Igrzyska Europejskie 2023 – ceremonia zamknięcia [ZDJĘCIA]

Kraków

III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska zakończone.

W niedzielny wieczór, oficjalną Ceremonią Zamknięcia zakończyły się III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. Na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie ponad 20 tysięcy widzów oglądało taneczno-wokalny spektakl z udziałem setek tancerzy i gwiazd polskiej sceny. Symbolem finału wielkiego święta sportu było wygaszenie znicza z Ogniem Pokoju.

Pomysłodawcą Igrzysk Europejskich i jej organizatorem jest Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (European Olympic Committees). Organizacja mająca swoją siedzibę w stolicy Włoch, Rzymie, liczy 50 członków, którymi są narodowe komitety olimpijskie z całego kontynentu. Polskę w tym stowarzyszeniu reprezentuje istniejący już od 1919 roku Polski Komitet Olimpijski. Trzecia edycja była jednocześnie pierwszą, która odbyła się na terenie Unii Europejskiej. Wzięło w niej udział niemal 7000 sportowców, którzy na 26 arenach w 13 miastach rywalizowali o 253 komplety medali.

Ceremonię Zamknięcia otworzył film ukazujący piękno Małopolski – regionu będącego gospodarzem zmagań oraz taneczna etiuda, która nawiązywała do wartości, przyświecających sportowym zmaganiom.

Po odśpiewaniu hymnu narodowego przez chór z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii im. Karola Szymanowskiego pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego, na scenie wystąpiła „Mała Armia Janosika” – dziecięcy zespół muzyczny, wykonująca muzykę folkową i ludową zainspirowaną góralską kulturą Podhala. Po tym występie nastąpiła nastroju. Na płycie stadionu pojawili się najważniejsi aktorzy Igrzysk Europejskich. Sportowcy weszli na stadion w rytm muzyki.

Oficjalnie przemówienia poprzedziły występy „Motion Trio” oraz „Turnioków”, a także wykonany przez 74 pary tradycyjny „Krakowiak”. Następnie scenę przejęła Justyna Steczkowska, Future Folk i Sławek Uniatowski, wprowadzając wszystkich w nastrój zabawy i pozytywnej energii, którą wyzwalają sportowe zmagania.

W części oficjalnej jako pierwsi głos zabrali gospodarze III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023: marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.  

– Przez 12 dni byliśmy świadkami wielkich sportowych emocji. Z zachwytem i dumą patrzyliśmy na rywalizację najlepszych zawodników naszego kontynentu. Dziękujemy wszystkim, którzy swoimi wynikami uświetnili to wydarzenie, a szczególne podziękowania kierujemy do sportowców z Ukrainy. Dziękujemy również kibicom, wolontariuszom, pracownikom służb porządkowych i medycznych. Wasz uśmiech i pomoc były wizytówką Polski i naszego regionu. Wszyscy, którzy przyczynili się do organizacji III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 stanowią wspaniałą drużynę, bez której to wydarzenie na tak wysokim poziomie nigdy by się nie odbyło. We are unity! – podkreślił marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

– III Igrzyska Europejskiej pokazały światu piękno naszego miasta. Nie tylko takie, jakie widzimy w folderach, ale w różnych lokalizacjach. W Nowej Hucie, na Kolnej, czy obiektach AWF. Udowodniliśmy, że jesteśmy gotowi do organizacji wielkich wydarzeń sportowych – tych multidyscyplinarnych – nie tylko w randze mistrzostw Europy, czy świata w jednym sporcie. Bardzo dziękuję mieszkańcom, którzy okazali się gościnni i sprawili, że sportowcy, którzy odwiedzili nasze miasto chcą tu w przyszłości wrócić – powiedział Jacek Majchrowski.

– Dziękuję bardzo – rozpoczął swoje przemówienie po polsku Spyros Capralos – to było wielkie wyzwanie i nigdy wcześniej nie zdarzyło się by tyle miast było areną tak dużego wydarzenia sportowego. Dziękuję i gratuluję wszystkim tym miastom za to, że podzieliliście się z nami pięknem Waszego Domu.  Specjalne podziękowania kieruję do wolontariuszy – to Wy jesteście ucieleśnieniem ducha Igrzysk Europejskich – dziękuję za Waszą postawę i zaangażowanie. Dziękuję też Polakom! „Zawsze będziesz w naszych sercach. Dziękuję Polsko” – zakończył również po polsku prezydent Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich, oficjalnie zamykając III Igrzyska Europejskie w Krakowie i Małopolsce.  

Po oficjalnych przemówieniach, na środku płyty pojawiło się kilkuset wolontariuszy, a cały stadion za pośrednictwem ekranów i transmisji na żywo, przeniósł się do oficjalnej strefy kibica w Krakowie, gdzie nastąpiło wygaszenie znicza z Ogniem Pokoju. Tej symbolicznej i podniosłej chwili towarzyszył, specjalnie skomponowany na igrzyska utwór „Pieśń Pokoju” wykonana przez Andrzeja Lamperta.

Kolejne kwadranse wypełniły występy Karoliny Leszko, Sary James, Dody, Haliny Mlynkovej, Julii Belej, Viki Gabor oraz zespołu Pectus. Cały wieczór zamknęło widowisko świetlne, które było zarazem ostatnim akcentem Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Gospodarza kolejnej edycji tego sportowego święta poznamy już w październiku podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich.

Wg organizatora…

Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 dobiegają końca. Przez ostatnie dwa tygodnie Polska gościła 6432 sportowców, do których trafiło 1626 sztuk medali, zdobytych w 29 dyscyplinach. Polskę na arenie zmagań reprezentowało 374 zawodników, którzy wywalczyli 49 medali.

W niedzielę 2 lipca rozdane zostały ostatnie medale. Zmagania z trybun śledziło ponad 170 tysięcy kibiców (skąd te dane? Z kosmosu? – sic!), którzy dopingowali swoich bohaterów na 26 arenach w 13 miastach. 

Od strony organizacyjnej Igrzyska wspierało około 4500 wolontariuszy, 1000 pracowników straży pożarnej, 14 000 pracowników służb porządkowych, 1000 policjantów oraz 1200 pracowników obsługi technicznej. Z aren, na żywo zmagania sportowców relacjonowało 776 dziennikarzy (kolejne kłamstwo! Dawanie byle komu akredytacji, tj. wszystkim. Przypominamy, że w Polsce nie ma mediów. Żenujące zachowanie w stosunku do nasze redakcji, itp.). Igrzyska Europejskie to również ponad 500 godzin transmisji telewizyjnej oraz ponad 1000 godzin streamingu.

Exit mobile version