TRÓJMIASTO

Gyddanyzc nową nazwą skweru w Gdańsku

Gyddanyzc - najstarsza nazwa miasta

W czwartek, 25 kwietnia uchwałę w sprawie nadania nowej nazwy skwerowi przy kościele Św. Brygidy podjęli gdańscy radni.

Plac, który wcześniej nosił nazwę ks. Henryka Janowskiego, będzie nazywał się Skwer Gyddanyzc. Nazwa, choć trudna do wymówienia nie powinna budzić kontrowersji, oznacza najstarszą znaną formę zapisu: Gdańsk.

Skwer leżący w kwartale ulic Katarzynki, Stolarskiej, Brygidki i Mniszki od 2011 roku nosił imię ks. Henryka Jankowskiego. Po kontrowersjach związanych z podejrzeniem ks. Jankowskiego o pedofilię, decyzją gdańskich radnych przestał on być patronem skweru przy kościele św. Brygidy.

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta radni pochylili się nad uchwałą w sprawie nadania nazwy Skwer Gyddanyzc. Z wnioskiem o nadanie takiej nazwy wystąpił Prezydent miasta Gdańska. Za przyjęciem uchwały głosowało 19 radnych, przeciwko było 5, zaś 7 radnych wstrzymało się od głosu.

W uzasadnieniu czytamy, że proponowanej nazwy nie da się uznać za niehistoryczną, a więc nie uszczupli ona skarbu gdańskiego nazewnictwa, tylko go wzbogaci. Pomysłodawcą nadania takiej nazwy jest profesor Andrzej Januszjtis.

Nazwa Gyddanyzc z dopiskiem urbs (łac. miasto), pojawiła się po raz pierwszy w „Żywocie Św. Wojciecha”, spisanym przez Jana Kanapariusza na przełomie X i XI wieku. Zgodnie z zapisami benedyktyńskiego mnicha, Św. Wojciech miał przebywać w „urbs Gyddanyzc” w 997. Stąd przekonanie, że już wtedy Gdańsk był miastem. Z tego też powodu ten właśnie rok przyjmuje się jako historyczną datę od której liczy się istnienie Gdańska jako miasta.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button