Granica polsko-białoruska. Grupa osób zniszczyła ogrodzenie z drutu kolczastego

Straż Graniczna

Na granicy polsko-białoruskiej powstają dziesiątki kilometrów ogrodzenia.

Płot wykonany jest z drutu ostrzowego i ma wysokość 2,5 m. Pod ogrodzeniem rozłożone są trójwarstwowe zasieki.

Granica polsko-białoruska. Zasieki z drutu kolczastego (fot. Mariusz Błaszczak/Twitter)

Funkcjonariuszy z Podlaskiego Oddziału SG w ochronie granicy z Białorusią wspierają funkcjonariusze z innych oddziałów SG oraz 1800 żołnierzy oraz 70 policjantów.


Funkcjonariusze SG wspólnie z żołnierzami Wojska Polskiego zatrzymali grupę 13 osób (12 obywateli Polski i 1 obywatel Holandii), które zniszczyły zapory techniczne na granicy Polski i Białorusi w okolicach wsi Szymaki.

Grupa ta weszła na pas drogi granicznej, zaczepiła liny i próbowała rozerwać zasieki z drutu kolczastego. Wśród zatrzymanych jest Bartosz K. Trwają czynności zmierzające do postawienia tym osobom zarzutów.

– Ci, którzy niszczyli zasieki przyłączają się do ataku hybrydowego na wschodniej granicy Polski i UE. Zwłaszcza w przededniu rosyjskich ćwiczeń ZAPAD 21 takie postępowanie zagraża bezpieczeństwu naszej Ojczyzny! – napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

– Mamy do czynienia z wojną hybrydową, z atakiem na Polskę. Jest to próba wywołania kryzysu migracyjnego. Europa widziała z czym to się wiąże w 2015 roku, gdy został uruchomiony szlak bałkański. Teraz jest to próba uruchomienia szlaku przez Polskę. Nie pozwolimy na to, żeby handlarze ludźmi wykorzystywali naiwność i łatwowierność tych, którzy najpierw samolotami są przerzucani na Białoruś, a potem idą tu, na granicę z Polską, licząc na to, że przekroczą granicę, że poprawią swój status materialny. Nie zgadzamy się na to, żeby triumfowali handlarze ludźmi. Nie zgadzamy się na to, żeby to wszystko co wykonywane jest przez reżim Łukaszenki zatriumfowało – mówił minister.

Od początku sierpnia na granicy polsko-białoruskiej funkcjonariusze SG zatrzymali ponad 900 nielegalnych imigrantów, wśród nich dominują obywatele Iraku – 602 osoby. Obywateli Afganistanu było 130, pozostali cudzoziemcy to m.in. obywatele Somalii, Tadżykistanu i Syrii.

Minionej doby tj. 29.08 funkcjonariusze SG udaremnili 74 próby nielegalnego przekroczenia granicy. Zatrzymali 3 osoby, które usłyszały zarzut pomocnictwa – dwóch obywateli RP i obywatel Uzbekistanu próbowali wywieźć spod granicy grupę nielegalnych imigrantów z Iraku, Somalii i Libanu.

W sobotę 28.08 funkcjonariusze SG odnotowali 61 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Wszystkie próby zostały przez SG udaremnione. W tym miesiącu takich prób było ponad 3,2 tys.

Exit mobile version