Granica polsko-białoruska. Błaszczak o wagnerowcach: Zagrożenie wciąż wzrasta

Połowce

27 lipca na terenie obiektów przejścia granicznego w Połowcach szef MON spotkał się z żołnierzami pełniącymi służbę na granicy polsko-białoruskiej.

„Doskonale znamy historię ataku hybrydowego, który został rozpoczęty jesienią 2021 roku. Był on początkiem agresji rosyjskiej skierowanej na Zachód. Nie ulega żadnej wątpliwości, że reżim białoruski w porozumieniu z Putinem, w porozumieniu z Kremlem postanowił zdestabilizować Polskę, a potem napaść na Ukrainę. Atak na Polskę nie udał się. Nie udał się dlatego, że Straż Graniczna otrzymała wsparcie Wojska Polskiego” – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami.

– Wojsko Polskie wciąż jest obecne na granicy. Wciąż żołnierze Wojska Polskiego służą wsparciem dla Straży Granicznej. Ale z uwagi na to, że na Białorusi pojawili się wagnerowcy, z uwagi na to, że zagrożenie wciąż wzrasta, oprócz operacji, w której uczestniczą żołnierze ze strażnikami granicznymi, również z zachodu naszego kraju na wschód zostały przerzucone oddziały Wojska Polskiego z 12. i 17. Brygady Zmechanizowanej, których zadaniem jest pokazywanie naszej determinacji w obronie każdego skrawka polskiej ziemi, których zadaniem jest odstraszanie agresora – mówił minister M. Błaszczak.

Żołnierze Wojska Polskiego są zaangażowani we wsparcie Straży Granicznej w ochronę granicy od 2021 r, gdy strona białoruska rozpoczęła ataki hybrydowe na terytorium RP. W ramach wsparcia patrolują pogranicze polsko-białoruskie i z obwodem królewieckim Federacji Rosyjskiej oraz rozbudowują systemy zapór. Zadania te realizują głównie jednostki 16. i 18. Dywizji Zmechanizowanej oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Dlatego wzmacniamy Wojsko Polskie, dlatego Wojsko Polskie jest obecne na wschodzie, dlatego na wschodzie naszego kraju powstają nowe jednostki – żeby odstraszyć agresora, żeby Rosja nie zdecydowała się na wkroczenie do Polski. To jest właśnie doktryna odstraszania i obrony, którą konsekwentnie realizujemy – zaznaczył szef MON.

– Zagrożenie wciąż jest, wciąż trwa, wciąż jest realne. Ale chcę bardzo mocno odpowiedzieć w ten sposób, że tak jak w 2021 roku przewidzieliśmy te zagrożenia związane z próbą forsowania granicy budując najpierw zaporę tymczasową, tak i teraz poprzez zwiększenie liczebne Wojska Polskiego tu na wschodzie naszego kraju, też odpowiadamy na zagrożenia – potencjalne, ewentualne zagrożenia, gdyż priorytetem polskich władz, rządu Prawa i Sprawiedliwości jest bezpieczeństwo naszego kraju – dodał minister Błaszczak.

Minister M. Błaszczak przypomniał, że konsekwentnie jednostki Wojska Polskiego wyposażane są w nowoczesny sprzęt – ten kupowany w zagranicznych koncernach, jak i w ten, produkowany przez polski przemysł zbrojeniowy.

– Chciałbym zapewnić, że konsekwentnie będziemy wzmacniać Wojsko Polskie, wyposażać w nowoczesną broń, w nowoczesny sprzęt, że stoimy murem za polskim mundurem. Chcę państwa zapewnić, że póki rządzi Prawo i Sprawiedliwość granica Polski będzie chroniona. To jest naszym obowiązkiem również wobec przyszłym pokoleń – zapewnił szef resortu obrony narodowej.

Minister podziękował żołnierzom za ich dotychczasową służbę, dzięki której Polacy mogą czuć się bezpiecznie. Żołnierzom z 18 Dywizji Zmechanizowanej, którzy pełnią służbę na granicy szef MON wręczył wyróżnienia – znak specjalny „Za Ochronę Granicy Rzeczypospolitej Polskiej”.

– Jeszcze raz dziękując żołnierzom Wojska Polskiego za służbę tu na granicy – chciałbym zaprosić wszystkich na Święto Wojska Polskiego, które jak co roku odbędzie się 15 sierpnia. Chciałbym zaprosić do Warszawy na defiladę. Tam będzie można też osobiście podziękować żołnierzom Wojska Polskiego za ich służbę, która daje gwarancję bezpieczeństwa naszej Ojczyźnie – podsumował minister Mariusz Błaszczak.

Wprowadzony przez MON w 2022 r. nowy znak specjalny „Za Ochronę Granicy Rzeczypospolitej Polskiej” przyznawany jest żołnierzom Wojska Polskiego, wojskowym innych armii oraz pracownikom resortu obrony, którzy przyczynili się do zapewnienia bezpieczeństwa i nienaruszalności granic Rzeczypospolitej Polskiej. Na znaku widnieją m.in. sylwetki trzech uzbrojonych w broń długą żołnierzy oraz słup graniczny, symbolizujący polską granicę.

Exit mobile version