FILM I SERIALE

Historia, która wstrząsnęła Polską. Gwiazdy na premierze filmu „Lokatorki” [ZDJĘCIA]

Uroczysta premiera filmu

W warszawskim kinie odbyła się uroczysta premiera „Lokatorki” w reżyserii Michała Otłowskiego.

Film jest zainspirowany prawdziwą historią – tragiczną śmiercią działaczki lokatorskiej Jolanty Brzeskiej. Morderstwo, za które do tej pory nikt nie poniósł kary, wstrząsnęło polską opinią publiczną i nagłośniło reprywatyzacyjne nadużycia.

Na premierze nie mogło zabraknąć więc działaczy, którzy od lat domagają się sprawiedliwości dla kobiety, która za walkę o prawa lokatorów poniosła najwyższą cenę. Aktywiści pozowali na presswallu z transparentami poświęconymi Brzeskiej. Na uroczystej premierze pojawiła się również córka tragicznie zmarłej – Magdalena, która od początku angażowała się w projekt „Lokatorki” dostarczając twórcom niezbędnych informacji i wspierając ich na każdym etapie powstawania produkcji.

Magdalena Brzeska ze sceny podziękowała osobom, które wspierały ją przez lata walki o sprawiedliwość dla matki, a także twórcom oraz ekipie „Lokatorki”: Podczas projekcji płakałam. Widziałam swoje życie, widziałam swoją mamę i jej emocje. Mam nadzieję, ze dzięki temu filmowi ktoś zobaczy, że po drugiej stronie jest człowiek – nie tylko jakaś kamienica, nie tylko metry kwadratowe, które można sprzedać, tak jak na Nabielaka – za milion złotych. Tyle warte było życie mojej mamy – powiedziała ze sceny.

Na czerwonym dywanie, obok reżysera, pozowały gwiazdy produkcji: Sławomira Łozińska, Irena Melcer, Barbara Jonak, Tomasz Sapryk, Maria Mamona i Sylwia Juszczak-Krawczyk. Wśród gości pojawiło się liczne grono działaczy społecznych oraz przedstawicieli świata mediów i show-biznesu, między innymi: Joanna Kulig, Mikołaj Krawczyk, Karolina Pajączkowska, Agata Załęcka, Agnieszka Kawiorska, Robert El Gendy, Julia Chatys i wielu innych. „Lokatorka” pojawi się na ekranach kin już 3 grudnia.

„Lokatorka” – oficjalny zwiastun

Poruszający dramat sensacyjny, inspirowany do dziś niewyjaśnioną sprawą śmierci warszawskiej aktywistki – Jolanty Brzeskiej. Film odsłania kulisy funkcjonowania i metody działania tzw. mafii reprywatyzacyjnej, dla której niechciani lokatorzy stanowią wyłącznie „ludzką wkładkę” do przejmowanych siłą kamienic, a dramaty ich mieszkańców są niczym wobec walki o wpływy i niewyobrażalne pieniądze. W obsadzie produkcji występują, m.in. Irena Melcer („Kamienie na szaniec”), Leszek Lichota („Wataha”), Jan Frycz („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”), Sławomira Łozińska („Dług”), Piotr Głowacki („1800 gramów”), Kamil Nożyński (serialowy hit „Ślepnąc od świateł”) oraz Andrzej Grabowski („PitBull”). „Lokatorka” obnaża prawdę na temat szokującego procederu, w wyniku którego w samej tylko Warszawie zreprywatyzowano ponad 4000 nieruchomości, wartych 20 miliardów złotych, a 50 tysięcy osób – uznanych za zbędny balast – pozbawiono dachu nad głową. To również film o tych, którzy próbując przeciwstawić się „czyścicielom kamienic” oraz bezwzględnemu układowi polityki, przestępczości i biznesu, musieli ponieść najwyższą cenę.

Spokój mieszkańców kamienicy na warszawskim Mokotowie burzy pojawienie się rzekomego, prawnego właściciela budynku. Stosując bezwzględne metody, mężczyzna zaczyna zmuszać kolejne rodziny do wyprowadzki. Najbardziej zdeterminowana w walce o prawo do swego mieszkania jest Janina Markowska (Sławomira Łozińska). Kobieta nie zamierza opuścić domu, w którym jej rodzina mieszka od ponad 70 lat. Kiedy jednak obiekt pustoszeje, a Janina znika w tajemniczych okolicznościach, policja rozpoczyna dochodzenie. Prowadzi je stojąca na czele specgrupy oficer – Anna Szerucka (Irena Melcer). Kolejne poszlaki naprowadzają funkcjonariuszkę na trop intrygi, w którą zamieszani są politycy, agenci dawnych służb oraz wysoko postawieni członkowie palestry. Rozpoczyna się nierówna walka z układem, której stawką jest życia oraz prawa wyrzucanych na bruk mieszkańców.

Obsada: Irena Melcer („Powidoki”, „Kamienie na szaniec”), Sławomira Łozińska („Dług”, „Daleko od szosy”), Barbara Jonak („Szadź”, „Boże Ciało”, „Zabawa, zabawa”), Piotr Głowacki („Mistrz”, „Bogowie”, „Plneta Singli”), Tomasz Sapryk („Sztuczki”, „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”), Tomasz Oświeciński („Pitbull. Nowe porządki”, „Botoks”, „Fighter”), Kamil Nożyński („Ślepnąc od świateł”), Marcin Czarnik („Wesele”, „Artyści”, „Mistrz”), Maria Mamona („Zaćma”, „Układ zamknięty”)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button