Gwiazdy 100-lecia PZN. Małysz przed Stochem. Wręczenie odznaczeń. Wzruszona Kowalczyk ZDJĘCIA

100-lecie PZN

W Małej Hali krakowskiej Tauron Areny odbyły się główne obchody 100-lecia istnienia Polskiego Związku Narciarskiego.

Swoją obecnością święto polskiego narciarstwa uświetnił prezydent RP Andrzej Duda.

W czasie gali ogłoszono wyniki Plebiscytu na Gwiazdę 100-lecia PZN. Wybierano w dwóch kategoriach kobiet i mężczyzn. Wśród pań triumfowała Justyna Kowalczyk. Na podium znalazły się jeszcze siostry Tlałki – Małgorzata i Dorota. Z kolei u panów rywalizacja była bardzo zacięta. Ostatecznie triumfował Adam Małysz przed Kamilem Stochem i Wojciechem Fortuną.

PZN przypomniał przy okazji, że przez te 100 lat działalności wychował 15 medalistów igrzysk olimpijskich, Polacy aż 35 razy stawali na podium mistrzostw świata i zdobyli 12 Kryształowych Kul za wygrane w klasyfikacjach Pucharu Świata.

„Gwiazdami 100-lecia Polskiego Związku Narciarskiego” zostali: Justyna Kowalczyk oraz Adam Małysz. Wielokrotni medaliści igrzysk olimpijskich czy mistrzostw świata zostali uroczyście wyróżnieni podczas specjalnej gali zorganizowanej w Krakowie.

Na spotkaniu najważniejszych osób w polskim narciarstwie pojawił się również gość – Andrzej Duda. Prezydent RP wręczył odznaczenia państwowe narciarzom oraz osobom zasłużonym dla polskiego narciarstwa. Wśród uhonorowanych byli nie tylko mistrzowie z przeszłości (np. Wojciech Fortuna), ale i również czynni nadal sportowcy (Kamil Stoch, Dawid Kubacki czy Maciej Kot).

Wyniki plebiscytu „Gwiazda 100-lecia PZN”

Kobiety

1. Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie)
2. Małgorzata Tlałka-Długosz (narciarstwo alpejskie)
3. Dorota Tlałka-Mogore (narciarstwo alpejskie)
4. Sylwia Jaśkowiec (biegi narciarskie)
5. Helena Marusarzówna (narciarstwo alpejskie)
6. Jagna Marczułajtis-Walczak (snowboard)
7. Barbara Grocholska-Kurkowiak (narciarstwo alpejskie)
8. Stefania Biegun (biegi narciarskie)
9. Paulina Ligocka-Andrzejewska (snowboard)
10. Weronika Budny (biegi narciarskie)

Mężczyźni

1. Adam Małysz (skoki narciarskie)
2. Kamil Stoch (skoki narciarskie)
3. Wojciech Fortuna (skoki narciarskie)
4. Józef Łuszczek (biegi narciarskie)
5. Stanisław Marusarz (skoki narciarskie / kombinacja norweska / narciarstwo alpejskie)
6. Dawid Kubacki (skoki narciarskie)
7. Franciszek Gąsienica-Groń (kombinacja norweska)
8. Bronisław Czech (narciarstwo alpejskie / skoki narciarskie)
9. Andrzej Bachleda-Curuś (narciarstwo alpejskie)
10. Piotr Fijas (skoki narciarskie)

– Życzę kolejnych stu lat rozwoju polskiego narciarstwa. Bardzo bym chciał, żebyśmy pozostali przy tych sukcesach, jakich świadkami jesteśmy w ostatnich latach. Chciałbym jednak też, żebyśmy zaczęli odnosić sukcesy także w narciarstwie alpejskim. I bardzo o to proszę – mówił prezydent, który przyznał też odznaczenia wybitnym osobom związanym z narciarstwem.

Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej, za osiągnięcia sportowe i działalność w rozwoju sportów zimowych Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowani zostali pośmiertnie Bronisław Czech i Helena Marusarzówna.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz upowszechniania sportu Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowani zostali: Andrzej Bachleda-Curuś, Zbigniew Banet, Wojciech Fortuna, Marek Siderek i Jan Szturc.

Za wybitne osiągnięcia sportowe, za zasługi w działalności na rzecz propagowania i krzewienia kultury fizycznej Krzyżem oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowany został Kamil Stoch. Z kolei Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali Maciej Kot i Dawid Kubacki.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowani zostali: Zbigniew Klimowski, Zbigniew Stępień i Grzegorz Twardoch.

Za osiągnięcia sportowe i promowanie Polski na świecie Złoty Krzyż Zasługi otrzymała Dorota Tlałka-Mogore.

Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali: Jarosław Konior, Krystyna Mądry i Jacek Żaba. Z kolei Brązowe Krzyże Zasługi wręczono: Łukaszowi Gębali, Lucjanowi Morajdzie, Józefowi Przybyle, Kacprowi Skrobotowi, Jarosławowi Smajdorowi, Grzegorzowi Sobczykowi, Stanisławowi Szymanikowi i Ewie Włodydze.

Przed galą na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie rozegrane zostały narciarskie sprinty z okazji 100-lecia związku, które poprzedziły gry i zabawy dzieci na śniegu oraz na nartach biegowych.

Polski Związek Narciarski jest jednym z największych i najbardziej utytułowanych związków sportowych w Polsce. PZN założony został 26 grudnia 1919 roku i w tym roku przypada 100-lecie jego działalności.

Uroczyste wręczenie odznaczeń na gali 100-lecia PZN

Podczas tego wieczoru wręczone zostały odznaczenia państwowe, resortowe, złote medale Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz odznaki Członka Honorowego PZN. W obchodach 100-lecia Polskiego Związku Narciarskiego wziął udział prezydent Andrzej Duda, który wręczył odznaczenia państwowe wybitnym sportowcom oraz osobom zasłużonym dla polskiego narciarstwa.

Na początku gali z okazji 100-lecia PZN uroczyście wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, który w 100-letniej historii Polskiego Związku Narciarskiego wielokrotnie, dzięki wspaniały sukcesom biało-czerwonych, grany był podczas ceremonii medalowych na najważniejszych sportowych wydarzeniach takich jak Zimowe Igrzyska Olimpijskie czy Mistrzostwa Świata. Następnie dzięki filmowi „Medaliści olimpijscy PZN” powróciliśmy do przeszłości i raz jeszcze przeżyliśmy piękne chwile, oglądając wielkie sukcesy reprezentantów Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Po chwili wspomnień i wzruszeń wyróżnione zostały osoby, które w szczególny sposób zapisały się w historii PZN oraz przyczyniły się do upowszechniania zimowych dyscyplin.

Jako pierwsza przeprowadzona została ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych. Z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia przyjęli najlepsi polscy skoczkowie, członkowie sztabu szkoleniowego oraz osoby zasłużone na rzecz rozwoju sportów zimowych.

Podczas uroczystej gali 100-lecia Polskiego Związku Narciarskiego odznaczeni zostali:

za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia sportowe
oraz działalność na rzecz rozwoju sportów zimowych
                                 
KRZYŻEM WIELKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

pośmiertnie    
Bronisław Czech
Helena Marusarzówna
 
za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Andrzej Bachleda-Curuś
Zbigniew Banet
Wojciech Fortuna
Marek Siderek
Jan Szturc

za wybitne osiągnięcia sportowe, za zasługi w działalności na rzecz propagowania i krzewienia kultury fizycznej

