POLITYKAŚWIAT

Grupa Wyszehradzka o bezpieczeństwie. Mariusz Błaszczak spotkał się z szefami resortów obrony V4

Grupa Wyszehradzka

W czwartek na Słowacji odbyło się spotkanie szefów resortów obrony V4, podczas którego ministrowie omówili rezultaty ostatniego szczytu NATO w Brukseli oraz bieżące europejskie inicjatywy w sferze obrony i bezpieczeństwa.

Podczas obrad szef MON podkreślał, że solidarność Grupy Wyszehradzkiej jest kluczowa, aby móc właściwe realizować wspólne projekty. Minister Błaszczak poinformował również partnerów o swoim spotkaniu z Jamesem Mattisem i o staraniach, aby rozszerzyć obecność wojskową USA w Polsce.

– W kwestiach bezpieczeństwa i wzmocnienia zdolności obronnych jesteśmy zgodni. To są priorytety naszych wszystkich rządów i kierujemy nasze wysiłki, żeby zdolności obronne były coraz większe – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po spotkaniu z ministrami obrony państw Grupy Wyszehradzkiej.

– Było to bardzo owocne spotkanie. Rozmawialiśmy na temat zacieśnienia współpracy pomiędzy naszymi państwami. (…) Tak jak zostało wcześniej powiedziane, jesteśmy gotowi do tego, żeby przyjąć znowu obowiązki związane z Wyszehradzką Grupą Bojową w 2023 roku – powiedział minister.

W agendzie spotkania znalazły się także tematy dotyczące projektów realizowanych w ramach PESCO.

– Rozmawialiśmy także na temat naszych wysiłków związanych z wykorzystaniem funduszy europejskich, szczególnie w programie PESCO. Jesteśmy zgodni, co do tego, że te programy powinny uzupełniać nasze wysiłki związane z funkcjonowaniem w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego – zaznaczył M. Błaszczak.

Jednym z tematów były także sprawy związane z infrastrukturą. Jak podkreślił szef MON projekt Via Carpatia może być m. in. wykorzystywany do celów wojskowych. Z całą pewnością przyniesie korzyści dla rozwoju państw V4 i wzmocni te państwa jeżeli chodzi o zdolności obronne. Minister zaznaczył, że dzięki projektowi wzdłuż wschodniej flanki będzie można stworzyć oś transportową. Podkreślił, że Via Carpatia cieszy się poparciem u naszych amerykańskich partnerów.

Minister Błaszczak podziękował sojusznikom za ich zaangażowanie i wkład w stworzenie Dywizji Północny Wschód w Elblągu. Przedstawiciele i oficerowie wszystkich państw Grupy Wyszehradzkiej są w tym dowództwie.

– To jest nasz wspólny sukces. 5 i 6 grudnia nastąpi certyfikacja tego dowództwa. (…) Jestem przekonany, że wspólnie możemy osiągnąć bardzo wiele – dodał minister.

Minister Błaszczak podczas rozmów poinformował ministrów obrony V4 o rozmowach w Pentagonie i Kongresie. – Mówiłem o naszych dążeniach do tego, żeby wzmocnić obecności wojsk USA w Polsce. Teraz rozmawiamy nie „CZY” ale „JAK” tę obecność wzmocnić – zaznaczył minister Błaszczak.

Grupa Wyszehradzka (V4) jest nieformalną, regionalną formą współpracy czterech państw Środkowej Europy – Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Przewodnictwo w Grupie pełnione jest rotacyjnie i trwa rok, a jego program przyjmowany jest przez premierów V4. Od 1 lipca 2018 r. do 30 czerwca 2019 r. prezydencję w Grupie sprawuje Słowacja.
(MON)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button