POZOSTAŁE

Igrzyska Wolności 2020 w formule on-line. Maria Peszek i Agnieszka Holland dołączą do dyskusji

Igrzyska Wolności 2020 w Łodzi

Dwa i pół dnia rozmów z ludźmi kultury, biznesu i życia publicznego na żywo o demokracji, gospodarce, prawach człowieka, kulturze, edukacji i ochronie środowiska w czasach pandemii i po niej. 13 listopada ruszają Igrzyska Wolności.

W tym roku wyłącznie online i z ważną sekcją poświęconą zagadnieniem równości płci, praw kobiet i mniejszości.

Na arenach Igrzysk w tej części pojawią się m.in. Helena Dalli, Komisarz UE ds. równości; dziennikarka i pisarka Anna Dziewit-Meller, wielokrotnie nagradzana reporterka Justyna Kopińska, adwokatka Sylwia Grzegorczyk-Abram, aktywistki: Natalia Broniarczyk, Klementyna Suchanow i Margot. Będą rozmawiać m.in. o aborcji, perspektywach realizacji postulatów LGBT+ oraz znaczeniu płci w pandemii. W ramach międzynarodowego feministycznego POWER PANEL spotkają się polskie emigrantki z różnych stron Europy, angażujące się w obronę praw kobiet w kraju; dziennikarka Karolina Rogaska poruszy temat realiów pracy seksualnej w Polsce.

Swój udział w pozostałych dyskusjach dotyczących polityki, kultury, klimatu, edukacji, gospodarki i nowych technologii potwierdziły też m.in. reżyserki: Agnieszka Holland i Joanna Kos-Krauze, dziennikarski i publicystki: Anne Applebaum, Kamila Ceran; parlamentarzystki i polityczki: Sylwia Spurek, Agnieszka Pomaska, Małgorzata Tracz, Hanna Gill-Piątek, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Kamila Gasiuk-Pihowicz; naukowczynie i analityczki: Monika Sassatelli, Aleksandra Przegalińska, Weronika Michalak, Agnieszka Chłoń-Domińczak; twórczynie: Mira Marcinów, Dominika Słowik, Sabina Baral, Maria Peszek, humanitarystki: Janina Ochojska i Aleksandra K. Wiśniewska, businesswomen: Henryka Bochniarz, Ewa Łabno-Falęcka i wiele innych.

Igrzyska Wolności, odbywające się już po raz siódmy, to interdyscyplinarne forum kulturalne i intelektualne. Organizowane z myślą o kreowaniu twórczej przestrzeni dla spotkań ludzi kultury, biznesu i życia publicznego, jest areną dyskusji o najważniejszych wyzwaniach, przed jakimi stoją społeczeństwa Zachodu w XXI wieku.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji forum będzie: „Świat po pandemii”. Pandemia koronawirusa bardziej niż jakiekolwiek inne zjawisko od czasu lotu na Księżyc i II wojny światowej jest wydarzeniem ogólnoplanetarnym. W ciągu kilku miesięcy koronawirus uśmiercił dziesiątki tysięcy osób, zaraził miliony, ale przede wszystkim na wiele tygodni zamknął większość światowej gospodarki. Lockdown dotknął blisko 2,7 miliarda pracowników, co stanowi około 81% globalnej siły roboczej. Od wybuchu pandemii w USA po zasiłek zgłosiło się 16,8 milionów osób. Osiągnięcie tego poziomu bezrobocia w czasie kryzysu z 1929 roku zajęło 10 miesięcy – tym razem, zaledwie trzy tygodnie.

Dlatego warto ten nietypowy czas wykorzystać na refleksję i rozmowę, próbę wyznaczenia mentalnej ścieżki do nowej normalności – świata po pandemii. Koronawirus pełni funkcję globalnego stress-testu. Od tego, jak zdadzą ten egzamin państwa i ich instytucje zależy nie tylko ich pozycja globalna, ale też zaufanie obywateli. Czas realnej oceny przyjdzie, kiedy pierwszy szczyt zachorowań spadnie i rządy będą musiały skonfrontować się z bezprecedensowym załamaniem gospodarczym. Jak zmieni się nasza codzienność (praca, wypoczynek, rozrywka, życie prywatne), co przeniesie się już na stałe do sieci, a co uznamy za warte osobistego zaangażowania?

Jak oglądać?

Organizator udostępni na swojej stronie internetowej www.igrzyskawolnosci.pl pięć kanałów, na których będzie można śledzić bezpośrednie transmisje, oraz dwa z tłumaczeniami z i na język angielski. Wybrane streamingi trafią także do mediów społecznościowych. Wirtualny udział jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button