HOKEJREPREZENTACJA

IIHF Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie U20 Dywizji IB. Polska pokonała Estonię

Bytom

W niedzielę, 11 grudnia na lodowisku w Bytomiu rozpoczęły się IIHF Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie U20 Dywizji IB.

W premierowym meczu, po emocjonującym starciu, reprezentacja Polski pokonała Estonię 4:3 w dogrywce. Najlepszym zawodnikiem meczu był Krzysztof Maciaś, który zdobył dwie bramki. W poniedziałek o godz. 16:30 rozpocznie się spotkanie biało-czerwonych z Ukrainą.

Po pierwszej bezbramkowej tercji, początek drugiej należał do rywali, którzy strzelili dwa gole. Przy stanie 0:2 efektowną bramkę zdobył Krzysztof Maciaś, zawodnik w ostatnich miesiącach zadebiutował w seniorskiej reprezentacji Polski oraz w najwyższej klasie rozgrywkowej w Czechach w barwach HC Vitkovice. Utalentowany napastnik idealnie trafił w okienko po bardzo dobrym podaniu Eryka Schafera. Po zaledwie minucie i sześciu sekundach Biało-Czerwoni znowu mieli powody do radości. Adrian Gromadzki zaskoczył bramkarz Estonii, wyrównując stan meczu. Pod koniec drugiej tercji znowu klasę pokazał Krzysztof Maciaś, pewnie wykorzystując sytuację sam na sam z bramkarzem. W 52. minucie Estończycy wyrównali. Po 60. minutach było 3:3. W dogrywce zwycięską bramkę zdobył Michał Kusak.

– Kibice nas mocno dopingowali. Moją rolą jest pomagać drużynie w trudnych sytuacjach i strzelać gole. Indywidualne statystyki schodzą na dalszy plan, liczy się zwycięstwo. Szkoda tylko, że nie udało się wygrać za trzy punkty – mówił bohater spotkania Krzysztof Maciaś.

– Momentami nie poznawałem moich zawodników, za bardzo się stresowali. W szatni podziękowałem im jednak za walkę i zwycięstwo, bo takie spotkania jeszcze bardziej cementują zespół – zaznaczał trener Artur Ślusarczyk.

Przed spotkaniem odbyła się ceremonia otwarcia mistrzostw, w której udział wzięli Luc Tardif, prezydent Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF), Anders Larsson, chairman bytomskiego turnieju oraz prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. To pierwsza impreza hokejowa w Polsce, którą zaszczycił Tardif, najważniejsza osoba w światowym hokeju. W niedzielę rano przed rozpoczęciem turnieju w Bytomiu prezydent IIHF zwiedził Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, znajdującą się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W poniedziałek o godz. 16:30 rozpocznie się spotkanie biało-czerwonych z Ukrainą.

Polska – Estonia 4:3 po dogrywce (0:0, 3:2, 0:1, d. 1:0)

Krzysztof Maciaś 31, Gromadzki 32, Krzysztof Maciaś 40, Kusak 63 – Jogi 22, E. Potsinok 25, M. Potsinok 52

Polska: Klimowski – Kacper Maciaś, Wróbel; J. Ślusarczyk, Sterbenz, Krzysztof Maciaś – Kurnicki, Schafer; M. Kusak, Menc, Gromadzki – Stępień, Wilk; Wybiral, P. Kusak, Maćkowski – Chodor, Ciepielewski; Wawrzkiewicz, Sienkiewicz, Karasiński. Trener: A. Ślusarczyk

Estonia: Aganezovs – Holostov, Kookmaa; E. Potsinok, M. Potsinok, Lovkov – Kudeviita, Reinsalu; Kontseus, Turovski, Jogi – Velja, Mattik; Stepanov, Klein, Nevolainen – Proskurin, Tammeorg; Timofejev, Sildre, Burkov. Trener: Barkov