MOTOSPORT

II Igrzyska Sportów Motorowych w Marsylii. Dwa medale dla Polski

FIA Motorsport Games

Emilia Rotko i Karol Król wywalczyli dla Polski brązowy medal w karting slalomie podczas II Igrzysk Sportów Motorowych w Marsylii.

To drugi krążek dla naszej reprezentacji, po tym jak w sobotę, na podium w driftingu stanął również Jakub Przygoński. W niedzielę rywalizacja na torze Paul Ricard dobiegła końca.

Czwarty dzień FIA Motorsport Games rozpoczął się wczesnym rankiem od ćwierćfinałowych pojedynków w karting slalomie. Emilia Rotko i Karol Król jechali jak z nut i pewnie pokonali duet z Ukrainy. W półfinale przyszło im się zmierzyć z Belgami. Po pierwszych dwóch przejazdach rywale mieli cztery sekundy przewagi, ale koncertowa jazda Króla dała Polsce przewagę 10 sekund przed ostatnim pojedynkiem. Niestety naszej zawodniczce w czasie jazdy odsunął się fotel, przez co wypadła z toru i straciła sporo czasu. Belgowie wygrali różnicą jednej sekundy.

Igrzyska Sportów Motorowych FIA 2022. Emilia Rotko i Karol Król (fot. PZM)

– Zgłosiliśmy to oczywiście sędziom, bo karty dostarczali organizatorzy i sami nie mogliśmy w nich nic zmieniać. Powiedzieli jednak, że sobie wymyślamy i próbujemy oszukiwać. W pojedynku o trzecie miejsce z Estończykami problem powrócił zarówno u nas, jak i naszych rywali. Wówczas sędziowie zajęli się sprawą i powtórzyli nasz bieg. Niestety było już za późno na weryfikację półfinału – przyznała Rotko.

Walka o trzecie miejsce była zacięta, ale mimo wielu emocji, niepewności i przedłużającego się oczekiwania, nasi młodzi zawodnicy zachowali zimną krew. Tor pokonywali w doskonałym tempie i praktycznie bez błędów. Po ostatnim przejeździe Karola Króla w górę powędrowały ręce całej polskiej drużyny, która kibicowała duetowi kartingowców. Ich osiągnięcie jest o tyle wyjątkowe, że w Polsce tylko jeden klub szkoli zawodników do startów w slalomie, podczas gdy w Belgii i Niemczech (krajach finalistów) jest ich mnóstwo.

– Radość jest ogromna, bo choć chcieliśmy oczywiście walczyć o medale, nie spodziewaliśmy się przed wyjazdem, że będziemy tak konkurencyjni. Nasze umiejętności okazały się wystarczające, by wygrywać z krajami, które w karting slalomie rozdają karty na całym świecie. To wielka satysfakcja – przyznał Karol Król.

Rywalizację Polaków na FIA Motorsport Games w Marsylii zakończyli specjaliści od kartingowego sprintu. Borys Łyżeń (11 lat) – najmłodszy uczestnik całych igrzysk sportów motorowych – startował w kategorii junior z odległej pozycji ze względu na kraksę podczas jednego z wyścigów kwalifikacyjnych. Mimo to odrobił kilka pozycji i po 26 okrążeniach wpadł na metę jako 12. zawodnik.

Igrzyska Sportów Motorowych FIA 2022. Karting (fot. PZM)

W kategorii seniorów, Adrian Łabuda również zakończył ściganie na 12. miejscu, jadąc niemal cały wyścig tuż za plecami pierwszej dziesiątki.

Przed trzema laty, podczas I Igrzysk Sportów Motorowych w Rzymie, Polacy wywalczyli jeden srebrny medal w GT. Sięgnęli po niego Artur Janosz i Andrzej Lewandowski.

Start w Marsylii przyniósł dwa brązowe medale, czwartą lokatę Karola Basza i Marcina Jedlińskiego oraz świetny występ kwartetu w karting endurance (dopóki mieli do dyspozycji swój początkowy kart). Biało-czerwoni zaznaczyli swoją obecność wśród 72 nacji z całego świata.

Kolejna edycja FIA Motorsport Games za dwa lata w Walencji.

FIA Motorsport Games: pierwszy medal dla Polski, Jakub Przygoński na podium

W trzecim dniu Igrzysk Sportów Motorowych FIA w Marsylii reprezentacja Polski wywalczyła pierwszy medal. Kapitan naszej kadry, Jakub Przygoński sięgnął po brąz w driftingu. Blisko podium znaleźli się również Karol Basz i Marcin Jedliński, którzy zakończyli zmagania w GT na 4. miejscu.

Jakub Przygoński po doskonałych kwalifikacjach, na początek pokonał Fina Juhę Poytalaksoo. W kolejnej rundzie po długich obradach sędziów odprawił Gruzina Koduę Nodari i w półfinale spotkał się z Kriistapsem Blussem. Przejazd Łotysza w parze z Przygońskim został wyżej oceniony i to on awansował do finału. Polak stoczył natomiast zacięty bój z Estończykiem Kevinem Pesurem. Uciekając wykonał przejazd bliski perfekcji, a jadąc za rywalem świetnie odwzorował jego linię przejazdu. Dzięki temu wygrał pojedynek i wywalczył brązowy medal.

– Jestem bardzo szczęśliwy, że zdobyłem pierwszy medal dla Polski na Igrzyskach Sportów Motorowych. To był bardzo zacięty pojedynek, a moment, kiedy czekasz na decyzję sędziów zawsze jest bardzo emocjonujący. Radość jest tym większa, że ciężko pracowaliśmy na ten sukces, przygotowując w ostatnim czasie nowy samochód. Mój zespół wykonał świetną pracę i bardzo im za to dziękuję. Mam nadzieję, że ten medal zainspiruje moich kolegów z reprezentacji, żeby w swoich konkurencjach również powalczyli o podium dla Polski – powiedział Jakub Przygoński.

Igrzyska Sportów Motorowych FIA 2022. Kuba Przygoński (fot. PZM)

Podium, o którym wspomniał kapitan, o włos umknęło duetowi w GT. Marcin Jedliński rozpoczął główny wyścig GT i już na pierwszym okrążeniu został uderzony z tyłu przez jednego z rywali. Samochód obrócił się i choć Polak wrócił do ścigania, jechał na przedostatniej pozycji. Przed Karolem Baszem stanęło zadanie odrobienia strat i wywiązał się z niego perfekcyjnie, przesuwając się z 12 na 4. pozycję. Do podium zabrakło jednak czasu i szczypty szczęścia.
(PZM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button