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Kamil Stoch

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Maciej Kot
Dawid Kubacki

za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Aleksandra Pustołka 
Małgorzata Tlałka-Długosz

za zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Zbigniew Klimowski
Zbigniew Stępień
Grzegorz Twardoch

za osiągnięcia sportowe i promowanie Polski na świecie

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

obywatelka Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Francuskiej Dorota Tlałka-Mogore

za zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu 

SREBRNYM  KRZYŻEM ZASŁUGI

Jarosław Konior
Krystyna Mądry
Jacek Żaba

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Łukasz Gębala
Lucjan Morajda
Józef Przybyła
Kacper Skrobot
Jarosław Smajdor
Grzegorz Sobczyk
Stanisław Szymanik
Ewa Włodyga

Następnie odznaczenia resortowe wręczył Jacek Osłuch – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz Pełnomocnik Rządu ds. Infrastruktury Sportowej.

Złotą odznakę „Za zasługi dla sportu” – MSiT otrzymali:

1. Andrzej Ruchała
2. Kazimierz Długopolski

Srebrną odznakę „Za zasługi dla sportu” – MSiT otrzymali:

1. Konrad Wełpa
2. Jerzy Woyna-Orlewicz

Brązową odznakę „Za zasługi dla sportu” – MSiT otrzymali:

1. Małgorzata Ruchała
2. Jarosław Hulawy
3. Piotr Kapustianyk
4. Krzysztof Horecki
5. Izabela Wysocka

Kolejno złote medale „Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego” wręczył medalistom Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Złote medale otrzymali:
1. Wojciech Fortuna
2. Adam Małysz
3. Justyna Kowalczyk
4. Maciej Kot
5. Kamil Stoch
6. Dawid Kubacki

PKOl złote medale „Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego” przyznał również nieobecnym tego wieczoru w Krakowie: zawodnikom Stefanowi Huli i Piotrowi Żyle oraz trenerom Łukaszowi Kruczkowi i Aleksandrowi Wierietielnemu.

Sprinty na śniegu z okazji 100-lecia Polskiego Związku Narciarskiego

W sobotę, 21 września 2019 roku na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie rozpoczęto obchody 100-lecia Polskiego Związku Narciarskiego. Tego dnia na stadionie krakowskiego AWF-u odbyły się zawody na śniegu z okazji setnych urodzin Związku, podczas których biegacze narciarscy rywalizowali w sprincie. Zmagania narciarzy podziwiały dwie znakomite polskie biegaczki – multimedalistka Justyna Kowalczyk oraz brązowa medalistka w team sprincie z Falun Sylwia Jaśkowiec, a także trener Edward Budny. 

Zawody sprinterskie obserwował również Apoloniusz Tajner, który na zakończenie wręczył statuetki najlepszym biegaczom i biegaczkom sobotniej rywalizacji. – W 100-lecie Polskiego Związku Narciarskiego chcieliśmy wprowadzić akcent śniegowy, dlatego zdecydowaliśmy się na organizację zawodów w biegach narciarskich. Wszystko to było możliwe dzięki naszej współpracy z firmą Supersnow. Dzięki nowoczesnym urządzeniom wyprodukowano odpowiednią ilość śniegu i na stadionie krakowskiego AWF-u powstała 120-metrowa trasa biegowa – opowiada Apoloniusz Tajner, Prezes PZN. – Cieszymy się, że z okazji 100-lecia Związku pojawił się biały akcent i rozegraliśmy fajne zawody na śniegu, dzięki którym biegacze mogli cieszyć się we wrześniu zabawą na nartach – podkreśla Prezes Tajner.

W ceremonii wręczenia nagród wzięła udział również Justyna Kowalczyk, która pochwaliła pomysł organizacji zawodów sprinterskich z okazji 100-lecia Związku. – Super, że Polski Związek Narciarski stworzył taką atrakcję zarówno dla dzieci, jak i również tych starszych zawodników. Było to bardzo fajne widowisko i super, że biegacze mogli się tutaj pościgać. Startowały także kadrowiczki i widziałam, że również dobrze się bawiły – zaznacza Justyna Kowalczyk.
(org.)

Exit mobile version