INNE

Igrzyska paraolimpijskie Tokio 2020. Biało-czerwoni z kolejnymi złotymi medalami

Tokio 2020

W Tokio trwają igrzyska paraolimpijskie.

3 września Polacy zdobyli cztery medale, w tym trzy złote.

Bieganowska-Zając wygrała bieg na 1500 m.

Mistrzyniami paraolimpijskimi zostały Natalia Partyka i Karolina Pęk w deblu w tenisie stołowym.

Karolina Kucharczyk w skoku w dal z nowym rekordem – 6,03 m. Polka wyprzedziła Rosjankę Aleksandrę Ruchkinę i Chorwatkę Mikelę Risotski.

Brązowy medal zdobył Macieja Lepiato w konkursie skoku wzwyż.

2 września srebro wywalczył Szymon Sowiński w strzelectwie w klasie SH1.

Z dystansu 25 m najlepszym okazał się Chińczyk Xing Huang, który zdobył złoty medal.

1 września Tomasz Jakimczuk i Rafał Czuper zdobyli brąz. W turnieju drużynowym w tenisie stołowym (kl. 1-2), grający na wózkach Polacy wywalczyli trzecie miejsce.

Tego dnia Róża Kozakowska zdobyła drugi medal na igrzyskach paraolimpijskich. W konkursie pchnięcia kulą z 7,37 dało jej to 2. miejsce.

Ukrainka Anastasia Moskalenko z 7,61 m ustanowiła nowy rekord świata.

Oliwia Jabłońska brązową medalistką w wyścigu na 400 m stylem dowolnym z czasem 4.33,20. Wygrała Kanadyjka Aurelie Rivard – pobiła rekord świata (4.24,08). Druga była Węgierka Bianka Pap (4.29,83).

31 sierpnia po kolejne medale sięgnęli: Lucyna Kornobys w pchnięciu kulą i Renata Kałuża w parakolarstwie.

Renata Kałuża zajęła 3. miejsce w konkurencji jazdy indywidualnej na czas na handbike’u.

16-kilometrów Polka przejechała w czasie 33:50,32. Pierwsza była Niemka Annika Zeyen, a druga Włoszka Francesca Porcellato.

Lucyna Kornobys zdobyła srebrny medal w finale pchnięcia kulą. Polka uzyskała 8,60 m. Zaś Chinka Lijuan Zou z 9,19 m pobiła rekord świata.

To już 23. krążek dla Polski na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. Nasi reprezentanci dotychczas wywalczyli sześć złotych, sześć srebrnych i jedenaście brązowych medali. W klasyfikacji generalnej znajdują się na 18. pozycji.

Dotychczasowe medale biało-czerwonych na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio:

3 września – „złota” Karolina Kucharczyk w skoku w dal.

3 września – Bieganowska-Zając wygrała bieg na 1500 m.

3 września – mistrzyniami paraolimpijskimi zostały Natalia Partyka i Karolina Pęk w tenisie stołowym.

3 września – brązowy medal zdobył Macieja Lepiato w konkursie skoku wzwyż.

2 września – srebro Szymona Sowińskiego w strzelectwie w klasie SH1.

1 września – Tomasz Jakimczuk i Rafał Czuper zdobyli brąz w tenisie stołowym.

1 września – Róża Kozakowska zdobyła srebro w konkursie pchnięcia kulą.

1 września – Oliwia Jabłońska brązową medalistką w wyścigu na 400 m stylem dowolnym.

31 sierpnia – srebro Lucyny Kornobys w pchnięciu kulą.

31 sierpnia – brąz Renaty Kałuży w parakolarstwie.

30 sierpnia – Marzena Zięba z brązowym krążkiem w wyciskaniu sztangi leżąc w kategorii +86 kg.

30 sierpnia – srebro zgarnął grający na wózku tenisista stołowy Rafał Czuper.

29 sierpnia – Piotr Kosewicz w rzucie dyskiem został mistrzem olimpijskim.

29 sierpnia – Patryk Chojnowski złotym medalistą w tenisie stołowym.

28 sierpnia – Natalia Partyka, Karolina Pęk i Maksym Chudzicki z brązowymi medalami w tenisie stołowym.

27 sierpnia – Róża Kozakowska w rzucie maczugą zdobyła złoty medal.

27 sierpnia – srebro w biegu na 100 m w klasie T47 zdobył Michał Derus.

27 sierpnia – po brąz w pchnięciu kulą w kategorii F55 sięgnął Lech Stoltman.

26 sierpnia – brązowy krążek Justyny Kozdryk w podnoszeniu ciężarów w kat. 45 kg.

25 sierpnia – Adrian Castro zajął drugie miejsce w szermierce kategorii B.

25 sierpnia – pierwszy medal dla Polski zdobyli Marcin Polak i jego pilot Michał Ładosz. Jest to brąz w kolarstwie torowym na 4000 metrów.

Paraolimpiada potrwa do 5 września. Do japońskiej stolicy pojechało 89 reprezentantów Polski w 12 dyscyplinach.