Historyczny sukces dla polskiej koszykówki. Anwil Włocławek triumfuje w FIBA Europe Cup

Koszykówka

Historyczny sukces Anwilu Włocławek!

Brązowi medaliści Basket Ligi w drugim meczu finałowym pokonali Cholet Basket 80:78 i tym samym zwyciężyli w rozgrywkach FIBA Europe Cup.

Początek spotkania układał się po myśli drużyny z Energa Basket Ligi, która po trójce Victora Sandersa miała nawet pięć punktów przewagi. Gospodarze dość szybko doprowadzili jednak do wyrównania, a po późniejszym rzucie Dominica Artisa nawet prowadzili. Ostatecznie jednak dzięki akcjom Lee Moore’a i Michała Nowakowskiego po 10 minutach było 18:20. W drugiej kwarcie zespół z Francji zaczął budować przewagę, w czym pomagał niezawodny Artis. Po jego kolejnej trójce byli już lepsi aż o siedem punktów. Włocławianie starali się walczyć o lepszy wynik, chociaż nie do końca się to udawało. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 42:37.

W kolejnej części meczu zespół trenera Przemysława Frasunkiewicza krok po kroku zmniejszał straty. Do remisu doprowadzał Josip Sobin, a po chwili trafieniem z dystansu przewagę dawał Phil Greene. Spotkanie było niesamowicie zacięte i między innymi dzięki zagraniu Luke’a Petraska po 30 minutach było 57:58. W czwartej kwarcie przyjezdni uciekali nawet na cztery punkty dzięki trójce Lee Moore’a. Sytuacja była wyrównana, ale Anwil w końcówce był pewny siebie, a dodatkowo niezwykle ważne rzuty wolne trafiali Sanders, Łączyński oraz Petrasek. Ostatecznie brązowi medaliści Basket Ligi wygrali 80:78 i sięgnęli po FIBA Europe Cup! To duży, historyczny sukces dla polskiej koszykówki.

Włocławianie są pierwszym polskim zespołem, który sięgnął po międzynarodowe trofeum.
Rottweilery pojechały do Francji z czteropunktową zaliczką. W Hali Mistrzów zwyciężyły rywala 81:77.