Łączna liczba reflektorów i naświetlaczy to ponad 3,6 tys. szt., w tym blisko 700 LED. To dzięki nim spacer po Ostrowie Tumskim czy okolicach Rynku staje się magiczny.

Wizualizacja świątecznej iluminacji we Wrocławiu. Inspiracje – gwiazda kolędnicza (fot. ZDiUM)

Świąteczne iluminacje 2021 we Wrocławiu

W tym sezonie zimowym Wrocław zaprezentuje się w zupełnie nowej odsłonie. Motywem przewodnim tegorocznej iluminacji świątecznej będzie podłaźniczka i staropolska tradycja bożonarodzeniowa. W dekoracjach zobaczymy zatem motyw świątecznych pająków, słomianych gwiazd, papierowych łańcuchów i kul, a także tytułowej podłaźniczki. Kolorystyka dekoracji będzie opierała się na zestawie pięciu kolorów światła: białym zimnym, białym ciepłym, żółtym, bursztynowym oraz niebieskim.

– Montaż dekoracji rozpocznie się 12.11. W pierwszej kolejności będą to obszary zajmowane przez Jarmark Bożonarodzeniowy, który rozpoczyna się 19.11. Pozostałe dekoracje rozświetlą miasto w okolicach 6.12 i będą świeciły aż do końca stycznia 2022 r. – wyjaśnia Ewa Mazur ze ZDiUM.

Wizualizacja świątecznej iluminacji we Wrocławiu. Żyrandole – plac Kościuszki (fot. ZDiUM)

Ćwierć wieku tradycji

Tradycja świątecznego iluminowania najważniejszych wrocławskich placów, skwerów i ulic sięga 1996 roku, kiedy to po raz pierwszy w Rynku pojawiła się udekorowana choinka.

Z roku na rok obszar ten się rozrastał i pojawiało się coraz więcej dekoracji. Od ponad dekady obszar ten nie ogranicza się już do starówki i ścisłego centrum miasta. Przemyślane aranżacje pojawiają się już tradycyjnie na Nowych Żernikach, Psim Polu czy w okolicach Hali Stulecia.

Wizualizacja świątecznej iluminacji we Wrocławiu. Zawieszki na latarniach (fot. ZDiUM)

Czym jest podłaźniczka?

To słowiański pierwowzór choinki, królujący na polskich ziemiach aż do lat 20. XX w. Ścięte gałązki lub czubek świerka albo jodły podwieszano u sufitu i bogato dekorowano. Etnografowie wyróżnili trzy ozdoby bożonarodzeniowe, które uważa się za poprzedniczki choinki. To wspomniana podłaźniczka, a także światy i pająki. Podłaźniczka i świat są rdzennie polskie, pająki spotykane są na całym świecie. Świat to kula wykonywana z okrągłych opłatków w kolorze białym, różowym, zielonym i żółtym. Pająki, przypominające dzisiejsze żyrandole, wykonywane były ze słomy, symbolu urodzaju i szczęścia.

Na świąteczne dekoracje ZDiUM przeznaczy w tym sezonie ok. 1,5 mln zł. Motywy gwiazd, śnieżynek, podłaźniczek, kul i pająków zobaczymy tradycyjnie na przewieszkach nad jezdnią i słupach oświetlenia drogowego. Choinki pojawią się na Rynku, Nowym Targu, ryneczku Psiego Pola, Nowych Żernikach oraz pl. Grunwaldzkim. Dekoracje ledowe zawisną również po raz kolejny na naturalnie rosnącym drzewku przy ul. Dobrzyńskiej. Elementy iluminacji ozdobią też fontanny na placach Gołębim, Orląt Lwowskich oraz Jana Pawła II.
(UMW)

Exit mobile version